Operacje kręgosłupa zmniejszają ból w dolnej części pleców i poprawiają funkcje seksualne

Przewlekły ból w dolnej części pleców może ograniczać codzienne czynności, w tym seks. Nowe badania przedstawione dziś na 2015 Dorocznym Zjeździe Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedycznych (AAOS) wykazały, że 70 procent pacjentów uważa aktywność seksualną za „istotną” dla jakości ich życia, a pacjenci leczeni operacyjnie z powodu spondylolistezy (DS) i stenozy kręgosłupa (SS) – powszechnych schorzeń zwyrodnieniowych występujących najczęściej u starszych dorosłych – dwukrotnie częściej nie zgłaszali bólu podczas seksu.

„Nasze obecne badania rzucają światło na wpływ operacji kręgosłupa na życie seksualne pacjenta i zaczynają opisywać wpływ choroby kręgosłupa na ten bardzo ważny aspekt życia” – powiedział główny autor badania dr Shane Burch, chirurg ortopeda z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Naukowcy przeanalizowali dane z badania Spine Patients Outcomes Research Trial (SPORT) obejmującego 1,235 pacjentów, u których zdiagnozowano DS lub SS. Odpowiedzi pacjentów na pytanie: „W ciągu ostatniego tygodnia, w jaki sposób ból wpłynął na Pana/Pani życie seksualne?” wykorzystano do określenia znaczenia dla życia seksualnego. Pacjenci, którzy wybrali odpowiedzi „nie potrafię odpowiedzieć” lub „nie dotyczy mnie”, zostali umieszczeni w grupie bez znaczenia dla życia seksualnego (NR). Pacjentów, którzy wybrali inne opcje, umieszczano w grupie istotnej z punktu widzenia życia seksualnego (SLR). Średni wiek pacjentów w grupach NR i SLR wynosił odpowiednio 68 i 63 lat. Siedemdziesiąt procent pacjentów znalazło się w grupie SLR.

Większe prawdopodobieństwo znalezienia się w grupie NR mieli pacjenci, którzy byli kobietami lub nie pozostawali w związku małżeńskim, mieli współistniejące problemy ze stawami lub nadciśnienie tętnicze. Na początku badania 40 procent pacjentów z SLR zgłaszało, że odczuwa pewien poziom bólu związanego z seksem.

W badaniu wzięło udział 825 pacjentów, 449 z SS i 376 z DS. Łącznie 294 pacjentów poddano leczeniu nieoperacyjnemu, a 531 – leczeniu chirurgicznemu. Pacjenci nieoperowani częściej zgłaszali ból związany z seksem we wszystkich przedziałach czasowych obserwacji (od 41 procent w porównaniu z 20 procentem). Odsetek ten pozostawał stały podczas corocznych wizyt po roku, dwóch latach, trzech latach i czterech latach od operacji. Wcześniejsze badania wykazały, że 41 procent lekarzy rutynowo pyta pacjentów z przepukliną krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym o problemy seksualne.

„Nasze obecne badania zawierają dwa ważne wnioski” – powiedział dr Horst. „Po pierwsze, aktywność seksualna i funkcje seksualne są istotną kwestią dla pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Badanie wykazało również, że funkcje seksualne mają większe znaczenie dla pacjentów, którzy są żonaci, młodsi i płci męskiej. Drugim ważnym wnioskiem z naszego badania jest to, że pacjenci z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa leczeni operacyjnie zgłaszali mniejsze dolegliwości związane z życiem seksualnym w porównaniu z pacjentami leczonymi bez operacji. Wynik ten utrzymywał się przez cztery lata obserwacji.”

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez American Academy of Orthopaedic Surgeons. Uwaga: Treść może zostać zmieniona pod względem stylu i długości.