Zmniejszona aktywność seksualna, pożądanie mogą prowadzić do spadku stężenia testosteronu w surowicy u starszych mężczyzn

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego w Australii, u starszych mężczyzn spadek testosteronu w surowicy może być spowodowany zmniejszoną aktywnością seksualną i pożądaniem, a nie zaburzeniami erekcji. Wyniki zostaną przedstawione w sobotę 7 marca na ENDO 2015, dorocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego w San Diego.

„Stwierdziliśmy, że w ciągu dwóch lat u mężczyzn ze zmniejszającym się stężeniem testosteronu w surowicy częściej dochodziło do znacznego spadku aktywności seksualnej i pożądania seksualnego. U starszych mężczyzn zmniejszona aktywność seksualna i pożądanie mogą być przyczyną – a nie skutkiem – niskiego poziomu krążącego testosteronu” – powiedział główny autor badania Benjumin Hsu, MPH, doktorant w School of Public Health i ANZAC Research Institute na University of Sydney w Nowej Południowej Walii w Australii.

Nie jest jasne, czy obniżenie funkcji seksualnych jest przyczyną czy skutkiem obniżenia statusu androgenów u starszych mężczyzn, czy też może być związane z jakimś innym czynnikiem związanym z wiekiem.

Aby zbadać związek między obniżeniem poziomu hormonów rozrodczych a obniżeniem funkcji seksualnych u starszych mężczyzn, Hsu i jego koledzy oceniali mężczyzn 70 w wieku co najmniej roku z Sydney w Australii, którzy wzięli udział w projekcie Concord Health and Ageing in Men Project (CHAMP). Badacze przebadali mężczyzn na początku badania (n=1,705) i ponownie dwa lata później (n=1,367).

Podczas obu wizyt uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ich funkcji seksualnych, w tym na pytania: „Jak często jesteś w stanie uzyskać i utrzymać erekcję, która jest wystarczająco mocna do satysfakcjonującej aktywności seksualnej?”; „Ile razy w ciągu ostatniego miesiąca miałeś aktywność seksualną (w tym stosunek i masturbację), która doprowadziła do wytrysku?”; oraz „Jak duże pragnienie seksu masz teraz, w porównaniu z okresem, kiedy byłeś 50?”

Podczas obu wizyt badacze zmierzyli również stężenie testosteronu, dihydrotestosteronu (DHT), estradiolu (E2) i estronu (E1) w surowicy mężczyzn metodą chromatografii cieczowej z tandemową spektrometrią masową; a także zmierzyli stężenie globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG), hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH) metodą immunologiczną.

W ciągu dwóch lat, wyjściowe stężenia testosteronu, DHT, E2 i E1 w surowicy nie przewidywały spadku aktywności seksualnej, pożądania seksualnego i funkcji erekcyjnych. Natomiast spadek testosteronu (ale nie DHT, E2 i E1) w czasie, choć mniejszy niż 10%, był silnie związany ze spadkiem aktywności seksualnej i pożądania, ale nie z zaburzeniami erekcji.

National Health and Medical Research Council, Sydney Medical School Foundation oraz Ageing and Alzheimer’s Institute sfinansowały badanie CHAMP.

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez The Endocrine Society. Uwaga: Treść może zostać zmieniona pod względem stylu i długości.