Większość najlepiej sprzedających się leków seksualnych bez recepty jest niesprawdzona, a niektóre mogą być szkodliwe – wynika z przeglądu

Od kozłka lekarskiego po żeń-szeń i macę – dostępne bez recepty suplementy diety sprzedawane w celu poprawy męskiego zdrowia seksualnego zawierają wiele różnych „naturalnych” składników. Naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Center dokonali przeglądu dowodów naukowych dotyczących najbardziej popularnych składników, aby ustalić, czy są one skuteczne – i co najważniejsze – bezpieczne. Wyniki badań zostały opublikowane online przed drukiem w Journal of Sexual Medicine.

„Chociaż niektóre naturalne suplementy, które przejrzeliśmy, obiecują poprawę łagodnych dysfunkcji seksualnych, brakuje im solidnych dowodów naukowych” – powiedział dr Ryan Terlecki, profesor nadzwyczajny urologii i główny autor badania. „Ponadto, ze względu na obawy, że niektóre produkty są nieczyste lub słabe, nie zalecamy ich rutynowo naszym pacjentom.”

W przypadku niektórych produktów nie ma dowodów naukowych na poparcie twierdzeń, że mogą one pozytywnie wpływać na funkcje erekcji, libido i sprawność seksualną. Co najbardziej niepokojące, niektóre produkty reklamowane jako „naturalne” zawierają śladowe ilości inhibitorów 5-fosfodiesterazy (PDE5I) – tej samej klasy leków, która obejmuje leki wydawane na receptę, takie jak Viagra®, stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji. Jedno z badań wykazało, że 81 procent testowanych próbek produktów bez recepty zakupionych w Stanach Zjednoczonych i Azji zawierało PDE5Is.

„PDE5Is nie mogą być jeszcze legalnie sprzedawane bez recepty w tym kraju”, powiedział Terlecki. „Mężczyźni, którzy stosują te leki bez nadzoru lekarza, ryzykują, że będą je przyjmować w niewłaściwy sposób. Na przykład pacjenci z zaawansowaną chorobą serca lub przyjmujący azotany, takie jak nitrogliceryna, nie powinni stosować PDE5I, ponieważ może to spowodować niebezpieczny spadek ciśnienia krwi. Podobnie, mężczyźni z poważnymi zaburzeniami czynności wątroby lub schyłkową niewydolnością nerek wymagającą dializ powinni unikać tych produktów.”

Ponadto, Terlecki powiedział, że mężczyźni z powiększonym gruczołem krokowym, którzy przyjmują leki takie jak Flomax® (tamsulosyna), terazosyna lub doksazosyna muszą wiedzieć, jak rozłożyć w czasie dawkowanie obu leków, aby uniknąć zawrotów głowy i potencjalnych upadków, które mogą prowadzić do złamań.

Szacuje się, że 40 do 70 procent mężczyzn doświadcza w ciągu swojego życia jakiejś formy dysfunkcji seksualnej. Z powodu obaw związanych z kosztami leków wydawanych na receptę lub wstydu związanego z rozmową o problemach seksualnych z lekarzem, niektórzy mężczyźni sięgają po produkty dostępne bez recepty. Według ostatnich badań przeprowadzonych w całym kraju, 50 procent respondentów zgłosiło, że stosuje suplementy diety na różne dolegliwości.

„Istnieje zawrotna liczba dostępnych preparatów, a skutki zdrowotne nutraceutyków są często mylące zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy” – powiedział Terlecki. „Dokonaliśmy przeglądu dostępnych obecnie dowodów dotyczących każdego ze składników najlepiej sprzedających się produktów zdrowotnych dla mężczyzn, aby dostarczyć urologom przewodnik, który mogliby wykorzystać do doradzania swoim pacjentom.

„Pacjenci płacą ponad 5 dolarów dziennie za przyjmowanie produktów o nieudowodnionej skuteczności” – powiedział. Cena produktów objętych badaniem wahała się od 83 centów do 5 dolarów 77 dziennie.

Oprócz braku dowodów naukowych dotyczących niektórych produktów, Terlecki zauważył, że problemem jest również czystość. Ponieważ suplementy diety są obecnie klasyfikowane jako żywność, a nie jako leki, to sami producenci są w dużej mierze odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa, czystości i skuteczności produktów. Czterech dużych sprzedawców detalicznych zostało ukaranych przez nowojorskiego prokuratora generalnego za sprzedaż wprowadzających w błąd suplementów.

Poniżej autorzy podsumowują niektóre z wyników szeroko zakrojonego poszukiwania w literaturze składników najlepiej sprzedających się produktów:

DHEA wydaje się stosunkowo bezpieczny, ponieważ dane nie wykazują znaczącego wpływu na poziom hormonów. Dane są słabe, by sugerować korzyści.

Kozieradka występuje w około jednej trzeciej najlepiej sprzedających się suplementów diety dla mężczyzn. W jednym z badań odnotowano korzyści w zakresie poprawy podniecenia seksualnego i orgazmu, a także siły mięśni, energii i samopoczucia. W badaniu tym nie odnotowano żadnych działań niepożądanych, a inne badania również wykazały, że jest to bezpieczny suplement.

Ginkgo Biloba jest sprzedawany w celu leczenia wielu schorzeń. Nie ma przekonujących danych potwierdzających jego stosowanie u mężczyzn z zaburzeniami erekcji. Może powodować bóle głowy, drgawki i poważne krwawienia, zwłaszcza jeśli pacjenci przyjmują Coumadin.

Żeń-szeń jest najczęstszym składnikiem najlepiej sprzedających się suplementów diety dla mężczyzn. Może powodować ból głowy, rozstrój żołądka, zaparcia, wysypkę, bezsenność i może obniżać poziom cukru we krwi (ostrożnie u diabetyków).

Horny Goat Weed jest ogólnie bezpieczny, z rzadkimi doniesieniami o toksyczności (przyspieszona akcja serca i hipomania). Nie ma dowodów na korzyści dla funkcji seksualnych u ludzi.

L-arginina jest najczęściej spotykanym aminokwasem w suplementach diety dla mężczyzn, znajduje się także w około jednej trzeciej najlepiej sprzedających się suplementów. Teoretycznie może ona poprawić erekcję u niektórych pacjentów i wydaje się stosunkowo bezpieczna. Wiązało się to jednak ze spadkiem ciśnienia krwi, ale bez znaczących zmian w rytmie serca.

Maca jest najczęściej spotykanym warzywem wśród najlepiej sprzedających się suplementów zdrowotnych dla mężczyzn. W badaniach na zwierzętach stosowanie maca wiązało się ze zwiększeniem zachowań seksualnych. Istnieją rzadkie doniesienia o toksyczności, takie jak łagodny wzrost enzymów wątrobowych i ciśnienia krwi.

Tribulus: Brak dowodów na korzyści u ludzi. Dwa doniesienia o toksycznym działaniu na wątrobę i nerki u młodych mężczyzn przyjmujących duże dawki.

Yohimbine w niektórych badaniach wykazała obiecujące działanie poprawiające funkcje seksualne u mężczyzn. Lek ten jest stosowany od dawna. Może powodować nadciśnienie, ból głowy, pobudzenie, bezsenność i pocenie się.

Cynk wydaje się być bezpieczny, ale nie ma dowodów na korzyści u normalnych osób. Niedobór cynku jest bardzo rzadki w Stanach Zjednoczonych.