Nowa bezcięciowa metoda leczenia powiększonej prostaty

W wieku 60 ponad 50 procent mężczyzn w Stanach Zjednoczonych cierpi z powodu łagodnego przerostu gruczołu krokowego (BPH), schorzenia, które prowadzi do dokuczliwych zmian w oddawaniu moczu. Chociaż terapia medyczna jest zwykle pierwszą linią leczenia, nowy minimalnie inwazyjny implant może znacznie zmniejszyć objawy u mężczyzn.

„Jest to bezpieczna procedura dla mężczyzn z BPH, która poprawia oddawanie moczu, zachowując jednocześnie funkcje seksualne” – powiedział dr Mike Hsieh, urolog z UC San Diego Health System. „Ta endoskopowa procedura jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych w lekkiej sedacji i praktycznie nie powoduje skutków ubocznych”

Prostata jest gruczołem wielkości orzecha włoskiego, który znajduje się poniżej pęcherza moczowego. Kiedy prostata powiększa się, może ograniczać lub blokować przepływ moczu, powodując przerywany lub słaby strumień moczu, wyciek, nietrzymanie moczu i częstsze oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy.

„Ponad połowa mężczyzn po sześćdziesiątce i aż 80 procent mężczyzn w wieku siedemdziesięciu i osiemdziesięciu lat ma pewne objawy BPH” – powiedział Hsieh. „Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych operacji, które wymagają usunięcia tkanki prostaty, co może powodować komplikacje, takie jak zaburzenia erekcji i wytrysku.”

Implant składa się z serii maleńkich, trwałych szwów, które unoszą powiększoną prostatę tak, że nie zakłóca ona anatomii cewki moczowej ani pęcherza moczowego. Implanty są wprowadzane przez wydrążoną igłę do gruczołu krokowego. Po zabiegu nie jest konieczne zakładanie cewnika moczowego. Skutki uboczne mogą obejmować pieczenie i krew w moczu w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu.

Urządzenie o nazwie UroLift zostało zatwierdzone przez FDA w 2013. System opieki zdrowotnej UC San Diego zaprezentował tę nową procedurę w trakcie operacji na żywo podczas 8. dorocznego podyplomowego kursu urologii UC San Diego School of Medicine.

Hsieh specjalizuje się w męskiej płodności i zdrowiu mężczyzn. Zajmuje się leczeniem zaburzeń funkcji seksualnych, w tym niskiego poziomu testosteronu, zaburzeń erekcji i choroby Peyronie’go. Jest również uznanym ekspertem w leczeniu męskiej niepłodności, w tym zaburzeń wytrysku, braku równowagi hormonalnej, upośledzenia produkcji spermy i genetycznych przyczyn niepłodności.

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez University of California, San Diego Health Sciences. Autorem oryginału jest Jackie Carr. Uwaga: Treść może zostać zmieniona pod względem stylu i długości.