Metody kontroli urodzeń – jak zrewolucjonizowały świat

Czasami może się wydawać, że kobiety (i osoby z macicami) mają krótszy koniec kija. Dostajemy miesiączki, przechodzimy przez ciążę, poród, menopauzę i radzimy sobie z życiem w patriarchalnym społeczeństwie.

To powiedziawszy, bycie osobą posiadającą macicę jest cholernie fajne. Jest tyle siły w zrozumieniu swojego ciała i cykli, a także w możliwości sprowadzenia na świat nowych ludzi za pomocą własnego ciała! Jeśli się na to zdecydujesz…

W tym miejscu do rozmowy wkracza kontrola urodzeń. Przyznanie ludziom, którzy miesiączkują, prawa do decydowania o tym, czy chcą się rozmnażać, czy nie, było rewolucyjne pod wieloma względami. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób kontrola urodzeń zrewolucjonizowała świat.

Historia kontroli urodzeń

Stosowanie antykoncepcji nie jest niczym nowym. Kobiety stosowały zioła, gąbki, naturalne prezerwatywy i inne narzędzia zapobiegania ciąży na długo przed pojawieniem się nowoczesnych środków farmaceutycznych. Recepty na kontrolę urodzeń pochodzą już z 1550 roku p.n.e. w Egipcie. W szczególności ten przepis mówił o tamponie wykonanym z wełny, który był nasączony mielonym drzewem cierniowym, miodem i daktylami. Brzmi jak wspaniały deser!

Pierwsze pigułki antykoncepcyjne zostały zatwierdzone w Stanach Zjednoczonych w 1960. To całkowicie zmieniło grę, życie kobiet, gospodarkę i oblicze świata.

Siła wyboru

Chociaż inne metody antykoncepcji były stosowane na długo przed nowoczesną kontrolą urodzeń, nie były tak niezawodne jak nowoczesne metody antykoncepcji. Jedną z najbardziej oczywistych korzyści płynących z nowoczesnej kontroli urodzeń jest to, że daje ona ludziom, którzy mogą zajść w ciążę, prawo wyboru. Kobiety mogą teraz decydować, ile dzieci chcą mieć (w większości przypadków) i kiedy chcą zajść w ciążę.

Daje im to możliwość rozwijania kariery zawodowej, hobby i nie jest obciążone oczekiwaniem posiadania dużej rodziny, jeśli tego nie chcą, lub czekania z posiadaniem dzieci, aż będą na to gotowe. Daje też ludziom możliwość zapobiegania niechcianym ciążom, ponieważ nie mają środków finansowych na utrzymanie dziecka, ciąża może wpłynąć na ich zdrowie lub dlatego, że nie chcą mieć dziecka!

W wielu miejscach stworzyło to bardziej egalitarne społeczeństwo, dając kobietom możliwość prowadzenia życia na własnych warunkach. Zmieniło to także podejście ludzi do małżeństwa. Coraz więcej ludzi czeka i opiera swoje związki na miłości, a nie na oczekiwaniu na małżeństwo czy możliwości dostępu do zasobów.

Ogólnie rzecz biorąc, zmniejszenie liczby nieplanowanych ciąż pozwala także na mniejsze obciążenie zasobów dostępnych dla rodzin o niższych dochodach. Mimo to, zwłaszcza w krajach „rozwiniętych”, takich jak Stany Zjednoczone, problemem nie jest liczba dostępnych środków, ale ich niewłaściwa alokacja.

Świadomość ciała

Nie można powiedzieć, że kobiety nie miały świadomości ciała od zarania dziejów, ale kontrola urodzeń dała im nową soczewkę, przez którą mogą na nie patrzeć. Świadomość ciała w połączeniu z mocą wyboru.

Inna korzyść z kontroli urodzeń występuje na poziomie indywidualnym, dając użytkowniczkom korzyści zdrowotne, takie jak…

  • Lżejsze miesiączki i zmniejszone skurcze menstruacyjne.
  • Zmniejszony trądzik.
  • Zmniejszone ryzyko niedokrwistości z niedoboru żelaza.
  • Zmniejszone objawy PMS.
  • Krótsze i bardziej regularne miesiączki.
  • Zmniejszone objawy endometriozy.

Innym aspektem świadomości ciała jest przyjemność seksualna. Osoby, które z jakiegoś powodu nie chcą zajść w ciążę, mogą mieć to zawsze na uwadze podczas uprawiania seksu.

Osobom, które decydują się na kontrolę urodzeń, może być łatwiej cieszyć się seksem, czerpać przyjemność i mieć orgazmy, jeśli nie obawiają się zajścia w ciążę. Jeśli stosujesz antykoncepcję, upewnij się, że jest ona stosowana prawidłowo, albo wybierz metodę, o której nie musisz myśleć, np. Wkładkę wewnątrzmaciczną .

Kontrola urodzeń a twoje ciało

Przebrnięcie przez wszystkie informacje może być trudne, jeśli zastanawiasz się nad przejściem na kontrolę urodzeń lub zmianą tej, którą stosujesz. Nie chodzi tylko o to, czy zacząć stosować antykoncepcję, czy nie, ale także o to, jaki jej rodzaj wybrać.

Choć kontrola urodzeń jest niesamowita, u niektórych osób występują efekty uboczne, takie jak problemy ze zdrowiem psychicznym, trądzik i uszkodzenie wątroby. Mimo to kontrola urodzeń przynosi korzyści wielu osobom, nie tylko ze względu na korzyści omówione powyżej, ale także dlatego, że może pomóc w regulacji miesiączki i nastroju.

Czasami jest to kwestia prób i błędów, aby znaleźć odpowiednią dla siebie metodę. Kontrola urodzeń na receptę nie jest oczywiście jedyną opcją. Wiele osób może zapobiec niechcianej ciąży dzięki takim narzędziom, jak termometry bazowe i śledzenie cyklu, a także używanie prezerwatyw. Jeśli masz wielu partnerów lub jesteś z nowym partnerem, ważne jest używanie prezerwatyw, aby zapobiec przenoszeniu chorób przenoszonych drogą płciową.

Mając te wszystkie informacje, możesz teraz iść naprzód, wiedząc, że ludzie stworzyli podstawy, abyś miała jak największy wybór i mogła w pełni cieszyć się swoim życiem seksualnym.