wszystko,-co-musisz-wiedziec-o-wazektomii

Wszystko, co musisz wiedzieć o wazektomii

Wszystko, co musisz wiedzieć o wazektomii

„Wielu moich pacjentów myśli, że zostaną wykastrowani” – wykrzykuje Jasmine Patel, asystentka profesora klinicznego położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. „Naprawdę nie wiem, skąd bierze się taki pomysł – sądzę, że to pogłoski, rozmowy z niedoinformowanymi przyjaciółmi. Strach rodzi strach. Być może właśnie dlatego mężczyźni, którzy rozmawiają z innymi mężczyznami, którzy rzeczywiście poddali się wazektomii, sami chętniej się jej poddają. Mają oni prawdziwsze wyobrażenie o tym, na czym polega wazektomia.”


Co to jest wazektomia?


Dla tych, którzy nadal mają wątpliwości, wazektomia – czasami nazywana „cięciem” – to niewielka procedura chirurgiczna, która polega na wycięciu, związaniu lub uszczelnieniu przewodów odprowadzających spermę mężczyzny. Jest to bardzo skuteczna forma antykoncepcji dla każdego mężczyzny, który nie chce mieć dzieci lub, co bardziej typowe, ma ich już dość. Nie ma skutków ubocznych związanych z interwencją chemiczną – jak w przypadku doustnych środków antykoncepcyjnych przyjmowanych przez kobiety – ani znieczulenia ogólnego i inwazyjnych zabiegów chirurgicznych wymaganych w przypadku sterylizacji kobiet. Nie wymaga regularnej konserwacji urządzenia wewnątrzmacicznego, co również w nieunikniony sposób pozostaje w gestii kobiety. Nie wymaga też zakładania prezerwatywy i nadziei, że przetrwa ona podróż. Nikt nie musi pamiętać, aby cokolwiek robić. To już jest zrobione. Jesteś gotowy do działania.


Dlaczego mężczyźni niechętnie poddają się wazektomii?


Dlaczego wśród mężczyzn – pozostających w stabilnych, długotrwałych związkach, mających dzieci – panuje taka niechęć do poddania się wazektomii? Ponad 500,000 mężczyzn w USA poddało się wazektomii, ale stanowi to tylko 5 procent wszystkich żonatych mężczyzn w wieku reprodukcyjnym. I to jest niezwykłe. W Bhutanie wskaźnik ten wynosi około 40 procent. W Nowej Zelandii jest to 25 procent. Inny raport ONZ sugeruje, że tylko 1 na 10 mężczyzn w USA poddaje się wazektomii, czyli o połowę mniej niż w Kanadzie czy Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych sterylizacja kobiet jest dwukrotnie częstsza niż wazektomia, mimo że ta ostatnia jest równie skuteczna i o wiele prostsza. Skąd więc ta dysproporcja?

Patel twierdzi, że istnieje szerszy problem społeczny polegający na tym, że ciężar antykoncepcji wciąż spoczywa na kobietach (zwłaszcza w długotrwałych związkach). Mężczyźni często unikają lekarzy i medycyny w najlepszych czasach, spychając aktywne dążenie do operacji na dalszy plan na liście swoich priorytetów. A to unikanie z kolei wydaje się odzwierciedlać fakt, że wielu mężczyzn – w przeciwieństwie do kobiet, które muszą pogodzić się z menstruacją i ciążą – po prostu nie jest na bieżąco z funkcjonowaniem własnego ciała, a w szczególności układu rozrodczego.

Petar Bajic, adiunkt urologii na Case Western Reserve University i urolog w Center for Men’s Health w Glickman Urological and Kidney Institute w Cleveland w stanie Ohio, twierdzi, że prawdopodobnie istnieje ewolucyjna potrzeba ochrony naszych narządów płciowych. „Nie chodzi tylko o to, że niektórzy mężczyźni nie chcą, aby cokolwiek w ich ciele było zmieniane – co jest oczywiście podwójnym standardem, jeśli tego samego oczekują od swojej partnerki” – mówi. „Chodzi o to, że genitalia są obszarem, z którym naprawdę nie lubimy zadzierać.”

„Mężczyznom nie podoba się pomysł trzymania tam ostrego narzędzia” – dodaje Patel. „Jednak szczególnie mężczyźni mają wiele błędnych wyobrażeń na temat tego, z czym wiąże się wazektomia.”


Jakie są niektóre powszechne błędne wyobrażenia na temat wazektomii?


Jakie są najczęstsze błędne wyobrażenia? Na przykład, że wpływa ona na zdolność do uzyskania erekcji lub przeżycia orgazmu. Nieprawda. Że wpływa na libido i/lub poziom testosteronu. Nieprawda. Jej skuteczność jako formy antykoncepcji nie jest aż tak wysoka. Szansa niepowodzenia wynosi zaledwie 1 do 1 2000, co również jest błędem. Że możliwe powikłania są liczne i poważne – podczas gdy w rzeczywistości są one niewielkie i bardzo rzadkie. Że jest to inwazyjny, bolesny zabieg wymagający znieczulenia ogólnego – niesłusznie, bo mniej niż 5 procent operacji wymaga jedynie znieczulenia miejscowego – i że w związku z tym będziesz potrzebował kilku tygodni zwolnienia z pracy. Twoja drużyna siatkarska może nie wykorzystać Twoich umiejętności przez kilka tygodni, ale następnego dnia możesz wrócić do pracy. „Przypominam pacjentom, aby wyobrazili sobie, o ile bardziej bolesny jest poród” – mówi Bajic – „i to zazwyczaj ich uspokaja”.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie w grę wchodzi ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczyciele zazwyczaj są pozytywnie nastawieni do pokrycia kosztów wazektomii, ponieważ w ogólnym rozrachunku jest to tańsze niż potencjalne koszty większej liczby dzieci.

Wydaje się, że te nieporozumienia utrudniają życie zwłaszcza amerykańskim mężczyznom, choć nie tylko: podobna niechęć do wazektomii jako metody antykoncepcji występuje na przykład w Indiach. Tam tylko 7 procent zabiegów sterylizacji 2018 stanowiły wazektomie – być może jest to efekt tego, że planowanie rodziny nadal jest powszechnie postrzegane jako praca kobiet. Aha, no i fakt, że w Indiach w latach 1970 6,2 miliona mężczyzn zostało wysterylizowanych siłą. W Indiach, gdzie edukacja zdrowotna nie jest tak zaawansowana jak w USA, błędne przekonania sięgają jeszcze dalej – że wazektomia może zmienić chód, siłę, głos lub cokolwiek innego, co mężczyzna uważa za charakterystyczne dla siebie. Wszystko to jest błędne.

Sugeruje się, że w grę wchodzi tu coś kulturowego, głównie w tym sensie, że wazektomia nie jest tak istotnym elementem dyskusji na temat antykoncepcji, jak powinna być – Patel sugeruje, że w USA istnieje ogromna potrzeba edukacji, rzecznictwa i akceptacji faktu, że mężczyźni również muszą odegrać swoją rolę w działaniach antykoncepcyjnych. Jest to jednak również kwestia kulturowa, ponieważ, jak twierdzi Bajic, istnieje raczej „potrzeba poczucia bycia macho, którą, dzięki błędnym przekonaniom, idea wazektomii podważa”. To tak, jakby wazektomia była czymś w rodzaju kastracji.”

„Myślę, że istnieje obawa, że po wazektomii nie będą już w pewnym sensie 'mężczyzną’ i że zrezygnują ze swojej męskości” – zgadza się Patel – „podczas gdy w rzeczywistości poddanie się wazektomii i podjęcie tego rodzaju zobowiązania jest wyrazem miłości.”

Oczywiście to samo powiedziała mi moja żona, gdy prowadziła mnie na salę operacyjną. Ale mówiąc poważnie, jak naprawdę wygląda zabieg wazektomii? W gruncie rzeczy bardzo prozaicznie. Najbardziej krępującym aspektem było to, że nie tylko chirurg wykonywał swoje czynności, ale także dwie asystentki z sali operacyjnej, które wciąż kręciły się w pobliżu i rozmawiały o wczorajszym programie telewizyjnym. Musiałem się tylko rozebrać od pasa w dół, otrzymałem znieczulenie miejscowe i, poza tym, że miałem do czynienia z męskością, nie odczułem nic niestosownego. Cały proces, od rozebrania się do ponownego ubrania się, trwał nie więcej niż 30 minut. Po takim zabiegu nie zaleca się jazdy samochodem do domu, więc odebrała mnie moja żona, a także moi dwaj mali synowie, właśnie po to, aby mnie tam zabrać. Szczerze mówiąc, całe to przedsięwzięcie było rozczarowująco proste. Każdy mężczyzna, który ma skłonność do kładzenia się do łóżka przy pierwszych oznakach wąchania, nie będzie miał tu zbyt wielu wymówek.


Jak długi jest okres rekonwalescencji po wazektomii?


Niewątpliwie kilka następnych dni jest delikatnych, przypominających powidok po niedawnym kopnięciu w jaja. Ale to szybko zanika i – choć ból jest doświadczeniem subiektywnym – pozostaje tylko siniak, niewielka opuchlizna i mrowienie związane z gojeniem się drobnej rany, wystarczające, by powstrzymać mnie przed pójściem na siłownię na kilka dni, ale to mniej więcej wszystko, choć niektórzy mężczyźni zgłaszają występowanie bardziej „przewlekłego” bólu moszny. Szwy się rozpuściły i nie było widać żadnej widocznej blizny. Potrzeba było trochę czasu, aby nabrać ochoty na powrót do łóżka – i nie obyło się bez lekkiego niepokoju – ale nie nastąpiła, że tak powiem, utrata funkcjonalności.

Nie można jeszcze zrezygnować z innych form antykoncepcji – po zakończeniu procesu gojenia, około trzy miesiące później należy oddać próbkę nasienia, aby sprawdzić, czy zawartość spermy została skutecznie ograniczona. Warto poczekać. Korzyść dla życia seksualnego każdej pary jest zapewne niezmierna. Żadne z was nie musi już nigdy więcej myśleć o zabezpieczeniu. To wyzwalające. To jest seksowne. W rzeczy samej, wazektomia to najłagodniejsze cięcie.


Czy wazektomia jest trwała?


Wazektomia została zaprojektowana tak, aby była trwała. Dlatego też zdecydowana większość mężczyzn poddających się wazektomii ma już dzieci i jest pewna, że zarówno oni, jak i ich partnerka nie chcą mieć więcej dzieci. Bajic wyjaśnia jednak, że wazektomia jest technicznie odwracalna – około 6 procent amerykańskich mężczyzn decyduje się na taki zabieg – jednak jest to procedura o wiele bardziej skomplikowana, zazwyczaj nie jest objęta ubezpieczeniem i nie jest gwarantowana: możesz przejść zabieg odwracania i nadal nie być w stanie mieć dzieci. Według 2020 badania, tylko 33% partnerek młodszych mężczyzn i 25% starszych mężczyzn zapłodniło później swoją partnerkę.