Mężczyźni, przygotujcie się na nadejście męskiej pigułki

Odpowiadamy na Twoje pytania dotyczące pigułki dla mężczyzn

Pigułka antykoncepcyjna. Dla osób z męskimi narządami rozrodczymi. Chłopaki, to może naprawdę zmienić postać rzeczy, a oto dlaczego. Odkąd sięgamy pamięcią, osoby z żeńskimi narządami rozrodczymi ponoszą ogromną odpowiedzialność w zakresie środków antykoncepcyjnych, dlatego opracowanie tej nowej pigułki może przybliżyć nas o krok do zlikwidowania luki w zakresie równości płciowej, która zbyt długo pozostawała otwarta.

Rozumiemy, że czasami antykoncepcja może być ostatnią rzeczą, o której myślisz, zwłaszcza jeśli nie spodziewałeś się, że będziesz jej potrzebować. Być może wydawało Ci się, że jesteś przygotowana, ale potem zdałaś sobie sprawę, że zostawiłaś zabezpieczenie w innych spodniach. Niezależnie od tego, co się wydarzyło, ważne jest, aby pamiętać o drugiej osobie, ponieważ niezależnie od tego, czy jesteś z nią na jedną noc, czy na dłużej, zapewnienie partnerowi seksualnemu spokoju, że myślisz o jego zdrowiu i aktywnie dbasz o bezpieczeństwo, zdecydowanie go kręci.

POWIĄZANE: Jak wybrać najlepsze prezerwatywy

Ponadto, jako że ciało kobiety uwalnia jedną zdolną do życia komórkę jajową na cykl reprodukcyjny, a mężczyźni produkują prawie 300 milion plemników dziennie, to właśnie tutaj pigułka dla mężczyzn mogłaby się przydać, ponieważ do zapłodnienia komórki jajowej wystarczy jeden z tych zdeterminowanych pływaków. Aby zbadać wszystkie możliwości, porozmawialiśmy z dr Sameerem Sanghvi, kierownikiem ds. technologii klinicznych w Lloyds Pharmacy Online Doctor (LPOD), oraz seksuologiem Marlą Renee Stewart, mgr, ekspertem ds. seksu w Lovers, marce i sklepie oferującym usługi w zakresie seksualnego wellness, o tym, co to oznacza dla nas wszystkich.


Jakie męskie środki antykoncepcyjne są obecnie dostępne?


Minęło ponad pół wieku, odkąd doustne tabletki antykoncepcyjne dla osób z żeńskimi narządami płciowymi stały się dostępne, a od tego czasu wynaleziono wiele metod zapobiegania ciąży, w tym zastrzyki, prezerwatywy wewnętrzne, wkładki wewnątrzmaciczne, gąbki szyjkowe, środki plemnikobójcze i podwiązanie jajowodów dla osób z pochwą. „W związkach cishetów może to być zniechęcające dla kobiety, która prawdopodobnie jest odpowiedzialna za zapobieganie ciąży” – mówi Stewart. „Zewnętrzne prezerwatywy mogą być także w rękach partnera, zwłaszcza jeśli ma on jakieś preferencje lub alergię, więc w tej chwili naprawdę nie ma równouprawnienia” – dodaje Stewart.

A co z metodą wycofywania, czyli wyciągania? Nie chcę pogarszać i tak już napiętej sytuacji, ale dr Sanghvi twierdzi, że ta popularna metoda nie jest niezawodnym sposobem zapobiegania ciąży. „Nawet przy perfekcyjnym stosowaniu metoda ta nie jest 100% skuteczna, a szczerze mówiąc, nie zawsze jest stosowana perfekcyjnie – co roku około 22 z 100 osób, które stosują metodę wycofania, zachodzi w ciążę. Warto też zauważyć, że plemniki mogą żyć w pre-cum, więc każdy kontakt penisa z pochwą jest ryzykowny.”


Jak działa pigułka?


Pigułka dla mężczyzn będzie odpowiednikiem pigułki dla kobiet, jak wyjaśnia dr. Sanghvi wyjaśnia, że „aby pigułka zadziałała, musiałaby spowolnić lub zatrzymać tworzenie plemników, powstrzymać plemniki przed opuszczeniem ciała, zapobiec dotarciu plemników do miejsca przeznaczenia lub zapobiec zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki”.”


Czy są jakieś skutki uboczne przyjmowania pigułki?


Obecnie wyniki wczesnych badań wykazały, że skutki uboczne obejmują trądzik, zmęczenie i bóle głowy, a u kilku mężczyzn odnotowano także łagodne przypadki niskiego popędu płciowego i trudności z erekcją. Konieczne są jednak dalsze badania i dopiero wtedy będziemy mogli stwierdzić, czy istnieją jakiekolwiek długoterminowe skutki uboczne – mówi dr Sanghvi.

Niemniej jednak, jeśli uważasz, że to brzmi źle, sprawdź potencjalne skutki uboczne wymienione w środkach antykoncepcyjnych Twojego partnera. Tak, sądzimy, że dzięki temu poczujesz empatię i zrozumiesz, co muszą znosić kobiety.


Czy istnieją jakieś alternatywne rozwiązania?


Postępy w dziedzinie męskich metod antykoncepcji i badania nad alternatywnymi rozwiązaniami przebiegają dość wolno, ale dobrą wiadomością jest to, że w ciągu ostatnich dwóch dekad opracowano i przetestowano cztery rodzaje męskiej kontroli urodzeń, w tym kilka wersji męskiej pigułki, żel antykoncepcyjny, RISUG („odwracalne hamowanie spermy pod kontrolą”, które polega na wstrzykiwaniu nietoksycznej substancji chemicznej do nasieniowodów – przewodu, który przenosi plemniki do cewki moczowej – co tworzy blokadę i zabija plemniki w trakcie przechodzenia przez niego), IVD (urządzenie wewnątrznaczyniowe, które jest fizyczną zatyczką wstrzykiwaną do nasieniowodów w celu filtrowania plemników) oraz zastrzyki antykoncepcyjne, zgodnie z danymi LPOD.

Tak więc teraz, gdy wreszcie widzimy pewien postęp, gdy coraz więcej firm (takich jak zdobywca tegorocznej nagrody Dysona, COSO – oparta na ultradźwiękach, odwracalna i pozbawiona hormonów forma męskiej antykoncepcji), wynalazców i inwestorów (takich jak Fundacja Billa i Melindy Gatesów finansująca Uniwersytet Dundee) skupia swoją uwagę na tworzeniu i wspieraniu badań klinicznych nowych metod, miejmy nadzieję, że zmieni to nasze podejście do zdrowia seksualnego.


Czy jesteśmy gotowi na męską pigułkę?


Z danych LPOD wynika, że liczba wyszukiwań hasła „męski środek antykoncepcyjny” wzrosła o 50% w 2020, co świadczy o zainteresowaniu większą swobodą wyboru i wyrównaniem szans. Ponadto, jeśli zależy Ci na kobietach i masz z nimi codzienny kontakt, powinieneś poprzeć to nowe rozwiązanie, ponieważ spowoduje ono bardziej otwarty dialog w społeczeństwie na temat norm płciowych w relacjach seksualnych.

Stewart twierdzi, że dzięki temu mężczyźni zaczną być bardziej odpowiedzialni, jeśli chodzi o ochronę i będą mieli większy udział w zmniejszaniu szansy na zajście w ciążę, chociaż w przypadku przypadkowych spotkań niektóre kobiety mogą nie ufać mężczyznom, którzy twierdzą, że zażyli ten środek. Z drugiej strony, w przypadku osób pozostających w stałym związku, może to odciążyć kobietę i wyeliminować czynniki stresogenne, co sprawi, że obie strony będą bardziej gotowe na interakcje seksualne i doznania.

Tak jak w przypadku wszystkiego, zawsze znajdą się osoby, które przyjmą ten pomysł najwcześniej, ale Stewart ma nadzieję, że mężczyźni go zaakceptują. Z pomocą kampanii PR i marketingowej, Stewart ma nadzieję, że ludzie otworzą się i unormują tę ideę.


Kiedy Męska Pigułka będzie łatwo dostępna?


Jak mówią, dobre rzeczy przychodzą do tych, którzy czekają, a w tej chwili „pigułka przeszła wstępne testy bezpieczeństwa u ludzi, ale wiele osób twierdzi, że obecne opóźnienie wynika z tego, że naukowcy unikają kłopotania mężczyzn potencjalnymi efektami ubocznymi. Brak zainteresowania może prowadzić do braku inwestycji, co jeszcze bardziej utrudnia rozwój takich metod leczenia” – mówi dr Sanghvi.

Obecnie wciąż wiele lat dzieli nas od tego, by pigułka była łatwo dostępna i oferowana bez recepty, dlatego dr Sanghvi sugeruje, że ostatecznie należy stosować taką formę antykoncepcji, która jest najbezpieczniejsza i najwygodniejsza dla Ciebie i Twojej partnerki.