Lek na zaburzenia erekcji łagodzi uszkodzenia nerwów u myszy z cukrzycą

Nowe badania na zwierzętach przeprowadzone w Henry Ford Hospital wykazały, że sildenafil, lek powszechnie stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji, może być skuteczny w łagodzeniu bolesnych i potencjalnie zagrażających życiu uszkodzeń nerwów u mężczyzn z długotrwałą cukrzycą.

Badania dotyczyły obwodowej neuropatii cukrzycowej, najczęstszego powikłania cukrzycy, dotykającego aż 70 procent pacjentów.

Badanie zostało niedawno opublikowane online w PLOS ONE.

Lei Wang, M.D., neurobiolog z Henry Ford, który kierował badaniami, powiedział, że chociaż wiele leków okazało się skutecznych we wcześniejszych eksperymentach na zwierzętach, większość z nich nie przyniosła korzyści w badaniach klinicznych.

„Zazwyczaj do badania różnych metod leczenia wykorzystuje się młode zwierzęta z cukrzycą, u których neuropatia obwodowa jest we wczesnym stadium” – wyjaśnia dr Wang. „Jednak pacjenci z cukrzycą, którzy biorą udział w badaniach klinicznych, często są starsi i mają zaawansowaną neuropatię obwodową.

„Niepowodzenie w opracowaniu i właściwej ocenie metod leczenia w laboratorium, które właściwie odzwierciedlają docelową populację kliniczną z obwodową neuropatią cukrzycową, może przyczynić się do niepowodzenia badań klinicznych.”

W celu naśladowania badań klinicznych, w których pacjenci z cukrzycą mają zaawansowaną neuropatię obwodową, badacze z Henry Ford wybrali samce myszy z cukrzycą typu II, które miały 36 tygodni, co odpowiada w przybliżeniu średniemu wiekowi u ludzi.

Wcześniejsze eksperymenty na zwierzętach przeprowadzone przez grupę Henry’ego Forda wykazały, że sildenafil, powszechnie znany pod nazwą handlową Viagra, poprawił ukrwienie nerwu kulszowego.

Ponadto zauważono, że pacjenci z cukrzycą, którzy przyjmowali Viagrę z powodu zaburzeń erekcji, mieli mniej objawów neuropatii obwodowej.

Nie było jednak wiadomo, czy ten efekt terapeutyczny sprawdza się w przypadku długotrwałej neuropatii obwodowej, ponieważ myszy chore na cukrzycę użyte w poprzednich eksperymentach były stosunkowo młode – 16 tygodniowe.

Dlatego badacze z Henry Ford wybrali myszy chore na cukrzycę, które były ponad dwa razy starsze. W jednej grupie 15 takim myszom podawano codziennie przez osiem tygodni doustną dawkę sildenafilu/Viagry. W grupie kontrolnej, składającej się z 15 myszy cukrzycowych w tym samym wieku, podawano codziennie taką samą ilość soli fizjologicznej.

Po przeprowadzeniu szeregu testów nerwowych i funkcjonalnych zarówno w grupie leczonej, jak i kontrolnej, wyniki „ujawniły, że sildenafil znacząco poprawił funkcje sensoryczne, począwszy od sześciu tygodni po leczeniu, w porównaniu z myszami cukrzycowymi leczonymi solą fizjologiczną” – mówi dr Wang.

„Dane te wskazują, że sildenafil poprawia funkcje neurologiczne nawet u myszy w średnim wieku z długotrwałą obwodową neuropatią cukrzycową.”

Podkreślając, że wyniki badań pozostają w sferze eksperymentów, dr Wang twierdzi, że dostarczają one nowego wglądu w mechanizmy leżące u podstaw długotrwałego uszkodzenia nerwów w przebiegu cukrzycy i mogą doprowadzić do opracowania terapii sildenafilem w długotrwałej obwodowej neuropatii cukrzycowej.

Obwodowa neuropatia cukrzycowa jest szczególnie podstępna, ponieważ w miarę jej postępu i uszkadzania nerwów w kończynach i innych częściach ciała wielu pacjentów nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ czujniki bólu są odrętwiałe.

W rezultacie, na przykład, skaleczenie lub owrzodzenie na spodzie stopy może nie zostać zauważone, dopóki nie wdroży się i nie rozprzestrzeni infekcja, która może doprowadzić do amputacji, a nawet śmierci.

Ponieważ neuropatia cukrzycowa jest wynikiem chronicznie wysokiego poziomu cukru we krwi, pacjenci z cukrzycą są zachęcani do ścisłego monitorowania tego poziomu i kontrolowania go za pomocą diety.

Leki dostępne bez recepty i na receptę – w tym antydepresanty i opiaty – są dostępne w leczeniu bólu związanego z neuropatią, ale często mają niepożądane efekty uboczne.