Jak wynika z badania, mężczyźni będący dziewicami nadal mogą zarazić się wirusem HPV

Mężczyźni, którzy nigdy nie odbyli stosunku seksualnego, są nadal narażeni na ryzyko zakażenia wirusem HPV – wynika z badania opublikowanego niedawno w Journal of Infectious Diseases przez naukowców z University of Texas Health Science Center at Houston (UTHealth) School of Public Health.

W badaniu wzięło udział 87 męskich dziewic w wieku od 18 do 70 lat z Brazylii, Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy byli obserwowani co sześć miesięcy przez 10 wizyt między 2005 a 2009. Mężczyźni-dziewice, którzy nie uprawiali seksu w czasie trwania badania, zarazili się wirusem HPV, mimo że nigdy nie odbyli penetracyjnego stosunku seksualnego, aczkolwiek wirus ten występował u nich o połowę rzadziej niż u tych, którzy zaczęli uprawiać seks w czasie trwania badania.

„Poprzednie badania wykazały obecność wirusa HPV u kobiet-dziewic, ale to pierwsze badanie wykazało jego obecność u mężczyzn-dziewic. Znalezienie wirusa HPV w tej populacji nie było całkowitym zaskoczeniem, ale potwierdza, że szczepienia przeciwko HPV nie powinny być rozpatrywane wyłącznie w kontekście zachowań seksualnych” – powiedział dr Alan Nyitray, alan Nyitray, autor badania i adiunkt w Department of Epidemiology, Human Genetics & Environmental Sciences w UTHealth School of Public Health.

Naukowcy uważają, że wirus HPV został przeniesiony na dziewice płci męskiej, które wzięły udział w badaniu, poprzez niepenetracyjne zachowania seksualne, takie jak kontakt ręka-genital lub genitalia-genitalia.

Innym godnym uwagi wynikiem badania było to, że 28.7 procent dziewic, które rozpoczęły współżycie seksualne w okresie objętym badaniem, nabyło wirusa HPV w ciągu jednego roku, a 45.5 procent nabyło go w ciągu dwóch lat, co odzwierciedla wysoce zakaźny charakter wirusa.

„Wyniki te podkreślają szybkie nabycie wirusa HPV po debiucie seksualnym wśród mężczyzn, a tym samym podkreślają znaczenie szczepień przeciwko HPV przed debiutem seksualnym” – powiedział dr Zhiyue Liu, pierwszy autor, który przeprowadził badanie jako asystent w UTHealth School of Public Health.

Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wirus HPV może powodować raka szyjki macicy, raka jamy ustno-gardłowej oraz raka sromu, pochwy, penisa lub odbytu. CDC zaleca, aby dziewczęta i chłopcy w wieku 11 lub 12 otrzymali dwie dawki szczepionki przeciwko HPV w odstępie sześciu do dwunastu miesięcy. Nastoletni chłopcy i dziewczęta, którzy nie rozpoczęli lub nie zakończyli serii szczepionek przeciwko HPV w młodości, również powinni się zaszczepić. Zaleca się również, aby mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami, w tym ci, którzy określają się jako geje lub biseksualiści, zaszczepili się przed osiągnięciem wieku 26. Nyitray dodał, że szczepionka jest najskuteczniejsza, gdy układ odpornościowy dojrzewa w okresie dojrzewania, ale nadal uważa się ją za skuteczną do wieku 26.

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez University of Texas Health Science Center at Houston. Uwaga: Treść może zostać dostosowana pod względem stylu i długości.