spadek pożądania

Spadek pożądania – co zrobić by mieć ochotę na sex? | Niskie libido u mężczyzn

Spadek pożądania – co zrobić by mieć ochotę na sex? | Niskie libido u mężczyzn

Czujesz, że z każdym dniem Twoja ochota na seks spada? Chociaż dawniej miałeś ciągle ochotę na seks, dziś okazuje się, że nawet bardzo seksowne dziewczyny ledwo zwracają Twoją uwagę? Spadek pożądania może mieć bardzo różne przyczyny. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co zrobić by mieć ochotę na seks?

Co to właściwie jest to libido?

określane jest jakopsychiczna reprezentacja pobudzenia pochodzącego z wnętrza organizmu, mająca na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych”. Libido nazywane jest inaczej pociągiem seksualnym, popędem płciowym. Pojęcie to zostało wprowadzone przez jednego z najbardziej znanych lekarzy, twórcy psychoanalizy – Zygmunta Freuda. Uważał on, że libido jest formą energii. Kolejnym badaczem tego zjawiska został Carl Gustaw Jung, dla którego libido było energią psychiczną w ogóle. Libido jest niezwykle ważne, zarówno w życiu mężczyzny jak i kobiety – warto o nie dbać, aby życie seksualne było barwne i przyjemne przez wiele, wiele lat!

Niskie libido u mężczyzn i brak ochoty na współżycie – przyczyny

Niskie libido może być spowodowane różnymi czynnikami. Wpływ na libido może mieć:

– nieodpowiedni dla organizmu tryb życia,

– przewlekły stres,

– niewystarczająca ilość snu,

– niezdrowa dieta oraz otyłość,

– problemy w domu lub w pracy,

– kompleksy,

– depresja,

– choroby: cukrzyca, anemia, choroby serca

– przyjmowanie leków uspokajających, psychotropowych i obniżających ciśnienie

– zatrucia: manganem, chlorkiem winylu, izocyjaniany.

Krótkotrwały spadek obniżenia popędu seksualnego możemy być związany z przejściowymi kłopotami, np. w relacjach z innymi czy w pracy. Na libido mogą mieć wpływ kłopoty finansowe. Jednak, jeżeli niskie libido utrzymuje się przez dłuższy czas, może świadczyć to  o  występowaniu różnych chorób – warto wtedy  wykonać kontrolne badania.

Niski poziom testosteronu a niskie libido

Hormony mają ogromny wpływ na nasze życie seksualne. Dlatego, jeżeli libido spada, warto zbadać poziom Badanie jest proste, a jeśli wykaże niski poziom, wystarczy przyjmować regularnie hormony, a libido bardzo szybko wraca do normy. Niskiego poziomu testosteronu nie wolno lekceważyć, ponieważ to właśnie ten hormon odpowiedzialny jest za  popęd seksualny, za wzwody oraz za płodność na wysokim poziomie. Ponadto, jego niski poziom może źle wpływać na układ krążenia, może powodować otyłość, cukrzycę typu 2, czy też chorobę niedokrwienną serca.

Testolan – produkt, który uzupełni niedobory testosteronu

Jeżeli niskie libido jest skutkiem niedoboru testosteronu, warto sięgnąć po dobrej, jakości suplementację. Jednym z produktów, po który warto sięgnąć jest Testolan – wpływa on nie tylko na poprawę i wzrost libido, ale również dodaje energii, przez co można zadbać o swoją kondycję, mięśnie i rzeźbę. Testolan i podobne jemu suplementy odmładzają, znacznie poprawiają wytrzymałość, zwiększają produkcję oraz ruchliwość plemników.

 niskie libido

Wpływ depresji na niskie libido

Jak już wspomnieliśmy, niskie libido może być spowodowane różnymi chorobami, w tym chorobami związanych z psychiką. Jedną z bardzo częstych chorób jest depresja. Chociaż częściej występuje ona u kobiet, to jednak u mężczyzn depresja częściej kończy się samobójstwem (więcej informacji na temat depresji znajdziesz pod adresem ). Długiego i utrzymującego się smutku nie można lekceważyć. Konsultacja z lekarzem jest konieczna – pomoże on nie tylko uporać się z depresja, ale również – pośrednio – zwiększyć libido!

Czy choroby przewlekłe mogą wpływać na niskie libido u mężczyzn?

Choroby, zwłaszcza choroby przewlekłe mogą wpływać na niskie libido u mężczyzn. Chorobami mającymi największy wpływ na libido są:

– cukrzyca,

– anemia,

– choroby serca,

– nadciśnienie tętnicze,

– reumatoidalne zapalenie stawów,

– toczeń rumieniowaty układowy.

Oczywiście na niskie libido mogą mieć wpływ również przyjmowane lekarstwa. Pożądanie obniżają zarówno leki psychotropowe, jak i leki na nadciśnienie oraz leki uspokajające, w których znajdują się takie składniki jak chmiel, kozłek lekarski czy melisa.

Jeżeli chcesz przez całe życie cieszyć się wysokim libido, dbaj o swoje zdrowie! Prowadź zdrowy tryb życia i regularnie wykonuj badania kontrolne!

Inni sprawcy niskiego libido

Problemy ze snem

Problemy z libido mogą być spowodowane małą ilością snu. Jeżeli coraz więcej pracujesz, kładziesz się spać późno i nie wysypiasz się, może to prowadzić do znacznego obniżenia popędu płciowego. Problemy ze snem mogą być również konsekwencją stresowych sytuacji. Jedno jest pewne – chcesz, aby Twój sprzęt działał jak należy? – zadbaj o odpowiednią dawkę snu!

Oczywiście nie jest to teoria wyssana z… palca! Zespół badaczy z Uniwersytetu w Chicago pod kierownictwem dr Eve Van Cauter przeprowadził odpowiednie badania, z których jasno wynika, że zmniejszenie ilości snu wpływa na znaczne zmzmniejszenie poziomuestosteronu, który jak wiadomo odpowiedzialny jest za prawidłowe fufunkcjonowanie zachowańeksualnych, ma wpływ na budowanie masy mięśniowej, siły oraz odpowiada za gęstość kości.

Wiek źródłem niskiego libido u mężczyzn

Z wiekiem zdolności naszego organizmu obniżają się – to zupełnie naturalne. Organizm wytwarza również coraz mniej hormonów, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jednym z nich jest testosteron. Zmniejszająca się ilość testosteronu jest sprawcą coraz niższego libido u mężczyzn.

Pamiętaj! To prawda, że wiek powoduje spadki testosteronu. Są one jednak niewielkie, dlatego nie musisz się martwić! Znacznie groźniejsze dla Twojego libido są choroby przewlekłe, nerwice i depresje, a także brak snu!

Uwaga! Badania przeprowadzone przez dr Eve Van Cauter i zespół badaczy z Uniwersytetu w Chicago jasno pokazują różnicę poziomu testosteronu spowodowanego małą ilością snu contra wiekiem.  Ograniczenie snu do mniej niż 5 godzin na dobę skutkuje obniżeniem poziomu testosteronu od 10% do 15% w ciągu dnia. Starzenie natomiast wiąże się ze spadkiem od 1% do 2 % w ciągu roku!

Więcej o badaniach przeczytasz tu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4445839/).

Niskie libido wywołuje stres

Stres to kolejny wróg popędu płciowego! Bardzo często niskie libido wywołuje właśnie stres, przez co może nastąpić spadek pożądania.  Co więcej, problemy spowodowane niskim libido jeszcze bardziej pogarszają samopoczucie i koło się zamyka, a problem z każdym dniem narasta. Wyeliminowanie stresu nie jest możliwe, jednak można go znacznie złagodzić. Polecamy:

  1. Utrzymuj poziom stresu na podobnym poziomie: kładź się spać o podobnych porach, nie zarywaj nocy, spędzaj każdego dnia trochę czasu na świeżym powietrzu.
  2. Znajdź trochę czasu na hobby – dzięki temu bardzo zmniejszysz poziom stresu
  3. Postaw na sport – dzięki niemu rozluźnisz ciało i poczujesz się znacznie lepiej z powodu wydzielania hormonu szczęścia!

Spadek pożądania – podsumowanie

Spadek pożądania może przytrafić się każdemu – zarówno kobiecie jak i mężczyźnie. Bardzo ważne są jednak przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeżeli odnajdziemy powód, z całą pewnością uda nam się pokonać niskie libido i znów cieszyć się odpowiednim pociągiem seksualnym. Być może musisz bardziej zadbać o swoje zdrowie? Być może potrzebujesz więcej snu? A może problemy z libido związane są z Twoją psychiką? Przyczyny mogą być różne, ale… lekarstwo możesz znaleźć zawsze!