Leki stosowane w leczeniu czynników ryzyka sercowo-naczyniowego nie mają wpływu na funkcje erekcji
Zaburzenia erekcji (ED) stanowią poważny problem w dziedzinie zdrowia publicznego. Mężczyźni leczeni z powodu czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu, są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia ED i często uważają ten stan za efekt uboczny przyjmowanych leków. W nowym badaniu dotyczącym działania statyn obniżających poziom cholesterolu i kandesartanu/HCTZ obniżającego ciśnienie krwi stwierdzono jednak, że leki te nie mają negatywnego wpływu na erekcję. Badanie zostało opublikowane w Canadian Journal of Cardiology.
„Wcześniejsze badania sugerowały, że czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takie jak wysokie ciśnienie krwi i cholesterol, zwiększają ryzyko ED, ale niewiele było badań sprawdzających, czy modyfikacja tych czynników ryzyka może wpłynąć na rozwój ED”, wyjaśnił główny autor badania Philip Joseph, MD, adiunkt medycyny na Uniwersytecie McMaster w Hamilton, Ontario, Kanada.
Badacze oceniali wpływ obniżenia stężenia cholesterolu za pomocą statyny, farmakologicznego obniżenia ciśnienia krwi oraz połączenia obu tych metod na funkcje erekcji. Było to badanie cząstkowe w ramach randomizowanego badania kontrolowanego Heart Outcomes Prevention Evaluation — 3 (HOPE-3), randomizowanego badania kontrolowanego 2×2 czynnikami, w którym testowano kandesartan/HCTZ w porównaniu z placebo, rosuwastatynę w porównaniu z placebo oraz połączenie tych leków w porównaniu z podwójnym placebo. Funkcje erekcji mierzono za pomocą kwestionariusza (kwestionariusz International Index of Erectile Function [IIEF]) wypełnianego przez ponad 2,000 mężczyzn na początku badania i ponownie podczas średniej obserwacji trwającej 5,8 roku. IIEF jest zwalidowanym kwestionariuszem 15 oceniającym pięć domen ED w ciągu ostatnich czterech tygodni.
Podczas badania, w żadnej z grup leczenia nie stwierdzono istotnej zmiany w funkcjonowaniu erekcji w porównaniu z odpowiednimi grupami placebo. Ani obniżenie ciśnienia krwi za pomocą kandesartanu/HCTZ, ani obniżenie stężenia cholesterolu za pomocą statyny nie miało wpływu na funkcje erekcji. Co ważne, przyjmowanie tych leków nie wiązało się z rozwojem ED.
„Badanie to pokazuje, że obniżenie tych niezwykle ważnych czynników ryzyka sercowego za pomocą tych leków ma niewielki wpływ na zmiany funkcji erekcji” – skomentował dr Joseph. „Mężczyźni, u których podczas stosowania tych leków wystąpiła ED, często przypisują swoje objawy właśnie tym lekom. Nasze wyniki sugerują, że te dwa leki nie mają negatywnego wpływu na erekcję, co powinno uspokoić mężczyzn, którzy je przyjmują.” Jest to ważne odkrycie, ponieważ lekarze mogą uspokoić pacjentów, że ich ED prawie na pewno nie jest związane z tymi lekami, które, jak dobrze wykazano, zapobiegają poważnym powikłaniom chorób serca, i zachęcić ich do dalszego ich przyjmowania.
„Pacjenci, którzy wyrażają obawy związane z ED, powinni zostać zapewnieni o braku wpływu statyn lub kombinacji blokera receptora angiotensyny/tiazydu” – napisał G.B. John Mancini, MD, FRCPC, FACC, profesor kardiologii na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, w artykule towarzyszącym. „Ale, co być może ważniejsze, osoby te powinny być oceniane bardziej wszechstronnie i kierowane do i/lub instruowane w zakresie bezpiecznego stosowania inhibitorów fosfodiesterazy-5, gdy jest to właściwe i gdy nie stosuje się azotanów”. Obecne badanie stanowi silną motywację dla kardiologów do rozwijania pewności i kompetencji w zakresie nakładania się jakości życia odzwierciedlonej przez zdrowie seksualne mężczyzn i redukcję ryzyka sercowo-naczyniowego.”
Zaburzenia erekcji (ED) dotykają około 40 procent mężczyzn w wieku powyżej 50 lat i występują częściej u mężczyzn z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego.
Źródło artykułu:
Materiały dostarczone przez Elsevier. Uwaga: Treść może zostać dostosowana pod względem stylu i długości.