Problemy z funkcjonowaniem seksualnym po zawale serca, różnice między kobietami i mężczyznami

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Chicago dotyczą tego, co dzieje się z funkcjami seksualnymi i związkami mężczyzn i kobiet po zawale serca, co ma pomóc klinicystom w opracowaniu lepszych wytycznych dotyczących opieki nad pacjentami. Badanie, opublikowane w JAMA Cardiology, pokazuje, że upośledzenie funkcji seksualnych lub nowe problemy są powszechne po zawale serca. Występują one tak samo często jak utrata ogólnej sprawności fizycznej i częściej niż depresja po zawale serca, ale rzadko kiedy lekarze zajmują się tymi kwestiami – zwłaszcza w przypadku kobiet.

„Zbyt często lekarze i badacze są zbyt zakłopotani, aby zadawać pytania dotyczące zdrowia seksualnego, a przecież te kwestie są ważne dla wielu ludzi” – powiedział dr Harlan Krumholz, profesor medycyny w Yale i dyrektor Center for Outcomes Research and Evaluation, jeden z autorów odpowiedzialnych za badanie. „Musimy zająć się zdobywaniem wiedzy na temat tego, jak pomóc naszym pacjentom osiągnąć wysoką jakość życia we wszystkich jego aspektach”.

Dane pokazują, że jeśli lekarz rozmawia z pacjentem na temat zdrowia seksualnego i funkcjonowania seksualnego po zawale serca, pacjent jest bardziej skłonny do wznowienia współżycia seksualnego. Jednak kobiety rzadziej korzystały z porad lekarzy na temat tego, czego mogą się spodziewać i częściej miały problemy z funkcjonowaniem seksualnym w trakcie powrotu do zdrowia. Ponad połowa kobiet (59%) i mniej niż połowa (46%) mężczyzn zgłaszała problemy z funkcjami seksualnymi w rok po zawale serca.

„Następnym krokiem jest opracowanie optymalnej interwencji w celu poprawy funkcjonowania seksualnego mężczyzn i kobiet po zawale serca” – powiedziała dr Stacy Tessler Lindau, profesor nadzwyczajny położnictwa/ginekologii i medycyny-geriatrii na Uniwersytecie w Chicago, autorka badania. „Faza rehabilitacji rozpoczyna się od udzielenia pacjentowi przez kardiologa porady na temat jego możliwości funkcjonalnych i oczekiwań dotyczących funkcjonowania fizycznego, psychicznego i seksualnego.”

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez University of Chicago Medical Center. Uwaga: Treść może zostać dostosowana pod względem stylu i długości.