Pozytywne nastawienie do seksu – co to znaczy i dlaczego jest korzystne

Termin „seks-pozytywny” jest obecnie często używany, ale co to tak naprawdę znaczy? W tym artykule przeanalizujemy wszystko, począwszy od początków ruchu seks-pozytywnego, poprzez powody, dla których ludzie powinni rozważyć przyjęcie seks-pozytywności w swoim życiu, aż po najlepsze sposoby wprowadzania w życie światopoglądu seks-pozytywnego.

Jakie jest znaczenie seks-pozytywności?

W obliczu stale rosnącego ruchu seks-pozytywnego ważne jest, aby zrobić krok wstecz i zastanowić się nad znaczeniem słowa „seks-pozytywny” W swej istocie seks-pozytywność polega na promowaniu otwartej, tolerancyjnej lub postępowej postawy wobec seksu i seksualności. Dla większości oznacza to przyjęcie otwartej postawy wobec seksu i wielu ról, jakie odgrywa on w naszym społeczeństwie, zwłaszcza w kontekście różnych płci i tożsamości seksualnych.

Jaka jest historia Ruchu Pozytywnego Nastawienia do Seksu?

Pierwsze użycie wyrażenia „seks-pozytywny” przypisuje się austriackiemu psychoanalitykowi Wilhelmowi Reichowi, który pracował głównie w latach 1920i 30XX wieku. Reich wychował się pod okiem Zygmunta Freuda i wierzył, że seksualność – która przez wieki była źródłem wstydu – ma moc uzdrawiania. Był jednym z pierwszych, którzy publicznie stwierdzili, że przyjemność seksualna i orgazmy są korzystne – jeśli nie konieczne – dla człowieka.

Następnie, w latach 1960i 70ruch ten dotarł masowo do Stanów Zjednoczonych, a opinia publiczna zaczęła doświadczać narodzin wyzwolenia seksualnego: ruchu społeczno-politycznego splecionego z hipisowskim etosem „wolnej miłości” W przeciwieństwie do tego, co Reich forsował w latach 1930, ten ruch polegał na pozbyciu się poczucia winy i osądzania w odniesieniu do potrzeb i pragnień seksualnych. Tymczasem we Francji byliśmy świadkami dalszego rozwoju wyzwolenia seksualnego, gdy masturbacja była promowana jako „normalna” praktyka seksualna dla nastolatków przez dr Jeana Carpentiera w jego 1971 broszurze Apprenons à faire l’amour (Nauczmy się kochać).

Od tego czasu ruch seks-pozytywny wciąż się rozwijał i urósł do dzisiejszej postaci, wepchnięty do kulturowego zeitgeistu przez media społecznościowe, które dały jednostkom i twórcom platformy potrzebne do dyskusji na takie tematy, jak praca seksualna, wszechstronna edukacja seksualna, bezpieczny seks i przyzwolenie. W dzisiejszych czasach każdy może wejść do Internetu i dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak prowadzić satysfakcjonujące i wygodne życie seksualne!

 

Sex Positivity vs. Body Positivity

Choć te dwie koncepcje zdecydowanie się pokrywają, istnieją między nimi różnice. Pozytywne nastawienie do ciała polega na kochaniu swojego ciała niezależnie od tego, jak społeczeństwo i kultura popularna przedstawiają „idealne” ciała. Dobra relacja z własnym ciałem i docenianie go pomoże nam stać się bardziej pozytywną seksualnie osobą. W końcu zrozumienie roli, jaką różnorodność seksualna i tożsamość seksualna odgrywają w ruchu sekso-pozytywnym będzie o wiele łatwiejsze, jeśli będziesz w stanie wygodnie pozwolić sobie na eksplorację swojego ciała, czy to samemu, czy z partnerem!

Czym jest feminizm sekso-pozytywny?

Feminizm pozytywny seksualnie, który czasami określany jest jako feminizm pro-seksualny, feminizm radykalny seksualnie lub feminizm liberalny seksualnie, jest ruchem, który rozpoczął się we wczesnych latach 1980 w odpowiedzi na rosnące nastroje antypornograficzne w innych sektach feminizmu. W feminizmie pozytywnym seksualnie chodzi o to, by umożliwić kobietom odkrywanie własnego ciała i pożądania seksualnego, nie pozwalając, by przemoc seksualna zakłóciła lub uniemożliwiła ich podróż.

W feminizmie sekso-pozytywnym pojawiają się trzy podstawowe tematy – autonomia, zgoda i płeć. W tym kontekście autonomia oznacza możliwość dyktowania wyborów, których się dokonuje, zwłaszcza w odniesieniu do stosunków seksualnych. Zgoda jest ściśle powiązana z autonomią – chodzi o to, by upewnić się, że wszyscy się zgadzają, niezależnie od tego, czy chodzi o wielu partnerów seksualnych czy demiseksualność. Z płcią – chodzi o równe traktowanie wszystkich płci i równe i sprawiedliwe traktowanie pożądania.

 

A co z rodzicielstwem pozytywnym płciowo?

Seks może być trudnym tematem do poruszenia w rozmowie z dziećmi, ale tworzenie w domu atmosfery pozytywnej seksualnie, w której dzieci nie boją się zadawać pytań o swoje ciało, może prowadzić do zdrowszych relacji z samym sobą i z innymi, a także do chęci odkrywania pragnień seksualnych. W końcu zdrowie seksualne może być drażliwym tematem do rozmowy, a dzięki pozytywnemu wychowaniu rodzice są pierwszą linią obrony w promowaniu wszechstronnej edukacji seksualnej.

Dlaczego powinniśmy być pozytywnie nastawieni do seksu?

Seks jest wszędzie w naszym społeczeństwie, a zachowanie otwartego umysłu podczas celebrowania naszych ciał, miłości i pasji w bezpieczny i zgodny z zasadami sposób sprawi, że wszyscy będą szczęśliwsi! Pozytywne nastawienie do seksu daje ci wolność do celebrowania i odkrywania wszystkich rodzajów aktywności seksualnej. Oznacza to także cieszenie się własną seksualnością przy jednoczesnym poszanowaniu seksualności osób o różnych płciach i tożsamościach seksualnych.

Oto kilka korzyści płynących z pozytywnego nastawienia do seksu:

Czujesz się komfortowo we własnej skórze

To zadziwiające, jak inaczej możesz się czuć we własnej seksualności, kiedy usuniesz z równania wstyd seksualny. Kiedy w pełni zaakceptujesz swoją pozytywność seksualną, możesz nagle poczuć się o wiele bardziej komfortowo ze swoimi potrzebami i pragnieniami seksualnymi. Ludzka seksualność może być bardzo złożona, a traktowanie aktywności seksualnej jako zdrowej i integralnej części ludzkiego doświadczenia sprawia, że łatwiej jest prosić o to, czego się chce, i oddawać się własnej przyjemności. Wraz z ruchem pozytywnego nastawienia do seksu przychodzi swego rodzaju wyzwolenie seksualne od przestarzałych ocen moralnych dotyczących tego, co kiedyś uważano za „zdrowy seks”

Wspiera współczucie i empatię

Wcielanie w życie postawy pozytywnej wobec płci oznacza celebrowanie różnorodności w każdym aspekcie, niezależnie od orientacji seksualnej, preferencji seksualnych i ekspresji seksualnej. Prawdziwa pozytywna postawa wobec seksu oznacza akceptację każdego rodzaju seksu, a to oznacza poświęcenie czasu na zrozumienie i uszanowanie różnych sposobów, w jakie może on przebiegać. Tylko dlatego, że seks dwojga (lub więcej!) dorosłych ludzi, którzy się na to zgadzają, nie odpowiada oczekiwaniom społecznym, jak powinien wyglądać, nie oznacza to, że jest mniej wyjątkowy.

Jesteś lepiej wyedukowany

Skupienie się ruchu seks-pozytywności na zgodnej aktywności seksualnej skutkuje tym, że ludzie są lepiej wyedukowani w zakresie seksualności. W końcu, aby się na coś zgodzić, trzeba być w pełni poinformowanym, prawda? Od szerokiej wiedzy na temat łechtaczki po najlepszy lubrykant do stosowania z prezerwatywami, osoby o pozytywnym nastawieniu do seksu zazwyczaj znają się na rzeczy – i robią z tej wiedzy bardzo dobry użytek. Kiedy różne formy ekspresji seksualnej są akceptowane i celebrowane, ludzie są bardziej otwarci na poznawanie różnych rodzajów przyjemności seksualnej i pielęgnowanie zdrowej relacji ze swoim ciałem.

Dzięki temu stajesz się lepszym przyjacielem

Niezależnie od tego, czy nowa osoba, z którą się spotykasz, ma dziwaczny fetysz, czy też ty i twój roczny partner właśnie spróbowaliście czegoś nowego w łóżku – w tym czy innym momencie wszyscy mamy do wylania jakąś poważną seksualną herbatę. W takich chwilach potrzebny jest przyjaciel, który podsunie ucho, przybije piątkę lub udzieli bardzo potrzebnej rady, nie wprowadzając przy tym żadnych moralnych osądów na temat doświadczeń seksualnych danej osoby lub jej związku. Kiedy jesteś pozytywnie nastawiony do seksu, możesz być takim przyjacielem dla innych ludzi (a kiedy nadejdzie twoja kolej, oni będą tam dla ciebie).

To czyni cię lepszym kochankiem

Co czyni cię wspaniałym kochankiem? Czy jest to rozkoszowanie się dawaniem i otrzymywaniem przyjemności? Czy jest to posiadanie podstawowego wykształcenia w zakresie pożądania i preferencji seksualnych? Czy chodzi o to, by dobrze czuć się z samym sobą i rozumieć innych? Gdybyś powiedział: „wszystko z powyższych”, miałbyś rację. Ludzie pozytywnie nastawieni do seksu mają wszystkie te cechy i to czyni ich fantastycznymi partnerami i kochankami.

To sprawi, że twój seks będzie lepszy

Chociaż nie możemy zagwarantować lepszego seksu, umiejętność otwartej i swobodnej rozmowy o seksie, szczególnie z partnerem(ami) seksualnym(i), zaowocuje jedynie głębszym wspólnym zrozumieniem tego, co wszystkich kręci! Na przykład, powiedzmy, że zawsze chcieliście spróbować jakiejś pozycji seksualnej lub czynności, ale byliście zbyt zdenerwowani lub nieśmiali, żeby o tym wspomnieć. Bycie pozytywnie nastawionym do seksu może sprawić, że tego typu rozmowy z partnerem będą bardziej komfortowe, więc w końcu dostaniecie więcej tego, czego chcecie.

 

Bycie pozytywnie nastawionym do seksu to sposób myślenia i jak wszystko inne wymaga praktyki. Jeśli jeszcze tego nie potrafisz, bądź cierpliwy i skup się na delikatnym przyuczaniu się do myślenia o seksie w bardziej pozytywny sposób oraz na usuwaniu negatywnego piętna związanego z zachowaniami seksualnymi. Uda Ci się, wierzymy w Ciebie! Najważniejszą częścią każdej podróży jest podjęcie decyzji o jej rozpoczęciu – a my nie moglibyśmy być bardziej podekscytowani Twoim szczęściem.

Źródła

Giami, Alain. „Sexual liberation and sexual revolutions”, Encyclopédie d’histoire numérique de l’Europe, https://ehne.fr/en/node/14140

Klein, Jessica. „Co to znaczy 'Sex Positivity’?” BBC Worklife, BBC, www.bbc.com/worklife/article/20210818-what-does-sex-positivity-mean.