Nieprzyjemny zapach penisa

Nieprzyjemny zapach penisa

Nieprzyjemny zapach penisa

Nasze ciała wydzielają różne zapachy. Bardzo często ich specyfika może wskazać jakie zmiany zachodzą w organizmie. Brzydkie zapachy penisa, określane np. jako rybi zapach (ale nie tylko), mogą być znakiem, że w organizmie rozwija się choroba. Najczęściej dolegliwości, których skutkiem jest nieprzyjemny zapach penisa, mają podłoże bakteryjne, grzybicze i wirusowe. Zdarza się również, że nieprzyjemny zapach penisa jest spowodowany niedostateczną higieną miejsc intymnych.

 

Wydzielina z penisa

Gruczoły opuszkowo –cewkowe, gruczoły cewkowe, a także jądra, najądrza oraz prostata wydzielają śluz, który następnie wydobywa się z penisa. Możemy rozróżnić różne rodzaje wydzieliny, np. preejakulat, zwany inaczej płynem ejakulacyjnym. Inna wydzielina z penisa to oczywiście ejakulat, a więc porcja spermy.

Zdarza się, że wydzielina z penisa niepokoi swoim wyglądem lub zapachem – wtedy warto udać się do lekarza, gdyż tego typu objawy mogą świadczyć o infekcji. Wydzielina z penisa, jaką jest preejakulat, jest zazwyczaj w kolorze przezroczystym, natomiast sperma charakteryzuje się jasną i mleczną barwą. Należy pamiętać o tym, że często jej zapach oraz smak uzależniony jest od stosowanej diety. Problemem może być wydzielina z penisa z krwią lub zabarwiona na ciemno.

Poniżej przedstawiamy możliwe powody nieprzyjemnego zapachu penisa.

Osadzanie się mastki – mastka, nazywana inaczej smegmą, jest substancją, która zbiera się na penisie, przede wszystkim pod napletkiem. Jest to charakterystyczna, lepka i biaława maź. Jej nagromadzenie może skutkować nieprzyjemnym zapachem.

Infekcja grzybicza, bakteryjna lub stan zapalny – bakteriami i grzybami można zarazić się bardzo prosto: podczas stosunku, na basenie, przez używanie ręcznika osoby chorej, itp. Nieprzyjemny zapach penisa to tylko jeden z objawów. Dodatkowymi objawami mogą być np.: swędzenie penisa, rybi zapach, zaczerwienienie penisa. Dolegliwości te należy skonsultować z lekarzem.

Zakażenia wirusowe – są to najgroźniejsze choroby. Możemy zarazić się nimi poprzez kontakt płciowy z osoba zakażoną.  Jednym z wirusów tego typu jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Leczenie polega na stosowaniu maści z dodatkiem antybiotyku oraz przyjmowania preparatów doustnych.

 

Dolegliwość Przyczyna Jak sobie z tym poradzić?
Osadzanie się mastki/smegmy ●       Niedostateczna higiena

●       Nieprawidłowe mycie penisa

●       zadbanie o odpowiednią higienę,

●       mycie penisa nawet kilka razy dziennie,

●       używanie specjalnych preparatów do higieny intymnej,

●       dokładne usuwanie smegmy spod napletka

Infekcje grzybicze lub bakteryjne ●       Kontakt fizyczny/płciowy z osobą zarażoną

●       Kontakt z rzeczami osobistymi osoby zarażonej

●       Cukrzyca,

●       Antybiotykoterapia i osłabienie organizmu

●      używanie specjalnych preparatów do higieny intymnej,

●      wizyta u lekarza,

●      stosowanie maści lub tabletek przepisanych przez lekarza

Zakażenia wirusowe ●       Kontakt płciowy z osobą zakażoną ●      wizyta u lekarza,

●      stosowanie maści miejscowych z dodatkiem antybiotyku lub tabletek doustnych przepisanych przez lekarza,

●      ingerencja chirurgiczna w przypadku zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego.

 

Pozostałe niepokojące dolegliwości

Nieprzyjemny zapach penisa, to tylko jeden z objawów, który powinien zwrócić Twoją uwagę, a który może sugerować poważną dolegliwość. Inne to:

– swędzenie i pieczenie penisa,

– ból przy oddawaniu moczu,

– zaczerwienienie narządu płciowego,

– popękana i sucha skóra wokół główki penisa,

– białawy nalot na penisie,

– pojawiające się i pękające pęcherzyki.

Jeżeli dopadną Cie takie lub podobne objawy, jeżeli czujesz, że dzieje się coś niepokojącego nie zwlekaj i zwróć się o pomoc do lekarza!

Kilka cennych rad

Jeżeli nie chcesz, aby nieprzyjemny zapach penisa powrócił, powinieneś przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Dzięki ich przestrzeganiu będziesz absolutnie zdrowy, będziesz mógł uprawiać seks zawsze, kiedy masz na niego ochotę i nie będziesz musiał się wstydzić np. dziwnych zapachów.

 

Po pierwsze, higiena – okazuje się, że prysznic raz dziennie nie zawsze jest wystarczający. Lekarze uważają, że  mycie penisa powinno odbywać się nawet kilka razy dziennie. Do mycia, powinno się używać specjalistycznych preparatów przeznaczonych do higieny intymnej.

Po drugie, używanie prezerwatyw i unikanie przypadkowych stosunków seksualnych – wiele chorób, zwłaszcza grzybiczych i wirusowych przenoszonych jest drogą płciową. Warto zatem ograniczyć stosunki z przypadkowymi partnerkami i zawsze używać prezerwatyw.

Po trzecie, używanie osobistych rzeczy innych osób nie jest wskazane – wieloma chorobami można zarazić się poprzez korzystanie z rzeczy zarażonej osoby, np. tego samego ręcznika. Pilnuj zatem, aby używać wyłącznie swoich rzeczy – nie pożyczać od innych, ani też nie pożyczać.

Po czwarte, dbanie o siebie – osłabiony organizm znacznie bardziej narażony jest na niebezpieczne wirusy i bakterie. Należy wykonywać regularne badania, przyjmować witaminy i dobrze się odżywiać. W trakcie antybiotykoterapii, należy przyjmować leki uzupełniające florę bakteryjna w organizmie.

Mycie penisa – higiena intymna mężczyzn

O higienie członka już pisaliśmy – jest to niezwykle ważne, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, ale także wielu infekcji. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby mycie penisa odbywało się często, a zatem przy każdej codziennej kąpieli oraz prysznicu, a nawet częściej.

Jak myć penisa?

Wydawałoby się, że na pytania: jak myć penisa, zna odpowiedź każdy mężczyzna. Okazuje się jednak, ze wielu Panów ma z tym niemały problem.  O czym pamiętać?

  1. Używaj odpowiednich środków do higieny intymnej – nie tylko kobiety powinny używać żeli do higieny intymnej. Dla mężczyzn również są specjalistyczne produkty, z których warto korzystać. Mają one działanie przeciwbakteryjne i zapewniają przyjemny zapach. Jeśli nie chcesz używać specjalnych środków, używaj do mycia zwykłego mydła. Pamiętaj: mycie penisa samą woda nie wystarczy!
  2. Po umyciu penisa mydłem czy też innym preparatem, pamiętaj aby go bardzo dokładnie opłukać, najlepiej bardzo dużą ilością wody – pozostawienie środka myjącego może powodować dyskomfort, uczulenia oraz świąt miejsc intymnych.
  3. Odprowadzaj cały napletek – zakamarki pomiędzy napletkiem a żołędziem są bardzo trudne do utrzymania czystości. Podczas mycia należy dokładnie odprowadzić cały napletek.

Podsumowanie

Infekcje układu moczowo – płciowego zdarzają się dość często. Jeżeli zauważysz u siebie nieprzyjemny zapach penisa, koniecznie powinieneś zatroszczyć się o lepszą higienę miejsc intymnych. Jeżeli to nie pomoże, konieczna jest wizyta u lekarza. Należy pamiętać, że tego typu choroby, zwłaszcza te wywołane wirusami, mogą być bardzo niebezpieczne. Dzisiejsza medycyna bardzo dobrze i szybko radzi sobie z wszelkimi infekcjami, pod warunkiem, że zostaną one szybko zdiagnozowane.