jakie-sa-dzialania-niepozadane-preparatu-terazosin?

Jakie są działania niepożądane preparatu Terazosin?

Niezależnie od formuły i przeznaczenia, wszystkie leki niosą ze sobą pewne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Niektóre leki są ogólnie bezpieczne w stosowaniu, a ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest niskie, ale inne z dużym prawdopodobieństwem mogą powodować pewne powikłania.

Jeśli przepisano Ci terazosynę, prawdopodobnie zastanawiasz się nad jej profilem bezpieczeństwa i nad tym, czy mogą wystąpić u Ciebie działania niepożądane.

Głównym celem tego postu jest wyjaśnienie tego tematu i omówienie ryzyka wystąpienia skutków ubocznych w związku ze stosowaniem terazosyny, czego się spodziewać, a także rzucenie światła na naturalne alternatywy. Czytaj dalej, aby uzyskać szczegółowe informacje o leku.

Co to jest terazosyna?

Terazosyna, sprzedawana pod nazwą handlową Hytrin, należy do klasy leków zwanych alfa-blokerami. Antagoniści alfa-adrenoreceptorów, znani również jako alfa-blokery, są lekami, które obniżają ciśnienie krwi poprzez uniemożliwienie hormonowi noradrenalinie napinania mięśni w ścianach mniejszych żył i tętnic. Z kolei naczynia krwionośne pozostają rozluźnione i otwarte, co poprawia krążenie krwi.

Ten alfa-bloker został opatentowany w 1975. Dziesięć lat później, w 1985, terazosyna weszła do użytku medycznego. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła terazosynę do leczenia nadciśnienia tętniczego w 1987. Lek został zatwierdzony do stosowania w celu poprawy objawów związanych z oddawaniem moczu u mężczyzn z powiększeniem gruczołu krokowego w 1993.

Liczby wskazują, że terazosyna zajmuje #203 na liście najczęściej przepisywanych leków w Stanach Zjednoczonych, z ponad 2 milionami recept.

W jakim celu stosuje się terazosynę?

Lekarze przepisują terazosynę w leczeniu nadciśnienia (wysokie ciśnienie krwi) i w celu poprawy objawów ze strony dolnych dróg moczowych (LUTS) związanych z łagodnym przerostem gruczołu krokowego (BPH) lub powiększeniem gruczołu krokowego.

W wielu przypadkach terazosyna jest częścią terapii skojarzonej, co oznacza, że pacjenci przyjmują ją wraz z innymi lekami w celu zapobiegania niewydolności serca i zawałowi serca lub w celu opanowania problemów z prostatą.

W leczeniu powiększenia gruczołu krokowego terazosyna działa poprzez rozluźnienie mięśni gładkich gruczołu krokowego i szyi pęcherza moczowego. W rezultacie zwiększa się przepływ moczu, a jednocześnie zmniejszają się objawy podrażnienia przy oddawaniu moczu.

Mówiąc dokładniej, terazosyna nie zmniejsza gruczołu krokowego, ale działa w celu złagodzenia przeszkody w ujściu pęcherza moczowego, poprawy oddawania moczu i rozwiązania innych LUTS związanych z powiększeniem gruczołu krokowego.

Wielu naukowców, w tym Lepor H, badało skuteczność terazosyny w leczeniu BPH, ale temat ten wymaga jeszcze wielu badań.

Oprócz wysokiego ciśnienia krwi i powiększenia gruczołu krokowego, terazosyna ma również pewne zastosowania pozarejestracyjne. Na przykład, była ona przedmiotem badań jako lek stosowany poza wskazaniami w medycznej terapii wydalniczej (MET).

Medyczna terapia wydalnicza jest opcją leczenia dystalnych kamieni moczowodowych. Zasadniczo, kamienie moczowodowe są kamieniami nerkowymi, które utknęły w jednym lub obu moczowodach, tj. przewodach, przez które mocz przepływa z nerek do pęcherza. Większe kamienie blokują przepływ moczu, co może powodować ból, który wielu pacjentów opisuje jako silny.

Lek Terazosin jest dostępny wyłącznie z przepisu lekarza; nie jest to lek dostępny bez recepty. Ważne jest, aby nie diagnozować i nie leczyć się samemu. Należy umówić się na wizytę u lekarza.

Ważne ostrzeżenia

Chociaż terazosyna jest przepisywana mężczyznom i kobietom z nadciśnieniem i mężczyznom z BPH, nie jest ona przeznaczona dla wszystkich, a niektóre osoby powinny unikać stosowania tego leku.

Ważne ostrzeżenia związane z terazozyną obejmują:

Ostrzeżenie dotyczące bolesnych erekcji

Terazosyna może powodować priapizm, przedłużoną pełną lub częściową erekcję, która trwa przez wiele godzin i niekoniecznie jest spowodowana stymulacją seksualną. Priapizm może być bolesny.

Istnieją dowody na to, że terazozyna może wywoływać bolesną i długotrwałą erekcję u zdrowych mężczyzn, którzy otrzymują ten lek z powodu LUTS. Stan ten może również dotyczyć mężczyzn z urazem rdzenia kręgowego w wywiadzie.

Jeśli u pacjenta przyjmującego terazosynę wystąpi nieprawidłowy wzwód (długotrwały i bolesny), należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Bez odpowiedniego leczenia problem ten może spowodować zaburzenia erekcji lub impotencję, tj. trwale upośledzić funkcje erekcji.

Ostrzeżenie dotyczące niedociśnienia

Ten lek może wywołać nagły spadek ciśnienia krwi, który jest szczególnie zauważalny podczas zmiany pozycji z siedzącej na stojącą lub z leżącej na siedzącą i stojącą.

Stan chorobowy, w którym osoba doświadcza zawrotów głowy lub światłowstrętu przy zmianie pozycji, to niedociśnienie ortostatyczne.

Badanie przeprowadzone w Drugs and Aging potwierdziło, że ryzyko wystąpienia niedociśnienia ortostatycznego lub posturalnego jest większe w przypadku stosowania alfa-blokerów, takich jak terazosyna. Ten rodzaj niskiego ciśnienia krwi może wystąpić w dowolnym momencie przyjmowania tego leku, ale jest bardziej prawdopodobne, że wystąpi na początku leczenia.

Ostrzeżenie dotyczące operacji zaćmy

Osoby, które muszą poddać się operacji zaćmy, mogą nie być w stanie przyjmować terazosyny. Lek ten może powodować śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki.

Śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki (IFIS) jest niedawno opisanym powikłaniem operacji zaćmy, na które wskazuje słabe przedoperacyjne rozszerzenie źrenicy z towarzyszącym mu postępującym śródoperacyjnym zwężeniem źrenicy, wiotkie rozdęcie zrębu tęczówki i wypadnięcie tęczówki na nacięcia chirurgiczne. IFIS został po raz pierwszy opisany w 2005 i jest silnie związany z BPH i przyjmowaniem pewnych leków.

Jakie są działania niepożądane terazosyny?

W rzeczywistości wszystkie leki niosą ze sobą ryzyko działań niepożądanych. Niektóre leki charakteryzują się niskim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, podczas gdy w przypadku innych istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Terazosin może również powodować działania niepożądane, których nasilenie może być różne u różnych osób.

Poniżej można dowiedzieć się więcej o możliwych działaniach niepożądanych tego leku.

Częste terazozyna działania niepożądane

Niektóre z najczęstszych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem terazozyny obejmują:

 • Zawroty głowy i światłowstręt
 • Zakażenie dróg moczowych
 • Niedociśnienie (niskie ciśnienie krwi)
 • Zwiększona częstość akcji serca
 • Senność
 • Obrzęk lub opuchlizna kończyn
 • Nudności
 • Duszny lub katar
 • Niewyraźne widzenie
 • Problemy z erekcją
 • Ból głowy
 • Astenia (brak energii)

W większości przypadków, wyżej wymienione działania niepożądane są uważane za łagodne i zwykle ustępują w ciągu kilku dni lub kilku tygodni. Jeśli jednak nie ustępują, pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Poważne terazosin działania niepożądane

Kapsułki terazosyny mogą w niektórych przypadkach powodować poważne powikłania. Poważne działania niepożądane tego leku obejmują:

 • Priapizm lub bolesne i długotrwałe erekcje
 • Niska liczba płytek krwi
 • Migotanie przedsionków (nieregularne bicie serca)
 • Reakcja alergiczna

U niektórych osób może również wystąpić zwiększenie masy ciała, skrócenie oddechu, omdlenia i ból w klatce piersiowej. W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych pacjenci powinni skontaktować się z lekarzem.

Interakcje lekowe

Interakcje lekowe definiuje się jako zmianę działania lub skutków ubocznych leku spowodowaną przyjmowaniem innego leku lub suplementu. Innymi słowy, interakcje leków występują, gdy dwa lub więcej leków nie „dogadują się”

Terazosin ma kilka interakcji lekowych, co dodatkowo cementuje fakt, że lek ten nie jest przeznaczony dla wszystkich osób z BPH lub nadciśnieniem.

Do najważniejszych interakcji lekowych związanych z terazosyną należą:

 • Leki powodujące zaburzenia erekcji (ED): łączenie terazosyny z lekami na zaburzenia erekcji, takimi jak syldenafil, awanafil, tadalafil i wardenafil, może powodować obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia omdlenia, światłowstrętu, zawrotów głowy, bólu głowy, zaczerwienienia i przekrwienia nosa.
 • Leki na ciśnienie krwi: przyjmowanie terazosyny z werapamilem, lekiem stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego i dławicy piersiowej (bólu w klatce piersiowej), może powodować bardzo niskie ciśnienie krwi. Oprócz werapamilu, terazosyna wchodzi w interakcje z beta-blokerem – metoprololem. Terazosyna może również wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego.
 • Other alpha-blockers: terazosyna może wchodzić w interakcje z tamsulozyną i prazosyną, innymi alfa-blokerami, zwiększając w ten sposób ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Przejrzystość dla pacjenta ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i zmniejszenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Twój lekarz lub urolog musi wiedzieć o lekach, które przyjmujesz, aby mógł uniknąć przepisania terazosyny, jeśli ryzyko interakcji lekowych jest wysokie.

Ostrzeżenia dotyczące terazosyny

Ten lek na ciśnienie krwi jest opatrzony kilkoma ostrzeżeniami, o których, według Cerner Multum, należy pamiętać. Należą do nich:

 • Ostrzeżenie dotyczące alergii: u niektórych osób mogą wystąpić ciężkie reakcje alergiczne, objawiające się obrzękiem gardła lub języka oraz trudnościami w oddychaniu. Reakcja alergiczna wymaga leczenia ratunkowego. Należy unikać stosowania terazosyny, jeśli pacjent ma uczulenie na składniki tego leku.
 • Ostrzeżenie dotyczące ryzyka upadków: osoby w podeszłym wieku, osoby z osteoporozą oraz osoby z zaburzeniami równowagi są narażone na ryzyko upadków. Terazosyna jest lekiem przeciwnadciśnieniowym, który może obniżać ciśnienie krwi i zwiększać ryzyko upadków i urazów.
 • Hypotension warning: mężczyźni, którzy przyjmują terazosynę z powodu BPH i mają niskie ciśnienie krwi, ryzykują jeszcze większe obniżenie ciśnienia krwi. Może to prowadzić do zawrotów głowy, światłowstrętu i innych objawów związanych z niedociśnieniem.
 • Ostrzeżenie dotyczące niskiej liczby płytek krwi: U niektórych osób przyjmujących terazosynę występuje małopłytkowość (mała liczba płytek krwi). Jeśli u pacjenta już występuje ten problem, terazosyna może go pogorszyć. Lekarz może zlecić regularne badania krwi w celu monitorowania liczby płytek krwi u pacjentów.
 • Ostrzeżenie dla seniorów: działanie obniżające ciśnienie krwi terazosyny jest podkreślane przez zmiany postawy ciała, co zwiększa ryzyko upadków. Lekarz może zalecić pacjentom w podeszłym wieku przyjmowanie leku przed snem.

Kobiety, które otrzymują terazosynę z powodu wysokiego ciśnienia krwi, mogą być zmuszone do unikania jej stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią. Warto również wspomnieć, że terazosyna nie jest odpowiednia dla pacjentów w wieku poniżej 18 lat. W razie wątpliwości związanych z tym lekiem należy skonsultować się z lekarzem.

Naturalne alternatywy dla terazosyny w leczeniu BPH

Terazosyna może wywoływać wiele działań niepożądanych, które utrudniają pacjentom prowadzenie odpowiedniego trybu życia. Jeśli masz powiększoną prostatę, istnieją naturalne środki zaradcze, które mogą bezpiecznie złagodzić objawy.

Niektóre z najlepszych naturalnych alternatyw dla terazosyny w leczeniu BPH obejmują:

1. Saw palmetto

Saw palmetto jest podobnym do krzewu drzewem palmowym pochodzącym z południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Od wieków ludzie stosowali owoce tej rośliny jako lek ziołowy łagodzący objawy ze strony układu moczowego.

Wiele suplementów diety na powiększoną prostatę zawiera w swoim składzie saw palmetto. Badania wykazują, że saw palmetto skutecznie zmniejsza objawy związane z BPH, a także może pomóc w leczeniu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego.

2. Beta-sitosterol

Jest to jeden z wielu steroli pochodzenia roślinnego, który ma strukturę podobną do cholesterolu wytwarzanego przez organizm. Wiadomości dotyczące zdrowia potwierdzają, że beta-sitosterol może złagodzić objawy BPH związane z układem moczowym, w tym siłę przepływu moczu.

Beta-sitosterol występuje w kiełkach pszenicy, otrębach ryżowych, olejach kukurydzianych, orzeszkach ziemnych, saw palmetto, pygeum, pyłku żyta i pokrzywie zwyczajnej. Można również znaleźć suplementy diety zawierające beta-sitosterol.

3. Pokrzywa zwyczajna

Roślina ta, znana również jako pokrzywa zwyczajna, od wieków stosowana jest do łagodzenia objawów BPH. W jednym z badań suplementacja pokrzywą miała bardziej pozytywny wpływ na objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego niż placebo. Ponadto pokrzywa zwyczajna ma korzystny profil bezpieczeństwa.

4. Pygeum

Wyciąg z Pygeum jest otrzymywany z kory Prunus africana drzewa pochodzącego z Afryki. Ludzie stosują ten ekstrakt w celu złagodzenia objawów powiększonej prostaty. Jak wykazało badanie kliniczne, suplementacja pygeum może poprawić przepływ moczu i opróżnianie pęcherza.

Wnioski

Terazosyna jest alfa-blokerem przepisywanym w leczeniu nadciśnienia i powiększonej prostaty. Lek ten wywołuje wiele działań niepożądanych, które wpływają na jakość życia pacjenta. Jeśli niepokoją Cię występujące u Ciebie działania niepożądane, porozmawiaj z lekarzem prowadzącym.