Terapia testosteronem zwiększa zainteresowanie seksualne i poprawia funkcje seksualne u starszych mężczyzn
Starsi mężczyźni z niskim libido i niskim poziomem testosteronu wykazywali większe zainteresowanie seksem i podejmowali większą aktywność seksualną, gdy byli poddawani terapii testosteronem – wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.
Badanie to jest największym jak dotąd kontrolowanym placebo badaniem przeprowadzonym w tej dziedzinie u starszych mężczyzn. Badanie funkcji seksualnych jest częścią Testosterone Trials, serii siedmiu badań sprawdzających skuteczność terapii hormonalnej u mężczyzn w wieku 65 lub starszych, którzy mają niski poziom testosteronu i doświadczają objawów jego niedoboru. Badania te są wspierane głównie przez National Institutes of Health.
Testosteron jest kluczowym męskim hormonem płciowym biorącym udział w utrzymaniu popędu płciowego, funkcji erekcji i produkcji spermy. The Endocrine Society’s Clinical Practice Guideline zaleca stosowanie terapii testosteronem w leczeniu mężczyzn z objawami niedoboru androgenów i niskim poziomem testosteronu. Niedobór androgenów występuje wtedy, gdy mężczyzna ma stale niski poziom testosteronu i wynikające z tego objawy, takie jak dysfunkcja seksualna.
W ciągu ostatnich 15 lat stosowanie terapii testosteronowej wśród mężczyzn gwałtownie się rozszerzyło. Poziom testosteronu obniża się wraz z wiekiem, a u niektórych mężczyzn występuje niski poziom testosteronu i związane z tym objawy. Od 2000 roku liczba mężczyzn rozpoczynających terapię testosteronem wzrosła w Stanach Zjednoczonych prawie czterokrotnie, jak wynika z 2014 badania opublikowanego w The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.
„Wyniki naszych badań wskazują, że niski poziom testosteronu jest jedną z przyczyn obniżonego libido i zaburzeń erekcji u starszych mężczyzn” – powiedział pierwszy autor badania, Glenn R. Cunningham, MD, z Baylor College of Medicine i Baylor St. „Mężczyźni doświadczający tych objawów powinni być zbadani pod kątem niedoboru testosteronu.
Badanie miało na celu zbadanie skuteczności terapii testosteronem. Nie było ono wystarczająco duże ani wystarczająco długie, aby odnieść się do kwestii związanych ze zdarzeniami sercowo-naczyniowymi lub klinicznymi objawami raka prostaty.
W kontrolowanym placebo, prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby badaniu sprawdzano wpływ terapii testosteronem na funkcje seksualne w grupie 470 mężczyzn. Mężczyźni zostali zakwalifikowani do badania przez 12 akademickie ośrodki medyczne. Uczestnicy byli w wieku co najmniej 65 lat i mieli niski poziom testosteronu, ustalony na podstawie średnich wyników wielu testów. Wszyscy mężczyźni mieli heteroseksualną partnerkę.
Podczas trwającego rok badania mężczyźni zostali przydzieleni do otrzymywania żelu testosteronowego lub placebo nakładanego na skórę. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące funkcji seksualnych na początku i co trzy miesiące w trakcie 12-miesięcznego badania.
Mężczyźni leczeni terapią testosteronową wykazywali stałą poprawę libido i 10 pomiarów 12 aktywności seksualnej, w tym częstotliwości stosunków płciowych, masturbacji i erekcji w nocy. Dla porównania, mężczyźni, którzy otrzymywali placebo nie zmienili znacząco odpowiedzi na pytania kwestionariusza w trakcie trwającego rok badania.
„W przypadku objawowych starszych mężczyzn z niskim poziomem testosteronu, terapia testosteronowa doprowadziła do stałej poprawy w większości rodzajów aktywności seksualnej” – powiedział Cunningham.
Źródło artykułu:
Materiały dostarczone przez The Endocrine Society. Uwaga: Treść może zostać dostosowana pod względem stylu i długości.