Seniorzy są coraz bardziej zadowoleni ze swojego życia seksualnego

Starsi ludzie doświadczyli znacznej poprawy w swoim życiu seksualnym od czasów 1970. Praca doktorska Nilsa Beckmana z Akademii Sahlgrenska wykazała, że sześć na dziesięć kobiet i siedmiu na dziesięciu mężczyzn w wieku powyżej 70 jest bardzo zadowolonych ze swojego życia seksualnego.

W oparciu o dane pochodzące z dużych badań populacji H70 i kobiet, naukowcy z Centrum Starzenia się i Zdrowia (AgeCap) Uniwersytetu w Göteborgu zbadali postawy seksualne seniorów i zidentyfikowali czynniki, które decydują o tym, czy pozostają oni aktywni seksualnie.

Doświadczenia z dzieciństwa

Doświadczenia z dzieciństwa mają duży wpływ na seksualność seniorów. Badania, które dały wyjątkową możliwość obserwacji kobiet w wieku od średniego do 70 lat, wykazały, że historia ubóstwa w dzieciństwie, kłótnie lub rozwody rodziców oraz kary cielesne mogą zmniejszać pożądanie i aktywność seksualną nawet w średnim wieku.

Role płciowe mają znaczenie

Role płciowe również mają znaczenie. Aktywność seksualna jest w dużej mierze napędzana przez męski apetyt: kobiety są mniej skłonne do aktywności, jeśli ich partnerzy nie odczuwają dużego pożądania, a bardziej skłonne, jeśli ich partnerzy odczuwają pożądanie.

„Innymi słowy, nasze badania sugerują, że pożądanie kobiet nie decyduje o tym, jak bardzo są one aktywne” – mówi dr Beckman. „Jedną z przyczyn mogą być role płciowe, w których dorastały te pokolenia, a które nakazują mężczyznom zawsze przejmować inicjatywę.

Aktywność seksualna wśród 70-latków wzrosła z 12% do 34% w przypadku kobiet i z 47% do 66% w przypadku mężczyzn od lat 1970s.

Lepsza jakość życia seksualnego

Poprawiła się także jakość życia seksualnego osób starszych. Ogółem 62% kobiet i 71% mężczyzn jest bardzo zadowolonych ze swojego życia seksualnego, w porównaniu do 41% kobiet i 58% mężczyzn w latach 1970s.

„Ogólne poczucie dobrobytu, komfortowe okoliczności, dobra kondycja fizyczna i żywe zdrowie psychiczne przyczyniają się do satysfakcji seksualnej” – mówi dr Beckman. „Wcześniejsze doświadczenia seksualne i jakość związku również odgrywają pewną rolę.

„Badania wykazały, że nawet osoby w późnym wieku 90 mają odczucia seksualne. Choć w tym wieku raczej nie są aktywni, mówią o swoich seksualnych myślach i marzeniach, często żałując, że nie mają już szansy na dzielenie intymności z drugą osobą.”

Naturalne pytania lekarzy o seks

W swojej pracy doktor Beckman stwierdziła, że połowa 97-latków ma pozytywny stosunek do seksu. Łącznie 88% mężczyzn i 82% kobiet uważa za całkowicie naturalne, że lekarze pytają o ich seksualność podczas badań kontrolnych.

„Opiekunowie muszą mieć szerokie horyzonty i być otwarci na fakt, że miłość, pożądanie i seksualność nie zanikają wraz z wiekiem” – mówi dr Beckman. lekarze i pielęgniarki nie powinni wahać się pytać pacjentów, czy mają problemy seksualne, niezależnie od tego, w jakim są wieku.

Dr Beckman bronił „Epidemiological Studies of Sexuality in Old Age” w styczniu 30.

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez University of Gothenburg. Uwaga: Treść może zostać zmieniona pod względem stylu i długości.