Naukowcy znajdują hormon, który zwiększa popęd płciowy u myszy

Szwedzkie badania wykazały, że myszy, którym podawano suplement „hormonu apetytu” – greliny, zwiększają swoją aktywność seksualną. Nie wiadomo, czy hormon ten ma taki sam wpływ na ludzi – ale jeśli tak, to badacze być może znaleźli klucz do przyszłych metod leczenia nadużyć seksualnych.

Grelina jest hormonem żołądkowo-jelitowym, który jest uwalniany z żołądka i bierze udział w pobudzaniu naszego apetytu poprzez aktywację mózgowego układu nagrody.

Ponieważ mózgowy układ nagrody motywuje nas również do poszukiwania partnera i uprawiania seksu, grupa badaczy z Akademii Sahlgrenska postanowiła sprawdzić, czy grelina może również wpływać na zachowania seksualne.

Potwierdzony efekt

Odpowiedź brzmi: tak, przynajmniej u myszy.

W badaniu naukowcy wykazali, że kiedy myszy otrzymują suplement greliny, zwiększają swoją aktywność seksualną i wysiłki w poszukiwaniu partnera. Efekt ten został potwierdzony w kolejnym eksperymencie, w którym myszy, którym podawano inhibitor greliny, zmniejszały swoją aktywność seksualną.

„Wiadomo już, że grelina wpływa na mechanizmy nagrody, które są wyzwalane przez jedzenie, alkohol i inne środki uzależniające. Nasze badanie po raz pierwszy pokazuje, że grelina odgrywa również rolę w naturalnych mechanizmach nagrody, takich jak seks” – mówi Elisabet Jerlhag, badaczka z Sahlgrenska Academy.

Potrzeba więcej badań

Badania pokazują, że efekty działania greliny są przenoszone przez dopaminę, która jest znanym i ważnym przekaźnikiem w mózgowym układzie nagrody. Wniosek badaczy jest taki, że zarówno grelina, jak i dopamina regulują normalne zachowania seksualne u myszy.

„Nie oznacza to jednak, że grelina pełni tę samą funkcję u ludzi. Aby się tego dowiedzieć, trzeba przeprowadzić znacznie więcej badań w tej dziedzinie. Inhibitory greliny mogą jednak potencjalnie stanowić klucz do przyszłych metod leczenia uzależnienia od seksu i wykorzystywania seksualnego” – mówi Elisabet Jerlhag:

„Zachowania uzależniające, w tym wykorzystywanie seksualne, są jednym z naszych głównych problemów społecznych i istnieje ogromna potrzeba opracowania nowych strategii leczenia. Miejmy nadzieję, że nasze wyniki mogą dodać kolejny element układanki do tej pracy” – mówi Elisbet Jerlhag.

Artykuł The role of ghrelin signalling for sexual behaviour in male mice został opublikowany online w czasopiśmie Addiction Biology 4 grudnia.

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez University of Gothenburg. Uwaga: Treść może zostać zmieniona pod względem stylu i długości.