Problemy seksualne wśród Kanadyjczyków w średnim wieku są powszechne

Co najmniej jedna trzecia Kanadyjczyków w średnim wieku doświadcza problemów seksualnych, jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Kanadyjski.

Naukowcy odkryli, że prawie 40 procent kobiet i prawie 30 procent mężczyzn w wieku od 40 do 59 boryka się z problemami w życiu seksualnym.

„To badanie pokazuje, że problemy seksualne wśród Kanadyjczyków w średnim wieku są stosunkowo powszechne,” powiedział Chris Quinn-Nilas, doktorant w dziedzinie stosunków rodzinnych i rozwoju człowieka i współautor badania. „Jest to istotne, biorąc pod uwagę, że ta grupa demograficzna jest obecnie jedną z najliczniejszych w Kanadzie, a badania wykazały, że problemy seksualne mogą utrudniać ogólne samopoczucie danej osoby.”

Opublikowane w Journal of Sexual Medicine, badanie opiera się na ogólnokrajowym sondażu przeprowadzonym wśród 2,400 osób, które zapytano o ich zdrowie seksualne, szczęście i przyjemność, a także o zachowania i postawy seksualne.

Prawie 40 procent kobiet stwierdziło, że ich pożądanie seksualne było niższe niż by chciały w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Znaczna liczba kobiet zgłosiła również problemy seksualne, w tym suchość pochwy (prawie 29 procent), ból pochwy (17 procent) i trudności z osiągnięciem orgazmu (14,5 procent).

Około jedna trzecia mężczyzn zgłosiła niski popęd seksualny, a około jedna czwarta stwierdziła, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy doświadczyła problemów z erekcją i wytryskiem.

Zakrojone na szeroką skalę badanie, jedno z pierwszych, które uchwyciło ogólnokrajowy obraz życia seksualnego Kanadyjczyków w średnim wieku, zostało przeprowadzone przy współpracy naukowców z Uniwersytetu w Guelph i Kanadyjskiej Rady Informacji i Edukacji Seksualnej, przy wsparciu Wydziału Zdrowia Reprodukcyjnego i Seksualnego Church and Dwight Canada, producenta prezerwatyw Trojan.

Jednym z czynników wpływających na pożądanie seksualne jest status związku, powiedziała współautorka badania prof. Robin Milhausen z Wydziału Stosunków Rodzinnych i Żywienia Stosowanego.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy są w związku małżeńskim lub mieszkają ze swoim partnerem, częściej doświadczają niższego pożądania niż osoby samotne, w separacji, rozwiedzione lub owdowiałe.

„Istnieje poczucie przewidywalności i nadmiernej znajomości, które towarzyszy długotrwałym związkom, co może z czasem utrudniać poziom satysfakcji seksualnej”, powiedziała Milhausen. „Przypomina to, że seksualne aspekty związku są ważne i przyczyniają się do ogólnego zdrowia w związku i dobrego samopoczucia. Podejmowanie wysiłku, utrzymywanie otwartych linii komunikacji i poszerzanie repertuaru seksualnego może pomóc w utrzymaniu iskry w długotrwałych związkach.”

Badanie wykazało również korelację pomiędzy złym stanem zdrowia a niskim pożądaniem i innymi fizycznymi problemami seksualnymi.

„To ma sens, że jeśli ktoś ma zapalenie stawów, jego pragnienie seksu może być hamowane przez intensywny ból stawów” – powiedziała Quinn-Nilas. „Stwierdziliśmy również, że zły stan zdrowia był związany z suchością pochwy u kobiet i problemami z erekcją u mężczyzn, a co więcej, istnieją potencjalne sposoby leczenia tych problemów seksualnych.”

Wysoki wskaźnik problemów seksualnych wśród Kanadyjczyków w średnim wieku podkreśla potrzebę, aby lekarze konsultowali się z pacjentami na temat ich zdrowia seksualnego, dodaje Quinn-Nilas.

Poprzednie badania wykazały, że lekarze rzadko pytają członków tej grupy demograficznej o ich zdrowie seksualne podczas rutynowych wizyt, mimo że większość Kanadyjczyków w średnim wieku uważa, że zdrowie seksualne jest częścią opieki zdrowotnej i że powinni być o nie pytani.

„Ocena zdrowia seksualnego powinna być regularną częścią naszej opieki zdrowotnej, zwłaszcza biorąc pod uwagę potencjalny wpływ problemów seksualnych na ogólny stan zdrowia i samopoczucie, a także ostatnie postępy w leczeniu problemów seksualnych dostępne w Kanadzie, które mogą pomóc w poprawie poziomu szczęścia seksualnego Kanadyjczyków w średnim wieku.”

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez University of Guelph. Uwaga: Treść może zostać zmieniona pod względem stylu i długości.