Satysfakcja seksualna: Podawanie kobiecie oksytocyny przynosi korzyści również jej partnerowi

Wyniki badania przeprowadzonego w MedUni w Wiedniu pod kierunkiem Michaeli Bayerle-Eder, lekarza chorób wewnętrznych i seksualnych, wykazały, że reakcje seksualne mężczyzn, których partnerki otrzymały „hormon więzi” – oksytocynę lub placebo, były wzmocnione – nawet do tego stopnia, że poprawiły się ich funkcje erekcyjne. Efekt ten nie był związany z podawaną substancją, więc wynik ten można przypisać poprawie komunikacji w długotrwałym związku.

Około rok temu, w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Fertility and Sterility, naukowcy stwierdzili, że leczenie kobiet z dysfunkcją seksualną hormonem oksytocyną poprawiło ich reakcje seksualne, ale również, że grupa porównawcza, której podawano tylko placebo, wykazała niemal identyczną poprawę. Specjaliści w dziedzinie medycyny seksualnej zbadali więc także wpływ na męskich partnerów kobiet.

Badanie to wykazało, że leczenie partnerek oksytocyną nie tylko poprawia ich własną seksualność, ale także seksualność ich męskich partnerów. Ponieważ efekt ten stwierdzono nie tylko w grupie otrzymującej aktywny środek, ale także w grupie placebo, ponownie uważa się, że jest on wywołany przez lepszą komunikację w związku.

Konkretne wyniki: „Sam fakt, że para więcej rozmawiała o seksualności w swoim związku i że musiała prowadzić wspólny dziennik, przyczynił się do zwiększenia ich reakcji seksualnej” – podsumowuje Bayerle-Eder. Wyniki były tak samo dobre w grupie placebo, jak i w grupie par, którym kobiety podawały oksytocynę. Mówi Bayerle-Eder: „Ma to ogromne znaczenie dla wszystkich terapeutów seksualnych. Pomaga nie tylko lek, ale – co ważniejsze – funkcjonalna interakcja społeczna w związku.”

Jest to szczególnie ważne dla starszych par pozostających w długotrwałych związkach. Pary 30 biorące udział w badaniu były ze sobą od 2 do 33 lat i były w wieku od 41 do 65.

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez Uniwersytet Medyczny w Wiedniu. Uwaga: Treść może zostać zmieniona pod względem stylu i długości.