Praca daje wgląd w dysfunkcję seksualną kobiet spowodowaną lekami przeciwdepresyjnymi

Jedna na sześć kobiet w USA przyjmuje leki przeciwdepresyjne, aby poprawić swoje samopoczucie, ale co ma zrobić, gdy lek, który ma jej pomóc, zakłóca inną sferę jej życia?

Dysfunkcja seksualna jest częstym skutkiem ubocznym u kobiet przyjmujących leki przeciwdepresyjne, ale nowy artykuł przygotowany przez Klinikę Zdrowia Kobiet oraz Wydział Psychiatrii i Psychologii Kliniki Mayo we współpracy z dr Tierney Lorenz z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Charlotte wskazuje na obiecujące możliwości ukierunkowania i leczenia dysfunkcji seksualnej wywołanej lekami przeciwdepresyjnymi, University of North Carolina at Charlotte, wskazuje na obiecujące możliwości ukierunkowania i leczenia dysfunkcji seksualnych u kobiet spowodowanych lekami przeciwdepresyjnymi.

Artykuł, opublikowany w bieżącym numerze Mayo Clinic Proceedings, omawia możliwości leczenia i wspierające je badania naukowe dla kobiet, które borykają się z dysfunkcjami seksualnymi podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych. Stephanie Faubion, M.D., dyrektor Biura Zdrowia Kobiet w Mayo Clinic, i Jordan Rullo, Ph.D., L.P., donoszą, że początek seksualnych efektów ubocznych pojawia się w ciągu jednego do trzech tygodni od rozpoczęcia przyjmowania leku przeciwdepresyjnego. Jednak korzyści płynące z samych leków przeciwdepresyjnych pojawiają się dopiero po około dwóch do czterech tygodniach leczenia, co może spowodować, że kobiety stracą zainteresowanie lekiem, który wydaje się przynosić więcej szkody niż pożytku.

Jak wynika z pracy, zmiany w neuroprzekaźnikach, zwłaszcza serotoninie, wywołane przez leki przeciwdepresyjne mogą być najbardziej prawdopodobną przyczyną dysfunkcji seksualnych kobiet, ale objawy dysfunkcji seksualnych występujące przed rozpoczęciem przyjmowania leków przeciwdepresyjnych mogą wskazywać na innego sprawcę.

„Depresja jest istotnym czynnikiem ryzyka dysfunkcji seksualnych i vice versa” – mówi dr Rullo. „Jako lekarz bardzo ważne jest, aby ocenić funkcje seksualne pacjentki przed i po rozpoczęciu przyjmowania leku przeciwdepresyjnego. Pomoże to ustalić, czy problemy z funkcjami seksualnymi wynikają z depresji, czy są skutkiem ubocznym stosowania leku przeciwdepresyjnego, a może z obu tych przyczyn. Najprostsze pytanie brzmi: „Czy ma Pani/Pan jakieś obawy związane ze zdrowiem seksualnym?” i powinno być zadawane podczas każdej kolejnej wizyty.”

Jedno z badań zawartych w artykule wykazało, że 15 procent kobiet zaprzestało przyjmowania przepisanego im leku przeciwdepresyjnego po tym, jak doświadczyły dysfunkcji seksualnych, a połowa z nich nie omówiła tego problemu ze swoim lekarzem.

„Istnieje kilka sposobów na to, aby dysfunkcje seksualne były w miarę uleczalne” – mówi dr Rullo. „Komunikując się ze swoim lekarzem na temat swoich objawów i omawiając możliwości leczenia, zmniejszasz prawdopodobieństwo przerwania leczenia antydepresyjnego z powodu nieprzyjemnych skutków ubocznych.

W artykule przedstawiono możliwości leczenia behawioralnego i farmakologicznego, w tym ćwiczenia fizyczne, planowanie aktywności seksualnej i dostosowanie dawki leków. Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego protokołu leczenia, zgodnie z artykułem, jest określenie dziedziny, w której mieszczą się zaburzenia funkcji seksualnych, co może obejmować niskie pożądanie, niskie pobudzenie i zaburzenia orgazmu.

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez Mayo Clinic. Uwaga: Treść może zostać zmieniona pod względem stylu i długości.