Terapia ultradźwiękowa raka gruczołu krokowego równie skuteczna jak operacja lub radioterapia

Wykorzystanie wiązek ultradźwięków o wysokiej energii do niszczenia guzów prostaty może być równie skuteczne jak chirurgia lub radioterapia, ale może mieć mniej skutków ubocznych.

W nowym badaniu przeprowadzonym w sześciu szpitalach w Wielkiej Brytanii prześledzono losy 625 mężczyzn z rakiem prostaty, u których zastosowano rodzaj leczenia zwany zogniskowanymi ultradźwiękami o wysokiej intensywności (HIFU).

Badanie, opublikowane w czasopiśmie European Urology, jest największym jak dotąd badaniem leczenia HIFU stosowanym do celowania w guzy prostaty. Zabieg ten jest podobny do „lumpektomii” w przypadku innych nowotworów – lekarze usuwają tylko komórki nowotworowe, pozostawiając jak najwięcej zdrowej tkanki.

Wyniki badań przeprowadzonych w kilku instytucjach, w tym Imperial College London i University College London, wykazały, że po pięciu latach przeżywalność w przypadku HIFU wynosiła 100 procent. Około 1 na 10 mężczyzn wymagał dalszego leczenia. Wskaźnik przeżywalności w przypadku operacji i radioterapii wynosi również 100 procent po pięciu latach.

Badanie wykazało również, że ryzyko wystąpienia skutków ubocznych HIFU, takich jak nietrzymanie moczu i zaburzenia erekcji, było niższe niż w przypadku innych metod leczenia i wynosiło odpowiednio 2 procent i 15 procent.

Badanie zostało sfinansowane przez Medical Research Council oraz firmę SonaCare Inc, która produkuje sprzęt ultrasonograficzny wykorzystywany w procedurze.

Profesor Hashim Ahmed, główny autor z wydziału chirurgii i nowotworów w Imperial, powiedział: „Chociaż wskaźniki przeżywalności w przypadku raka prostaty są obecnie bardzo dobre, skutki uboczne operacji lub radioterapii mogą zmienić całe życie. Niektórzy pacjenci wymagają codziennego stosowania wielu wkładek lub mają poważne zaburzenia erekcji.”

I dodał: „Musimy teraz skupić się na poprawie jakości życia tych mężczyzn po leczeniu. To najnowsze badanie zogniskowanego HIFU – największe i najdłuższe z dotychczasowych – sugeruje, że być może uda nam się zwalczyć raka przy mniejszej liczbie skutków ubocznych.”

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn w Wielkiej Brytanii – co roku odnotowuje się około 47, 000 przypadków.

Metody leczenia obejmują operację usunięcia gruczołu lub radioterapię, która polega na naświetlaniu całej prostaty. Te metody leczenia mogą jednak powodować dodatkowe uszkodzenia okolicznych wrażliwych tkanek, takich jak nerwy, mięśnie, drogi odpływu moczu, pęcherz moczowy i odbytnica. Prostata jest mniej więcej wielkości orzecha włoskiego i znajduje się pomiędzy pęcherzem moczowym a penisem.

Chirurgia i radioterapia całej prostaty są skutecznymi metodami leczenia, ale mogą prowadzić do długoterminowego ryzyka wystąpienia problemów z oddawaniem moczu, takich jak nietrzymanie moczu, wynoszącego od 5 do 30 procent. Wiąże się z nimi również ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji, wynoszące od 30do 60 procent. Radioterapia może również powodować problemy z odbytnicą, takie jak krwawienie, biegunka i dyskomfort u 5 procent pacjentów.

HIFU to nowsza metoda leczenia, przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, która dostarcza wiązki wysokoenergetycznych ultradźwięków bezpośrednio do gruczołu krokowego przez sondę wprowadzoną do tylnego odcinka przewodu. Umożliwia to chirurgowi precyzyjne namierzenie komórek nowotworowych w obrębie gruczołu z dokładnością co do milimetra, przy mniejszym ryzyku uszkodzenia otaczających tkanek. Nie ma potrzeby używania igieł ani nacinania skóry.

W nowym badaniu HIFU, przeprowadzonym na mężczyznach w średnim wieku 65, u których rak się nie rozprzestrzenił, ryzyko nietrzymania moczu (definiowanego jako wymagające stosowania podpasek) w ciągu pięciu lat po leczeniu wynosiło 2 procent, a ryzyko zaburzeń erekcji 15 – 1 procent. Zespół badaczy twierdzi, że wyniki obejmują pacjentów z rakiem średniego i wysokiego ryzyka.

Naukowcy prześledzili również liczbę pacjentów, którzy po zastosowaniu HIFU wymagali dalszego leczenia (np. operacji lub radioterapii), aby wyleczyć wszelkie komórki rakowe, które powróciły. Stwierdzili, że 10 procent pacjentów wymagało dalszego leczenia przed upływem pięciu lat, co jest porównywalne z liczbą pacjentów wymagających dalszego leczenia po operacji lub radioterapii (5-15 procent).

Zespół badaczy dodaje, że pacjenci z rakiem prostaty powinni omówić wszystkie możliwe metody leczenia ze swoim zespołem opieki zdrowotnej, aby mogli w pełni rozważyć swoje możliwości.

Potrzebne są dalsze badania kontrolne, aby śledzić postępy pacjentów po dziesięciu latach, a także badania bezpośrednio porównujące HIFU z chirurgią i radioterapią.

Anthony Murland poddał się zabiegowi HIFU w listopadzie ubiegłego roku, aby wyleczyć swojego raka prostaty. „Po raz pierwszy usłyszałem o tym zabiegu od przyjaciela, który miał go kilka miesięcy wcześniej. Mój lekarz pierwszego kontaktu nie słyszał o HIFU, ale był bardzo zainteresowany, więc w końcu go o tym poinformowałem. Następnie skierował mnie na zabieg w ramach NHS” – wyjaśnia 67-latek z Suffolk.

„Spodobał mi się ten zabieg, ponieważ wydawał się najmniej inwazyjną opcją o niskim ryzyku. Zabieg zakończył się w ciągu jednego dnia – wszedłem na salę z samego rana i wyszedłem wieczorem. Nie odczuwałem żadnego bólu, ale przez pięć dni potrzebowałem cewnika, co było trochę niewygodne”. „Jestem ściśle monitorowany przez mojego lekarza rodzinnego i jak dotąd rak nie powrócił.

Praca została sfinansowana przez Medical Research Council i SonaCare Inc.