Niepewność, jaką mężatki odczuwają w związku z seksem i intymnością

Pytanie: „Czy jest coś związanego z seksem lub intymnością, w związku z czym czujesz się niepewnie?”

W tym artykule przyjrzę się tylko respondentom, którzy identyfikują się jako zamężne, heteroseksualne kobiety (ale później podzielę ankietę na inne kategorie demograficzne), a w szczególności temu, jak odpowiedzieli na powyższe pytanie.

Jedną z najczęstszych odpowiedzi dotyczących braku bezpieczeństwa był obraz ciała. Na przykład:

„Mój tyłek. Bez względu na to, jak ciężko ćwiczę, jest płaski i zwiotczały! Nigdy nie wiedziałem, że może być inaczej”

„Wciąż czuję potrzebę, by moje ciało wyglądało idealnie, jeśli chodzi o wagę i napięcie mięśni, nawet gdy się starzeję.”

Niestety, negatywny obraz ciała – od włosów, twarzy, koloru skóry, jej struktury i zmarszczek, po wagę, krągłości, wygląd piersi i genitaliów – jest wszechobecny wśród dziewcząt i kobiet w naszym społeczeństwie. Z wiekiem staje się to jeszcze trudniejsze i bardziej niemożliwe. Może to powodować niepewność i unikanie seksualnej eksploracji i ekspresji. A noszenie w sobie wstydu i negatywnego nastawienia do jedynego ciała, jakie mamy, jest po prostu złe.

Inne kobiety pisały o ogólnej niepewności, czy są dobrymi kochankami i czy są wystarczająco interesujące dla swoich partnerów:

„Moje ciało. Czy „robię to dobrze”. Mam wrażenie, że inni ludzie są bardziej doświadczeni i wiedzą więcej, a ja jestem bardziej tradycyjna, nieśmiała i nudna”. Kiedy kobiety osiągają orgazm, czy rzeczywiście dochodzą do orgazmu, tak jak mężczyźni? Skąd mam wiedzieć, czy jestem dobrym partnerem.”

„Mamy wspaniałe życie seksualne, mogę szczerze powiedzieć, że po 33 latach małżeństwa jest ono najlepsze, jakie kiedykolwiek było. Mój mąż mówi, że zawsze jest świetnie, ale czasami czuję się niepewnie, że nie chce mi powiedzieć, co mu się podoba, a co nie. Może nie chce mnie zranić? A może to jest dla niego? Nie potrafi się przede mną otworzyć, nawet po ponad 35 latach bycia razem. To moja jedyna niepewność”

Pojawiło się też kilka konkretnych przykładów działań, co do których nie są pewni, czy są w nich kompetentni:

„Nie wiem, czy jestem dobry w robieniu laski czy obciąganiu.”

„Mówienie o tym, czego chcę seksualnie i wymaganie seksu w sposób, w jaki chcę. Próbowałam w przeszłości i to tylko pogarszało moje doznania seksualne.”

„Tak – myślę, że najbardziej niepewna jestem swojej wiedzy o penisie (jestem kobietą) i najlepszych sposobach dawania przyjemności.”

Edukacja seksualna w naszym kraju jest często niewystarczająca, a jeśli chodzi o przyjemność, prawdziwe połączenie i komunikację, prawie nie ma dobrej edukacji ani wzorców do naśladowania. Niestety, większość ludzi czerpie wiedzę na temat przyjemności seksualnej z filmów pornograficznych, a to ledwie dotyka złożoności ludzkich potrzeb i interakcji seksualnych.

Inny temat, który się pojawił, dotyczył ilości seksu i zmian popędu płciowego u kobiet:

„Zmniejszający się z wiekiem popęd seksualny – chcę nadal cieszyć się tą częścią mojego życia, ale nie chcę też uczynić z niej ostatecznego celu, innymi słowy chcę też dać sobie swobodę, by cieszyć się tym, co robię, a nie wywierać na siebie presję, że seks musi być czynnością wykonywaną cały czas, aż do dnia mojej śmierci.”

„Najbardziej niepewna jestem tego, że rozczaruję seksualnie mojego męża. Myślę, że wynika to z mojej rodziny pochodzenia. Moi rodzice rozwiedli się, gdy miałam około 4 lat i oboje podzielali się uwagami, że seks (a raczej jego brak) był czynnikiem.”

Niski popęd płciowy jest jedną z najczęstszych dolegliwości kobiet w długotrwałych związkach, co oznacza, że jest bardzo powszechny. Piszę o tym, ponieważ ważne jest, aby oboje partnerzy zdali sobie sprawę, że ona nie próbuje być trudna czy stróżem, nie chce cię odrzucić i nie jest zepsuta. Jest po prostu „normalną” kobietą w naszym społeczeństwie, z „normalnymi” zmianami pragnień. (I nie twierdzę, że nie ma kobiet w długotrwałych związkach z wysokim popędem seksualnym – są takie kobiety i pracowałem z nimi przez lata. Jednak statystycznie rzecz biorąc, w związkach heteroseksualnych, to raczej kobieta traci z czasem pożądanie w stosunku do partnera.)

(Jeśli ten temat do Ciebie przemawia, sprawdź mój internetowy kurs wideo Mastery of Desire dla kobiet.)

Były też inne kierunki, które kobiety obrały w swoich reakcjach na niepewność, takie jak:

„Tak wiele rzeczy! Jestem w związku partnerskim, ale chciałabym poznać doświadczenia seksualne z inną kobietą, ale nie czuję się na siłach, żeby to zrobić. Nie zawsze czuję się komfortowo, prosząc o to, czego chcę, w zależności od partnera/sytuacji. Nie chcę, żeby ktoś czuł się źle, ale potrzebuję też czegoś innego. To skomplikowane.”

„Jestem bardzo niepewny siebie, jeśli chodzi o utratę kontroli. Myślę, że wynika to z problemów z zaufaniem.”

Jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu wrażliwości, do którego te kobiety były skłonne nie tylko dotrzeć, ale i wyrazić go z takim pięknem i autentycznością. I naprawdę doceniam to, że chciały się tym ze mną podzielić!

Jesienią napiszę o wszystkich aspektach tego badania w sposób bardziej szczegółowy, ale mam nadzieję, że ta zapowiedź skłoni Cię do bardziej szczegółowych przemyśleń na te tematy.