Pięć najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji

Widziałeś tę reklamę w późnych godzinach nocnych na swoim ekranie. Starszy mężczyzna jest na randce z piękną kobietą w romantycznym otoczeniu. Trzymają się za ręce, spacerują i jedzą smaczny posiłek. Na jego twarzy pojawia się szeroki uśmiech, gdy patrzy jej w oczy, ale coś go niepokoi. Nagranie o zaburzeniach erekcji.

Znane również jako ED lub impotencja, zaburzenia erekcji występują wtedy, gdy mężczyzna nie jest w stanie uzyskać lub utrzymać erekcji wystarczająco silnej, aby odbyć stosunek seksualny. Chociaż reklamy te wywołują żarty i śmiech wśród większości, zaburzenia erekcji mogą wskazywać na poważny problem zdrowotny.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem (22 procent mężczyzn w wieku powyżej 60 i 30 procent mężczyzn w wieku powyżej 70 cierpi na impotencję), ale nie jest to nieunikniona część procesu starzenia się. Bardziej prawdopodobne jest, że przyczyna leży w ukrytym schorzeniu fizycznym lub psychologicznym.

1. Warunki medyczne

Poważne warunki medyczne, takie jak choroby serca, mogą być przyczyną zaburzeń erekcji. W rzeczywistości przyczyny chorób serca i zaburzeń erekcji są bardzo podobne. Objawy ED mogą wystąpić wcześniej niż w przypadku chorób serca z powodu problemów z układem krążenia, takich jak miażdżyca. Uważa się, że miażdżyca, czyli zwężenie naczyń krwionośnych w różnych częściach ciała, jest najczęstszą przyczyną zaburzeń erekcji i sygnałem ostrzegawczym przed przyszłym zawałem serca lub udarem mózgu. Inne schorzenia, które narażają mężczyzn na ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji, to cukrzyca, przewlekła choroba nerek, stwardnienie rozsiane i choroba Peyroniego.

2. Leki

Czy regularnie zażywasz jakieś leki na receptę lub bez recepty? Niektóre leki, takie jak antydepresanty, leki przeciwhistaminowe lub leki na ciśnienie krwi, mogą utrudniać uzyskanie lub utrzymanie erekcji. Leki te mogą leczyć określone schorzenia, ale mogą również wpływać na hormony, nerwy lub krążenie krwi, co może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Jeśli uważasz, że zaburzenia erekcji mogą być skutkiem zażywania leków, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

3. Niepokój emocjonalny

Czy kłóciłeś się z partnerką? Problemy w związkach powodujące stres mogą prowadzić do problemów w sypialni. Depresja, niepokój, niska samoocena, poczucie winy i strach przed porażką seksualną to inne czynniki, które mogą się do tego przyczynić.

4. Wybór stylu życia

Podejmowanie złych decyzji zdrowotnych na co dzień może wpłynąć na twoją zdolność do uzyskania erekcji. Mężczyźni z nadwagą, nałogowi palacze, alkoholicy lub osoby nadużywające substancji psychoaktywnych są bardziej narażeni na zaburzenia erekcji. Spożywanie pokarmów bogatych we flawonoidy, takich jak borówki, pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Zwiększone spożycie flawonoidów pomogło także mężczyznom mniej palić, mniej pić i więcej ćwiczyć.

5. Urazy fizyczne

Chociaż ćwiczenia fizyczne są bardzo korzystne dla zdrowia, należy zachować ostrożność w przypadku aktywności fizycznej, która może spowodować urazy dolnej połowy ciała, ponieważ urazy tych części ciała mogą być przyczyną zaburzeń erekcji. Wraz z rosnącą popularnością jazdy na rowerze mężczyźni wyrazili obawy, czy ćwiczenia te nie przyczyniają się do powstawania ED. W niedawnym badaniu opublikowanym w Journal of Men’s Health stwierdzono, że nie ma związku między długotrwałą jazdą na rowerze a zaburzeniami erekcji.

Ponieważ 30 milionów Amerykanów cierpi obecnie na zaburzenia erekcji, a szacuje się, że do 2025 liczba ta wzrośnie do 320 milionów na całym świecie, ważne jest, aby aktywnie dbać o swoje zdrowie. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli doświadczasz impotencji i podziel się swoimi obawami dotyczącymi jej przyczyn.

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez Texas A&M University. Uwaga: Treść może zostać zmieniona pod względem stylu i długości.