Przekonujące dowody na to, że cukrzyca typu 2 jest przyczyną zaburzeń erekcji

W szeroko zakrojonej analizie genomicznej znaleziono dowody na to, że cukrzyca typu 2 jest przyczyną zaburzeń erekcji.

W badaniu, prowadzonym przez University of Exeter i University of Oxford, przeanalizowano dane ponad 220,000 mężczyzn z trzech kohort, z których 6,000 doświadczyło zaburzeń erekcji. Badania potwierdziły niedawne ustalenia, że zaburzenia erekcji mają podłoże genetyczne, i poszły dalej, wskazując, że zdrowszy tryb życia może pomóc w zmniejszeniu ryzyka.

Badanie opublikowane w American Journal of Human Genetics zostało przeprowadzone na danych pochodzących z UK Biobank, kohorty Estonian Genome Center of the University of Tartu oraz pozyskanych ze szpitali Partners HealthCare Biobank.

Wykorzystując najnowocześniejszą analizę genetyczną, zespół badawczy był w stanie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zagłębić się w złożone korelacje pomiędzy cukrzycą a takimi aspektami jak masa ciała. Stwierdzono, że genetyczna predyspozycja do cukrzycy typu 2 była związana z zaburzeniami erekcji, co stanowi dowód na to, że cukrzyca może być przyczyną problemów z erekcją.

W bardzo niewielu badaniach klinicznych dotyczących cukrzycy odnotowano zaburzenia erekcji jako skutek poprawy kontroli glukozy. Ogranicza to wnioski, które można wyciągnąć na temat tego, czy leczenie cukrzycy może mieć wpływ na ryzyko zaburzeń erekcji.

Dr Anna Murray z University of Exeter Medical School jest współprowadzącą badanie. Powiedziała ona: „Zaburzenia erekcji dotykają co najmniej jednego na pięciu mężczyzn powyżej 60 roku życia, jednak do tej pory niewiele było wiadomo o ich przyczynach. Nasza praca potwierdza ostatnie odkrycia, że przyczyna może być genetyczna, a nawet idzie dalej. Stwierdziliśmy, że genetyczna predyspozycja do cukrzycy typu 2 jest powiązana z zaburzeniami erekcji. Może to oznaczać, że jeśli ludzie mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę poprzez zdrowszy styl życia, mogą również uniknąć zaburzeń erekcji.”

Profesor Michael Holmes z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytecie w Oxfordzie, jeden z głównych autorów badania, powiedział: „Nasze odkrycie jest ważne, ponieważ cukrzycy można zapobiegać i rzeczywiście można obecnie osiągnąć „remisję” cukrzycy poprzez zmniejszenie masy ciała, jak pokazały ostatnie badania kliniczne. To wykracza poza znalezienie genetycznego związku z zaburzeniami erekcji i stanowi przesłanie, które ma szerokie znaczenie dla ogółu społeczeństwa, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnącą częstość występowania cukrzycy.”

Dr Jonas Bovijn jest współautorem badania i pracuje w Big Data Institute na Uniwersytecie Oksfordzkim. Powiedział on: „Wiemy, że istnieją dowody obserwacyjne łączące zaburzenia erekcji i cukrzycę typu 2, ale do tej pory nie było ostatecznych dowodów na to, że predyspozycje do cukrzycy typu 2 powodują zaburzenia erekcji.”

Praca powtórzyła również wcześniejsze badanie, które zidentyfikowało konkretny region genomu, który jest powiązany z zaburzeniami erekcji, potencjalnie otwierając drogę do nowych metod leczenia.

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez University of Exeter. Uwaga: Treść może zostać zmieniona pod względem stylu i długości.