Zaburzenia erekcji są czerwoną flagą dla cichej, wczesnej choroby sercowo-naczyniowej

Pomimo trwających od dziesięcioleci wysiłków w zakresie zapobiegania i leczenia, choroby układu krążenia nadal są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Wczesne wykrycie choroby układu krążenia może umożliwić podjęcie działań zapobiegających zawałowi serca i udarowi mózgu, takich jak zaprzestanie palenia tytoniu, stosowanie leków takich jak statyny, kontrola ciśnienia tętniczego, kontrola masy ciała, ćwiczenia fizyczne i poprawa diety. Nowe badanie, opublikowane dzisiaj w czasopiśmie Vascular Medicine, koncentruje się na nowym czynniku ryzyka chorób układu krążenia, któremu rzadko poświęca się uwagę – zaburzeniach erekcji.

Zaburzenia erekcji są nie tylko ważnym problemem zdrowotnym i podnoszącym jakość życia mężczyzn, ale od dawna są związane z chorobami układu krążenia. Czynniki ryzyka wystąpienia zaburzeń erekcji i chorób układu krążenia są podobne – należą do nich między innymi starszy wiek, palenie tytoniu, otyłość i cukrzyca. Ponadto, wiele nakładających się mechanizmów prowadzi do rozwoju zarówno zaburzeń erekcji, jak i chorób układu krążenia.

W artykule zatytułowanym „The relationship of erectile dysfunction and subclinical cardiovascular disease: A systematic review and meta-analysis”, dr Chukwuemeka Osondu (Baptist Health South Florida), Bryan Vo (Florida International University), Ehimen Aneni (Mount Sinai Medical Center) i współpracownicy starali się ustalić, że zaburzenia erekcji są prostym i skutecznym markerem subklinicznej choroby układu krążenia. Postawili hipotezę, że „pomiary zaburzeń erekcji mogą być prostym i skutecznym narzędziem stratyfikacji ryzyka chorób układu krążenia, szczególnie u młodych mężczyzn, którzy rzadziej poddają się agresywnej ocenie ryzyka i postępowaniu w przypadku CVD.”

Autorzy przeprowadzili systematyczny przegląd i metaanalizę 28 badań, w których analizowano związek między zaburzeniami erekcji a wskaźnikami wczesnej choroby układu krążenia. Wykazali oni istotny związek zaburzeń erekcji z upośledzeniem funkcji śródbłonka (mierzonej za pomocą ultrasonograficznego pomiaru dylatacji ramienia w zależności od przepływu krwi) – markera zdolności naczyń krwionośnych do rozkurczania się, który jest wczesnym etapem rozwoju choroby naczyniowej. Ponadto autorzy donoszą, że zaburzenia erekcji były związane ze zwiększoną grubością warstwy środkowej błony wewnętrznej szyjki (carotid intimal medial thickness – IMT), wczesnym objawem miażdżycy. Wyniki dotyczące związku zaburzeń erekcji z oceną wapnia w tętnicach wieńcowych były niejednoznaczne ze względu na małą liczbę badań z ograniczoną liczebnością próby. Autorzy wskazują, że jest to obszar wymagający dalszych badań.

Jak wyjaśniają autorzy: „Wyniki naszego badania wskazują, że [young] mężczyźni [with erectile dysfunction] są w grupie podwyższonego ryzyka występowania rozpoznawalnej subklinicznej choroby układu krążenia i odniosą korzyści z aktywnej oceny tej choroby…Nasze badanie przemawia za bardziej agresywną oceną ryzyka chorób układu krążenia i postępowaniem w przypadku osób z zaburzeniami erekcji, w tym młodych mężczyzn, którzy ze względu na młody wiek mogliby zostać zakwalifikowani do grupy niskiego ryzyka.”

W towarzyszącym artykule redakcyjnym dr Naomi Hamburg i Matt Kluge (Boston University) zgadzają się z tym stwierdzeniem: „Obecność zaburzeń erekcji wskazuje na wyższe ryzyko przyszłych zdarzeń sercowo-naczyniowych, szczególnie u mężczyzn o średnim ryzyku, i może stanowić okazję do intensyfikacji strategii zapobiegania ryzyku sercowo-naczyniowemu” Dodają: „Wyniki badań stanowią uzupełnienie rosnącej liczby dowodów przemawiających za przeprowadzeniem dodatkowych badań w celu określenia klinicznego wpływu badań przesiewowych w kierunku zaburzeń erekcji oraz odpowiedniej oceny i leczenia mężczyzn z zaburzeniami erekcji pod kątem chorób układu krążenia.”

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez SAGE. Uwaga: Treść może zostać zmieniona pod względem stylu i długości.