Naukowy przewodnik po kobiecych orgazmach i przyjemnościach

Kobiety mają średnio mniej spójne doświadczenia z orgazmem niż mężczyźni. Kobiety nie tylko rzadziej twierdzą, że osiągnęły orgazm podczas ostatniego stosunku, ale także rzadziej twierdzą, że zazwyczaj lub zawsze osiągają orgazm w ogóle. Co więcej, kobiety częściej niż mężczyźni twierdzą, że przynajmniej raz udawały orgazm.

Wyniki te są dobrze udokumentowane w wielu badaniach i wskazują na istnienie zjawiska, które wiele osób określa mianem „luki orgazmowej” lub „luki przyjemności” Jest to uporczywy problem, który zawsze zasługuje na większą uwagę – a szczególnie w Miesiącu Historii Kobiet.

Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą, czy tylko kimś, kto kocha kobiety, ten artykuł jest dla ciebie, ponieważ dotyczy tego, jak możemy zniwelować tę lukę poprzez oparte na nauce zrozumienie przyjemności seksualnej kobiet. Oto pięć wskazówek, które mogą pomóc:

Wskazówka 1: Poznaj własne ciało – i powiedz partnerowi, czego chcesz.

Jednym z kluczy do odblokowania przyjemności jest prawdziwe zrozumienie własnego ciała. Masturbacja jest jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego celu; jednak prawdopodobieństwo, że kobiety masturbowały się wcześniej jest mniejsze niż w przypadku mężczyzn. Dlatego dobrym punktem wyjścia jest spędzenie trochę czasu w samotności na poznawaniu swojego ciała i dosłowne wejście w „kontakt” z samym sobą.

Dotykaj siebie na różne sposoby i w różnych miejscach. Rozważ zakup kilku zabawek erotycznych, aby poznać i poeksperymentować z różnymi doznaniami. Stare powiedzenie „nie wiesz, co lubisz, dopóki tego nie spróbujesz” jest prawdziwe, jeśli chodzi o przyjemność seksualną. Samodzielne poszukiwania seksualne są bardzo ważne, ponieważ trudno jest powiedzieć partnerowi, czego się chce, jeśli nie wie się, co sprawia mu największą przyjemność.

Wiedza o tym, co cię kręci, to jedno, ale podzielenie się tą informacją z partnerem to drugie. Wielu z nas oczekuje, że nasi partnerzy będą automatycznie wiedzieć, co lubimy. Jednak kiedy nie komunikujemy swoich pragnień, nasi partnerzy często przyjmują błędne założenia lub domyślnie opierają się na własnych skryptach seksualnych.

Możesz powiedzieć swojemu partnerowi, czego chcesz na wiele sposobów. Jeśli dobrze się czujesz, mówiąc o tym, to świetnie! Zadbaj tylko o to, by sformułować to w jasny i konstruktywny sposób (np. „Doprowadza mnie do szału, kiedy ty…” lub „Pamiętasz, jak to robiliśmy? To było takie gorące. Zróbmy to jeszcze raz…”). W komunikacji seksualnej pozytywne wzmocnienie jest kluczem do uzyskania tego, czego się chce.

Jeśli mówienie o tym, czego się chce, wywołuje w tobie obawy, możesz rozważyć kilka innych strategii komunikacyjnych. Na przykład możesz delikatnie prowadzić rękę partnera tam, gdzie chcesz, żeby trafiła podczas seksu. Możecie też na zmianę masturbować się przed sobą, aby lepiej zrozumieć, jakie są podniety drugiej osoby. Nie ma jednego właściwego czy poprawnego sposobu postępowania. Kluczem jest skupienie się najpierw na zrozumieniu siebie, a potem komunikowanie swoich pragnień, potrzeb i pożądań partnerowi(om) w sposób, który wydaje się wam naturalny.

Wskazówka 2: Uznaj, że to normalne, że chcesz lub potrzebujesz czegoś więcej niż penetracji.

Kiedy penetracja pochwy jest jedyną rzeczą w menu, badania pokazują, że większość kobiet (59%) twierdzi, że osiąga orgazm mniej niż w połowie przypadków. Jednak gdy do penetracji doda się stymulację łechtaczki, liczby te znacznie się zmieniają – większość kobiet twierdzi, że osiąga orgazm przez większość czasu.

Musimy znormalizować fakt, że sama penetracja nie jest najskuteczniejszym ani najbardziej niezawodnym środkiem stymulacji seksualnej dla kobiet. Zazwyczaj konieczna jest stymulacja łechtaczki lub inne formy stymulacji; jednak najskuteczniejsze formy stymulacji dla danej osoby mogą być wysoce idiosynkratyczne, co wraca do znaczenia zrozumienia swojego ciała i komunikowania swoich pragnień.

 

Wskazówka 3: Wypróbuj nowe pozycje i techniki.

Najczęstszą pozycją seksualną u dorosłych osób heteroseksualnych jest pozycja misjonarska (tzn. twarzą w twarz z mężczyzną na górze). Badania wykazały jednak, że kobiety mają najmniejsze doświadczenie orgazmu w tej pozycji.

Dlaczego tak jest? Po części dlatego, że pozycja ta ma tendencję do słabszej stymulacji łechtaczki. Istnieją jednak inne pozycje, które wiążą się z częstszym osiąganiem orgazmów przez kobiety.

Jedną z nich jest pozycja siedząca, twarzą w twarz, w której partnerzy siedzą wyprostowani, a kobieta znajduje się na górze. Jest to zmodyfikowana pozycja misjonarska, w której podstawa penisa pozostaje w stałym kontakcie z łechtaczką. Polega ona na wykonywaniu podczas seksu ruchów kołyszących (a nie pchających).

Oczywiście w seksie chodzi o coś więcej niż tylko penetrację pochwy. Chodzi także o stymulację oralną, dotykanie genitaliów i inne. Jednak różne formy dotyku i stymulacji mogą być bardziej przyjemne dla jednych niż dla innych.

Na przykład, jeśli chodzi o stymulację łechtaczki, niektóre wolą, by łechtaczka była dotykana bezpośrednio, podczas gdy inne wolą, by dotykano skóry wokół niej. Kobiety różnią się też pod względem preferowanych „kształtów” dotykania narządów płciowych.

Choć w badaniach ankietowych najczęściej podawano kształty typu góra-dół, okrągły oraz bok do boku, inne kobiety mogą preferować kształty wywołujące bardzo różne doznania i/lub zapewniające różną siłę nacisku.

 

Wskazówka 4: Dbaj o nowatorstwo i różnorodność swojego życia seksualnego.

Często mówi się, że różnorodność jest przyprawą życia – ale także różnorodność twojego życia seksualnego! Niezależnie od płci, próbowanie nowych i różnych rzeczy w łóżku może pomóc zwiększyć podniecenie, zwiększyć pożądanie seksualne i podtrzymać namiętność w związkach.

Chociaż prawie wszystkich nas pociągają nowe i nowatorskie doświadczenia seksualne, nowość wydaje się być szczególnie ważna dla orgazmów i przyjemności kobiet. Na przykład, badania wykazały, że im więcej działań ma miejsce podczas danego wydarzenia seksualnego, tym większe szanse na osiągnięcie orgazmu przez kobiety.

Niektóre badania sugerują również, że monogamia może mieć mniejszy wpływ na popęd seksualny kobiet niż mężczyzn, po części dlatego, że kobiety łatwiej niż mężczyźni nudzą się rutyną seksualną. Jest to kolejny powód, dla którego nowość jest tak istotna dla utrzymania aktywnego i satysfakcjonującego życia seksualnego.

 

Wskazówka 5: Zmniejsz presję na osiągnięcie orgazmu i naucz się cieszyć chwilą podczas seksu.

Przeciętnie kobiety potrzebują więcej czasu, aby osiągnąć orgazm niż mężczyźni podczas stosunku partnerskiego – około 2-3 razy więcej. Jest to jeden z powodów, dla których różnica w osiąganiu orgazmu występuje przede wszystkim w przypadku doświadczeń seksualnych między kobietami a mężczyznami. Seks często kończy się, gdy mężczyzna ma orgazm.

Warto zauważyć, że luka orgazmowa tak naprawdę nie istnieje, jeśli porównamy gejów i lesbijki pod względem szans na osiągnięcie orgazmu podczas seksu. Kiedy kobiety uprawiają seks z kobietami, mają orgazmy mniej więcej tak samo często, jak mężczyźni.

Kiedy jesteś partnerem kogoś, kto orgazmuje szybciej niż ty, może to wywołać presję, aby spróbować osiągnąć orgazm szybko. Jednak im większą presję wywierasz na siebie, aby osiągnąć orgazm, tym mniej prawdopodobne jest, że do niego dojdziesz, ponieważ możesz utknąć w myślach, czuć się zestresowana lub niespokojna.

Ważne jest, aby pozbyć się poczucia presji na orgazm, niezależnie od tego, czy jest ona wywoływana przez ciebie, czy przez partnera, ponieważ w dobrym seksie chodzi o poczucie odprężenia i dobrą zabawę, a nie o osiągnięcie celu. Kiedy pozbędziesz się tej presji, mogą przyjść dobre rzeczy (gra słów zamierzona).

Pomóc w tym może uczenie się bycia w chwili obecnej podczas seksu, na przykład poprzez ćwiczenia mindfulness, które uczą wczuwania się w doznania płynące z ciała i wyciszania czynników rozpraszających (jedną z moich ulubionych rekomendacji, by dowiedzieć się więcej na ten temat, jest książka dr Lori Brotto, Better Sex Through Mindfulness).

Zmniejszanie dystansu do orgazmu może również wiązać się z poświęceniem większej ilości czasu na budowanie podniecenia, np. poprzez poświęcenie większej ilości czasu na czynności poprzedzające penetrację, takie jak pocałunki, seks oralny i dotykanie genitaliów. Jeśli ty i twój partner zainwestujecie czas w osiągnięcie pełnego pobudzenia przed stosunkiem lub penetracją, może to zwiększyć szanse na to, że każdy z was osiągnie przyjemność, o którą mu chodzi.

Wnioski

Maksymalizacja przyjemności seksualnej i osiąganie bardziej spójnych orgazmów zaczyna się od zrozumienia siebie i komunikacji seksualnej. Jednak chodzi również o rozszerzenie definicji seksu, ciągłe dodawanie nowych i różnych rzeczy do mieszanki oraz uczenie się bycia zrelaksowanym i obecnym podczas seksu.

Na poziomie ogólnym te wskazówki mogą potencjalnie pomóc każdemu w poprawie życia seksualnego, ale są szczególnie ważne dla kobiet – i dla zamknięcia luki orgazmowej raz na zawsze.

Biografia

Bhat, G., & Shastry, A. (2019). 012 Average Time to Orgasm (TitOr) in Females during Heterosexual Penovaginal Intercourse. The Journal of Sexual Medicine, 16(6), S6.

Herbenick, D., Fu, T. C., Arter, J., Sanders, S. A., & Dodge, B. (2018). Women’s experiences with genital touching, sexual pleasure, and orgasm: results from a US probability sample of women aged 18 to 94. Journal of Sex & Marital Therapy, 44(2), 201-212.

Krejčová, L., Kuba, R., Flegr, J., & Klapilová, K. (2020). Kamasutra w praktyce: The Use of Sexual Positions in the Czech Population and Their Association With Female Coital Orgasm Potential. Sexual Medicine, 8(4), 767-776.

Martin, W. (2018). Untrue: Dlaczego prawie wszystko, w co wierzymy o kobietach, pożądaniu i niewierności, jest błędne i jak nowa nauka może nas wyzwolić. Hachette.

Mintz, L. B. (2017). Becoming cliterate: Why orgasm equality matters-and how to get it. New York: HarperOne.

Pierce, A. P. (2000). Technika wyrównania współżycia (CAT): An overview of studies. Journal of Sex & Marital Therapy, 26(3), 257-268.