Dieta śródziemnomorska związana z poprawą funkcjonowania układu krążenia u pacjentów z zaburzeniami erekcji

Dieta śródziemnomorska wiąże się z poprawą funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego u pacjentów z zaburzeniami erekcji, wynika z badań przedstawionych na EuroEcho-Imaging 2014 przez dr Athanasiosa Angelisa z Grecji. Pacjenci z zaburzeniami erekcji, którzy słabo przestrzegali diety śródziemnomorskiej, mieli więcej uszkodzeń naczyniowych i sercowych.

EuroEcho-Imaging to coroczne spotkanie Europejskiego Stowarzyszenia Obrazowania Sercowo-Naczyniowego (EACVI), oddziału Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), które odbywa się w dniach 3-6 grudnia w Wiedniu, w Austrii.

Dr Angelis powiedział: „Zaburzenia erekcji nie są objawem starzenia się, to zły znak od organizmu, że coś jest nie tak z układem naczyniowym. W 80% przypadków zaburzenia erekcji są spowodowane problemami naczyniowymi i stanowią ostrzeżenie, że pacjenci są narażeni na zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.”

Dodał również: „Dieta śródziemnomorska wiąże się z mniejszą liczbą zdarzeń sercowo-naczyniowych i może być sposobem, aby pomóc pacjentom z zaburzeniami erekcji obniżyć ich ryzyko. Chcieliśmy zbadać, czy u pacjentów z zaburzeniami erekcji, którzy stosują tę dietę, występuje mniejsze uszkodzenie naczyń krwionośnych i serca.”

Do badania włączono 75 mężczyzn z zaburzeniami erekcji, w wieku średnio 56 lat, którzy uczęszczali na Oddział Kardiologii Szpitala Hippokration w Atenach, w Grecji. Przestrzeganie diety śródziemnomorskiej oceniano za pomocą skali Med-Diet Score1 , która klasyfikuje pacjentów na poziomie wysokim (30-55), średnim (21-29) lub niskim (0-20) w zależności od spożycia zbóż, owoców, warzyw, mięsa, ryb, produktów mlecznych, wina i oliwy z oliwek.

Funkcję naczyń oceniano poprzez pomiar dwóch aspektów miażdżycy, a mianowicie miażdżycy i arteriosklerozy. Ateromatoza odnosi się do rozwoju miażdżycy (blaszki miażdżycowej), czyli złogów tłuszczowych w intimie (wewnętrznej wyściółce) tętnicy i była mierzona za pomocą grubości intima-media (IMT) tętnicy szyjnej wspólnej. Miażdżyca tętnic oznacza usztywnienie tętnic i była oceniana za pomocą prędkości fali tętna (PWV) w tętnicy szyjnej i udowej. Zaangażowanie serca oceniano na podstawie funkcji rozkurczowej i masy lewej komory.

Badacze odkryli, że niższy wynik Med-Diet Score korelował ze znacznie gorszą funkcją naczyń i serca. Pacjenci ci mieli większą IMT i sztywność aorty, jak również większą masę lewej komory i głębszą dysfunkcję rozkurczową.

Dr Angelis powiedział: „Pacjenci z zaburzeniami erekcji, którzy stosowali niezdrową dietę, mieli większe uszkodzenia naczyń krwionośnych i serca niż ci, którzy stosowali dietę śródziemnomorską. Poprzednie badania wykazały, że pacjenci z zaburzeniami erekcji mają uszkodzone naczynia krwionośne, ale my odkryliśmy, że uszkodzone jest również serce. Może to pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego pacjenci ci są bardziej podatni na zdarzenia sercowo-naczyniowe. Tworzenie się miażdżycy, usztywnienie tętnic i słabe funkcjonowanie serca może w końcu prowadzić do zdarzeń sercowo-naczyniowych.”

I dodał: „Nasze wyniki sugerują, że stosowanie diety śródziemnomorskiej może poprawić profil ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z zaburzeniami erekcji i może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia u nich zawału serca lub udaru mózgu. Należy to sprawdzić w większym badaniu.”

Dieta śródziemnomorska charakteryzuje się codziennym spożywaniem owoców, warzyw, nierafinowanych zbóż i makaronów, oliwy z oliwek i orzechów. Produkty mleczne są spożywane w umiarkowanych ilościach, w postaci jogurtów i serów. Spożycie mięsa jest niskie, przy czym za zdrowy poziom uważa się spożywanie mięsa czerwonego raz w tygodniu i drobiu raz w tygodniu. Można pić umiarkowane ilości wina, należy unikać rafinowanego cukru na rzecz naturalnych deserów, takich jak owoce.

Dr Angelis powiedział: „Naprawdę proste zmiany w naszej diecie mogą bardzo pomóc, na przykład stosowanie oliwy z oliwek, która zawiera tłuszcze jednonienasycone. Jeśli ktoś nie ma pieniędzy na zakup niektórych produktów, może zastąpić je innymi, np. orzechy są dobrym źródłem tłuszczów jednonienasyconych. Czasami trudno jest przyjąć coś, jeśli uważa się, że jest to część recepty, ale dieta śródziemnomorska nie jest receptą, to styl życia. Chodzi o to, by mieć świadomość, jakie produkty są zdrowe, a jakie niezdrowe”

.

– podsumował: „Pacjenci z zaburzeniami erekcji, którzy nie przestrzegają diety śródziemnomorskiej, mają uszkodzone naczynia krwionośne i serce oraz są narażeni na zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Nasze wyniki sugerują, że stosowanie zdrowej diety może zmniejszyć to ryzyko. Zalecamy także, aby pacjenci rzucili palenie, uprawiali ćwiczenia fizyczne i dbali o prawidłowy poziom ciśnienia krwi i lipidów.”