Stulejka i załupek – czym się różnią i jak sobie poradzić?
Stulejka i załupek – czym się różnią i jak sobie poradzić?
Wszystkie choroby i dolegliwości związane z penisem są dla mężczyzn bardzo wstydliwe. Wielu z nich długo zwleka z wizytą u lekarza, kiedy zaobserwuje u siebie niepokojące zmiany. Jednak, bez względu z jakim problemem się stykasz, powinieneś jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Jednym z typowo męskich schorzeń jest załupek, nazywany również parafimozą (paraphimosis), a także hiszpańskim kołnierzem. Inną dolegliwością jest stulejka. Zarówno stulejka jak i załupek są przypadłościami, które koniecznie należy leczyć! W poniższym artykule przybliżymy kwestie związane ze stulejką i załupkiem.
Co to jest stulejka
Najczęściej stulejka kojarzy się z małymi dziećmi. Tymczasem schorzenie to dotyka również mężczyzn dorosłych. Stulejka polega na zwężeniu ujścia napletka, co uniemożliwia lub utrudnia ściąganie go. Można wyróżnić dwa rodzaje tego schorzenia:
– stulejka pełna – w tej sytuacji nie można odsłonić żołędzia;
– stulejka niepełna – w tej sytuacji ściągnięcie napletka jest możliwe, ale tylko:
- częściowo,
- w stanie spoczynku.
W sytuacji, kiedy odsłonięcie główki penisa jest możliwe (nawet w trakcie erekcji), ale napletek mocno zaciska się na rowku zażołędnym, również mamy do czynienia ze stulejką niepełną.
Stulejka u dzieci
Najczęściej stulejka rozpoznawana jest u małych chłopców. Nie można jednak rozpoznać jej wcześniej niż przed ukończeniem 2 –go roku życia. dlaczego? Ponieważ wcześniej u małych chłopców napletek bardzo ściśle przylega do żołędzi, a wręcz jest przylepiony mastką (tłuszczową wydzielina). Miastka wypłukuje się z czasem i zazwyczaj napletek można swobodnie ściągnąć z żołędzi. Stulejka u dzieci może być rozpoznana dopiero ok. 3-go roku życia, kiedy zauważalny jest kłopot z zsunięciem napletka z żołędzi.
Stulejka – diagnoza i ocena
Diagnoza zazwyczaj jest dość prosta. U małych chłopców na kłopot ze stulejką może wskazywać trudność z sunięciem napletka, o czym już wspominaliśmy. U nastolatków oraz dorosłych mężczyzn jest podobnie. o stulejce może świadczyć trudność z zsunięciem napletka z żołędzi lub z jego części. Dodatkowe objawy to bolesność w trakcie stosunku (niekiedy bolesność jest tak duża, że mężczyzna musi zrezygnować ze współżycia), a także częste stany zapalne. Diagnoza i ocena powinna jednak nastąpić w gabinecie lekarskim.
Jeżeli odczuwasz dyskomfort związany z trudnością ściągnięcia napletka, koniecznie zgłoś się do lekarza!
Jak leczy się stulejkę? Operacja stulejki i nie tylko…
Stulejka to niewielki defekt anatomiczny, który jednak może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Dlatego, leczenie jej jest konieczne. Jak leczy się stulejkę? Najczęściej trzeba poddać się operacji plastyki penisa lub obrzezaniu. Zabiegi te przeprowadzają lekarze chirurdzy lub urolodzy. Zabieg ten wykonywany jest w wielu klinikach.
Plastyka napletka – jest to najpowszechniejszy zabieg wykonywany w rozpoznaniu stulejki. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Inwazyjność tej metody nie jest duża, jednak pacjent musi odbyć rehabilitację, która najczęściej trwa ok. 2 tygodni.
Obrzezanie – inwazyjność tej metody jest znacznie większa, jednak w niektórych przypadkach jest szczególnie polecana. Obrzezany członek daje gwarancję zupełnego wyleczenia. Operacja ta polega na wycięciu pierścienia zwężającego z napletkiem (całym lub jego częścią). Rehabilitacja po zabiegu trwa około 2 tygodni. Zalecana jest również wstrzemięźliwość seksualna ok. jednego miesiąca.
Uwaga! Nie należy rozwiązywać problemu stulejki bez pomocy lekarza! Próba ściągnięcia wąskiego napletka, może spowodować obrzmienia główki penisa, co w konsekwencji może doprowadzić do załupka!
Załupek – co to jest?
Załupek jest schorzeniem odwrotnym do stulejki. Jest to sytuacja, w której nie można sprowadzić napletka na żołądź. Odciągnięty napletek jest zbyt wąski na to, aby może było przeprowadzić go przez żołądź. Załupek często jest konsekwencją odprowadzonej stulejki i znany jest również jako parafimoza (łac. Paraphimosis)
W jaki sposób diagnozuje się i ocenia Parafimozę?
Na załupek, a wiec Parafimozę może wskazywać wiele różnych objawów. Oczywiście najważniejszym jest zsunięcie się ciasnego napletka – żołądź jest odsłonięty i występują bardzo duże trudności z sprowadzeniem napletka na żołądź. Kolejnymi objawami są:
– obrzęk i ból żołędzi,
– obrzęk oraz ból napletka,
– zasiniony żołądź,
– ból członka lub ból w okolicy krocza,
– trudności z oddawaniem moczu.
Jeżeli pojawi się jakikolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Jak leczyć parafimozę?
Jeżeli nie występuje obrzęk, można spróbować samemu przywrócić napletek na jego miejsce. Należy robić to bardzo delikatnie i ostrożnie, z wykorzystaniem oliwki. Jeżeli jednak prób nie przynoszą oczekiwanego rezultatu i występuje ból, należy zgłosić się po profesjonalną pomoc. Załupek leczy się przede wszystkim operacyjnie. Operacja załupka polega na nacięciu napletka w miejscu jego zwężenia aż do rowka pozażołędnego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa około godziny.
Nie leczenie stulejki i załupka – konsekwencje
Jeżeli stulejka lub załupek nie będą leczone, może dojść do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, nawet do martwicy żołędzi, czego oczywiście każdy mężczyzna chciałby uniknąć.
Nieleczona stulejka:
– utrudnia, a czasem uniemożliwia współżycie seksualne (zaburzenia erekcji),
– może powodować ból i dyskomfort,
– może prowadzić do częstych zapaleń i infekcji,
– zwiększa ryzyko raka prącia.
Nieleczony załupek:
– niedokrwienie żołędzi,
– martwica,
– zapalenie żołędzi,
– zaburzenia w oddawaniu moczu,
– ból podczas erekcji.
Każdy niepokojący objaw w obrębie narządów płciowych powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Jeżeli zauważysz problem z napletkiem, koniecznie powinieneś zgłosić się do specjalisty, nawet, jeżeli odczuwasz lęk i strach. Lekarze doskonale wiedzą, jak pomóc pacjentowi, a czekanie może przynieść bardzo duże szkody! Stulejka i załupek to schorzenia część występujące i jeżeli zareagujesz odpowiednio wcześnie, nie musisz się martwić!