Odzyskanie normalnego funkcjonowania seksualnego jest „rzadkością” po operacjach prostaty

Odzyskanie normalnych funkcji erekcji jest rzadkością po najczęstszej operacji prostaty – prostatektomii radykalnej. Jest to główny wynik nowego badania przedstawionego na kongresie Europejskiego Stowarzyszenia Urologów w Madrycie.

Prostatektomia radykalna polega na usunięciu gruczołu krokowego w trakcie operacji raka prostaty. W ten sposób często udaje się usunąć nowotwór, ale istnieje jeden poważny skutek uboczny*, a mianowicie zaburzenia erekcji – niemożność uzyskania wzwodu. Dzieje się tak dlatego, że podczas operacji często dochodzi do uszkodzenia nerwów otaczających prostatę, a nerwy te kontrolują zdolność do erekcji. W wielu przypadkach poprawia się to z czasem, ale nowe badania wskazują, że osiągnięcie erekcji o takiej samej jakości jak przed operacją jest rzadkie i mogło być znacznie przeceniane przez lekarzy.

Standardowym sposobem pomiaru funkcji erekcji jest kwestionariusz – Międzynarodowy Indeks Funkcji Erekcyjnych (International Index of Erectile Function – IIEF), ale nie jest on przeznaczony specjalnie dla pacjentów z rakiem prostaty. Niektórzy badacze uważali, że kwestionariusz ten nie uwzględnia szczególnych okoliczności, jakimi są nagłe zmiany erekcji spowodowane operacją, ani nie umożliwia porównania z aktywnością seksualną przed operacją (pytania IIEF dotyczą tylko aktywności seksualnej w ciągu ostatnich czterech tygodni).

Grupa kierowana przez dr Mikkela Fode ze szpitala Herlev w Kopenhadze poprosiła 210 pacjentów o wypełnienie kwestionariusza IIEF około 23 miesięcy po operacji radykalnej prostatektomii. Dodali oni jednak dodatkowe pytanie: „Czy Twoje funkcje erekcyjne są tak samo dobre jak przed operacją (tak/nie)” Tylko 14 pacjentów (6,7% respondentów) stwierdziło, że ich erekcja była tak samo dobra jak przed operacją. W porównaniu z 49 pacjentami (23,3%), którzy nie wykazali pogorszenia wyniku w skali IIEF.

Jak powiedział Mikkel Fode: „Występowanie dysfunkcji seksualnych po operacji raka prostaty jest dobrze znane, ale nasza metoda ich oceny jest nowa. Praca ta pokazuje, że erekcja tak dobra jak przed operacją jest rzadkim zjawiskiem, a zdecydowana większość mężczyzn, ponad 93% w naszej próbie, doświadcza pewnych problemów seksualnych po operacji raka gruczołu krokowego. Zasadniczo być może zadawaliśmy pacjentom niewłaściwe pytanie, ale oczywiście, aby to potwierdzić, potrzebujemy większych badań. Uważamy, że ta praca daje bardziej realistyczne wyobrażenie o rzeczywistych problemach, z jakimi boryka się większość mężczyzn po operacji gruczołu krokowego.

Warto o tym wiedzieć przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi, ponieważ może to wpłynąć na Twój wybór. Mężczyźni, którzy już przeszli operację, powinni wiedzieć, że nie są osamotnieni w tej sytuacji i że ich lekarz prawdopodobnie będzie w stanie im pomóc, jeśli porozmawiają o tym problemie.”

Komentując, profesor Francesco Montorsi, kierownik Katedry Urologii Uniwersytetu Vita Salute San Raffaele w Mediolanie (Włochy) i emerytowany redaktor naczelny European Urology, powiedział: „Ponieważ średnia wieku pacjentów poddawanych radykalnej prostatektomii obniża się, utrzymanie zdolności do erekcji po operacji ma coraz większe znaczenie dla mężczyzn poddawanych zabiegowi. Jest to pierwsze badanie tego rodzaju, dlatego musimy potwierdzić jego wyniki, ale przede wszystkim wyciągnąć wnioski z problemów, z jakimi mogą borykać się pacjenci po operacji raka prostaty. Musimy dokładniej przyjrzeć się technikom oszczędzającym nerwy i zapewnić każdemu pacjentowi dobrą opiekę pooperacyjną.”

*Inkontynencja jest również możliwym skutkiem ubocznym, ale występuje rzadziej.

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez European Association of Urology. Uwaga: Treść może zostać dostosowana pod względem stylu i długości.