obrzezanie

Wszystko co powinieneś wiedzieć o obrzezaniu

Wszystko co powinieneś wiedzieć o obrzezaniu

W niektórych kulturach obrzezanie jest obrzędem kultywowanym od wieków, niekiedy nawet stanowi fundament religii – jak chociażby w Judaizmie. Od wielu lat praktykuje się je również w kulturze europejskiej, jednak nie ma ono charakteru sakralnego, ale wykonywane jest ze względów medycznych, higienicznych, a nawet – sprzyjających życiu seksualnemu. Przyjrzyjmy się bliżej istocie obrzezania mężczyzn i kobiet, bowiem jest to temat bardzo rozległy i interesujący dla większości z nas.

Czym jest obrzezanie?

Na samym początku warto wyróżnić dwa rodzaje obrzezania:

  • obrzezanie u mężczyzn, a więc zabieg usunięcia napletka, chroniącego żołądź prącia,
  • obrzezanie u kobiet, polegające na usunięciu niektórych zewnętrznych narządów płciowych.

W naszej kulturze obrzezanie jest zabiegiem o charakterze medycznym, który pozwoli uporać się z niewłaściwą budową penisa, jak stulejka. Warto jednak dodać, że obowiązek przeprowadzenia zabiegu dotyczy jedynie tych mężczyzn, którzy cierpią na chroniczne zapalenia, związane z zaawansowaną stulejką.

Obrzezanie mężczyzn

Jak już wspomnieliśmy, obrzezanie członka to usunięcie napletka i wykonuje się je w przypadku problemów natury medycznej. Coraz częściej jednak, mężczyźni decydują się na tego rodzaju zabieg ze względów higienicznych – wiele autorytetów medycznych uważa, że napletek powinien być usuwany w każdym przypadku, ponieważ znajduje się w nim mało keratyny, która jest niezwykle ważna w ochronie przeciwwirusowej. Z tego też względu napletek narażony jest na liczne zakażenia, których uniknąć można właśnie przez obrzezanie.

Wychodząc jednak poza ramy naszej kultury i spoglądając na inne, można wyróżnić inne powody, dla których wykonuje się obrzezanie mężczyzn. Pierwszym z nich są kwestie religijne – np. nakaz obrzezania stosowany jest wśród Żydów i Muzułmanów. Często jest to również rytuał magiczny, służący różnym celom. Niekiedy nawet, w celu pozbycia się nieczystości, obcięte napletki pali się na stosie albo grzebie się w ziemi…

obrzezanie mężczyzn

Obrzezanie kobiet

O ile obrzezanie mężczyzn nie jest niczym kontrowersyjnym i zyskuje na popularności ze względu na korzyści, jakie daje, o tyle obrzezanie kobiet to akt budzący kontrowersje. W przypadku płci pięknej, usunięciu poddawane są elementy zespołu sromowego, a nawet wszystkie zewnętrzne narządy płciowe, łącznie z amputacją łechtaczki. Niestety, obrzezanie kobiet nie niesie za sobą żadnych pozytywnych aspektów, a wręcz przeciwnie – jest bolesne, drastyczne i wpływa na libido w dorosłym życiu, co sprawia, że spotyka się ze sprzeciwem wielu organizacji na całym świecie.

Co gorsza, w niektórych kulturach nie kryje się tego, że obrzezanie kobiety jest wykonywane w celu sprawienia jej bólu, co wzmacniać miałoby efekt „oczyszczający”, a wiele osób uważa to za demonstrację uprzedmiotowienia kobiety. Kolejnym faktem, świadczącym o tym, jak zła i niewłaściwa to praktyka, jest ból i powikłania występujące nawet wtedy, gdy obrzezanie kobiety dokonane zostanie pod znieczuleniem i w normalnych, szpitalnych warunkach.

obrzezanie kobiet

Zalety obrzezania dorosłych mężczyzn

Skupmy się jednak na tym, co rzeczywiście przynosi korzyść i jak wygląda życie seksualne po obrzezaniu. Usunięcie napletka może:

  • wyeliminować albo znacząco zmniejszyć ryzyko zakażeń, w tym infekcjom dróg moczowych, a nawet chorób narządów płciowych, jak kiła i rzeżączka,
  • obniżyć ryzyko zakażenia się wirusem HIV,
  • zwiększyć płodność,
  • zniwelować nerwice na tle seksualnym,
  • usunąć stulejkę, która jest bardzo dużym ograniczeniem jeżeli chodzi o życie seksualne,
  • poprawić higienę narządów płciowych i stosunków seksualnych,
  • opóźnić wytrysk nasienia i poprawić jakość życia intymnego.

Oczywiście warto nadmienić, że obrzezanie zarówno młodego, jak i dorosłego mężczyzny w żadnym stopniu nie wpływa na jakość życia seksualnego, a nawet – jak zostało już wspomniane – znacznie go poprawia!

Warto czy nie?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, tym bardziej, że w przypadku większości mężczyzn zabieg usunięcia napletka nie jest potrzebny. Jednakże wielu ekspertów związanych z medycyną zaleca obrzezanie, a chcąc się do niego przekonać, wystarczy sprawdzić korzyści jakie daje – tych jest bardzo dużo i mogą one znacznie poprawić jakość życia, nie tylko tego sypialnianego.