jak-w-naturalny-sposob-chronic-prostate

Jak w naturalny sposób chronić prostatę

Jeśli szukasz wskazówek, jak poprawić stan zdrowia prostaty i uchronić się przed częstymi problemami z nią związanymi, to dobrze trafiłeś.

Gruczoł krokowy jest podatny na wiele problemów, których objawy wpływają na jakość życia mężczyzny.

Nieleczone schorzenia prostaty mogą się pogarszać i prowadzić do wielu powikłań.

Z tego powodu bardzo ważna jest proaktywna postawa. Możesz zrobić wiele, aby w naturalny sposób chronić swoją prostatę i zmniejszyć ryzyko wystąpienia łagodnego przerostu gruczołu krokowego, zapalenia gruczołu krokowego i raka prostaty.

Głównym celem tego postu jest przedstawienie wskazówek i rzucenie światła na rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić stan swojego gruczołu krokowego.

Co to jest gruczoł krokowy i do czego służy?

Prostata jest gruczołem, zwykle wielkości orzecha włoskiego, wchodzącym w skład męskiego układu rozrodczego, który obejmuje prącie, pęcherzyki nasienne, gruczoł krokowy i jądra.

Gruczoł ten, który zazwyczaj waży około 30g (1 uncja), znajduje się poniżej pęcherza moczowego i powyżej podstawy penisa. Dokładniej mówiąc, znajduje się tuż przed odbytnicą.

Gruczoł krokowy otacza cewkę moczową, przewód odprowadzający mocz z pęcherza moczowego. Ponieważ cewka moczowa przechodzi bezpośrednio przez ten gruczoł, prostata wpływa na przepływ moczu.

Podstawową rolą prostaty jest produkcja płynu prostaty, który wraz z plemnikami tworzy nasienie. Mięśnie gruczołu krokowego dbają o to, by nasienie zostało siłą wtłoczone do cewki moczowej i wydalone podczas wytrysku. Gruczoł ten dostarcza od 20% do 30% płynu do całkowitej objętości nasienia. Pozostała część pochodzi z jąder i pęcherzyków nasiennych.

Płyn prostaty jest bogaty w enzymy, kwas cytrynowy i cynk, które są niezbędne do przeżycia plemników. Antygen specyficzny dla gruczołu krokowego (PSA) jest jednym z najważniejszych enzymów, a jego rolą jest sprawianie, że nasienie staje się cieńsze i bardziej płynne.

Prostata pełni również funkcję zamykającą cewkę moczową podczas wytrysku i bierze udział w metabolizmie hormonów. Gruczoł ten zawiera enzym 5-alfa reduktazę, który przekształca testosteron w dihydrotestosteron (DHT), biologicznie aktywną formę hormonu.

Pobierz swój BEZPŁATNY plan diety obniżającej PSA!

 • Naturalnie obniż poziom PSA
 • Zmniejsz liczbę nocnych wizyt w łazience
 • Ciesz się lepszą kontrolą nad pęcherzem i lepszym przepływem moczu

 

Problemy z prostatą dotykające mężczyzn

Chociaż gruczoł krokowy pełni ważną funkcję w męskim układzie rozrodczym i ogólnym stanie zdrowia, jest podatny na kilka problemów, które upośledzają jego działanie. Do najczęstszych problemów z prostatą należą:

 • Łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH) – znany również jako powiększona prostata, BPH jest nienowotworowym powiększeniem gruczołu krokowego. U mężczyzn z BPH gruczoł krokowy i otaczająca go tkanka powiększają się. W miarę powiększania się gruczołu, uciska on cewkę moczową i powoduje objawy ze strony dolnych dróg moczowych (LUTS) związane z powiększeniem gruczołu krokowego
 • Zapalenie gruczołu krokowego – zapalenie gruczołu krokowego. Wyróżnia się cztery typy zapalenia gruczołu krokowego: ostre bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, przewlekły zespół bólowy miednicy mniejszej (przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego) oraz bezobjawowe zapalne zapalenie gruczołu krokowego. Powszechnie występujące szczepy bakterii powodują zapalenie prostaty, które może wywoływać nieprzyjemne objawy
 • Rak prostaty – występuje, gdy komórki w prostacie zmieniają DNA i zaczynają się nieprawidłowo rozmnażać. Według American Cancer Society u jednego na ośmiu mężczyzn w pewnym momencie jego życia zostanie zdiagnozowany rak prostaty. Dokładna przyczyna zmian w DNA komórek gruczołu krokowego nie jest jasna. Na ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego wpływają różne czynniki, w tym otyłość i obciążenie rodzinne

Objawy problemów z gruczołem krokowym

Problemy z gruczołem krokowym objawiają się różnymi symptomami, których nasilenie waha się od łagodnych do ciężkich. Poniżej przedstawiono więcej szczegółów na temat objawów problemów z prostatą.

Objawy BPH

Objawy powiększenia gruczołu krokowego rozwijają się stopniowo i mają tendencję do pogarszania się w miarę upływu czasu. W większości przypadków objawy te obejmują: zakażenie dróg moczowych

 • Krew w moczu
 • Niemożność oddania moczu
 • Ból po oddaniu moczu lub wytrysku
 • Nietrzymanie moczu lub wyciek moczu
 • Wysiłek przy oddawaniu moczu

 

Objawy raka prostaty

We wczesnych stadiach, raka prostaty jest zwykle bezobjawowy. W miarę postępu choroby mogą wystąpić różne objawy, takie jak:

 • Trudności z oddawaniem moczu
 • Krew w moczu i/lub nasieniu
 • Zmniejszona siła strumienia moczu lub przerywany strumień moczu
 • Problemy z całkowitym opróżnieniem pęcherza
 • Dysuria (ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu)
 • Bolesny wytrysk
 • Utrata wagi bez podejmowania prób
 • Uporczywy ból kości, biodrach, plecach lub miednicy
 • Zaburzenia erekcji

Objawy zapalenia gruczołu krokowego

Objawy zapalenia gruczołu krokowego mogą się różnić w zależności od rodzaju schorzenia. Ogólnie rzecz biorąc, obejmują one:

 • Dysuria
 • Drybling lub wahania w oddawaniu moczu
 • Parcie na mocz
 • Nokturia
 • Krew w moczu
 • Mętny mocz
 • Bolesny wytrysk
 • Ból i dyskomfort w penisie lub jądrach
 • Objawy grypopodobne (w przypadku ostrego zapalenia gruczołu krokowego)objawy grypopodobne (w przypadku ostrego bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego)
 • Ból w kroczu (obszar pomiędzy moszną a odbytem)
 • Ból i dyskomfort w podbrzuszu, dolnej części pleców i/lub w pachwinie

Czy można zapobiec problemom z prostatą?

Nieleczone problemy z gruczołem krokowym mogą w znacznym stopniu wpływać na codzienne życie mężczyzny. W zdecydowanej większości przypadków problemom tym można jednak zapobiegać. Na przykład, w przeglądzie opublikowanym w Journal of Urology potwierdzono, że chorobę BPH można przewidzieć i można jej zapobiec.

Ponadto w Lancet Oncology opublikowano badanie, w którym wykazano, że różne modyfikacje stylu życia mogą zapobiegać rakowi gruczołu krokowego. Mimo że dokładna przyczyna raka gruczołu krokowego nie jest jasna, zdrowy styl życia może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby, a tym samym chronić gruczoł krokowy.

Unikanie czynników ryzyka problemów z gruczołem krokowym, takich jak rak, może pomóc w zapobieganiu im i pomóc w zachowaniu zdrowego gruczołu krokowego.

Jak naturalnie chronić gruczoł krokowy

Jak widać powyżej, można chronić gruczoł krokowy i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób często dotykających ten gruczoł. Konieczne jest przyjęcie postawy proaktywnej.

Częstym problemem wielu mężczyzn jest to, że nie zwracają uwagi na zdrowie prostaty, dopóki nie pojawią się problemy. Możesz zrobić wiele, aby w naturalny sposób chronić ten gruczoł w kształcie orzecha włoskiego.

Proste i subtelne zmiany i modyfikacje stylu życia mogą przynieść wiele korzyści. Przewiń w dół, aby zapoznać się z naszymi poradami zdrowotnymi dotyczącymi naturalnej ochrony prostaty przed powszechnymi chorobami.

Jak chronić prostatę przed BPH

Dowody wskazują, że 50% amerykańskich mężczyzn w wieku od 51 do 60 ma powiększoną prostatę. Chociaż ryzyko rozwoju BPH wzrasta wraz z wiekiem, nie jest to normalna część procesu starzenia się. Poniżej przedstawiamy sposoby naturalnej ochrony prostaty przed BPH:

1. Utrzymuj wagę w zdrowym zakresie

Nadwaga zwiększa ciśnienie wewnątrzbrzuszne, pogarszając tym samym objawy powiększonej prostaty, takie jak słaby strumień moczu, nokturia, popuszczanie moczu i inne.

Ponadto nadwaga i otyłość sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych i stresu oksydacyjnego, które również nasilają objawy BPH. Nadwaga zwiększa ryzyko zachorowania na BPH lub pogarsza objawy tej choroby, ponieważ zmienia stosunek androgenów do estrogenów.

Ponieważ nadwaga jest głównym czynnikiem ryzyka BPH i pogarsza przebieg choroby u mężczyzn, którzy ją mają, bardzo ważne jest utrzymywanie wagi w zdrowym przedziale.

Mężczyźni z nadwagą lub otyłością powinni stosować strategie odchudzania. Dobrze skonstruowany plan składający się ze zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych może pomóc w utracie wagi i chronić prostatę przed BPH.

2. Zwiększ poziom aktywności fizycznej

Osoby, które spędzają mniej czasu siedząc, są w mniejszym stopniu narażone na rozwój BPH niż ich koledzy, którzy prowadzą bardziej siedzący tryb życia. Przede wszystkim, siedzący tryb życia prowadzi do nadwagi lub otyłości. Jak widać powyżej, nadwaga i BPH są ze sobą ściśle powiązane.

Ponadto długotrwałe siedzenie wywiera nacisk na gruczoł krokowy i może doprowadzić do jego zapalenia. Aby uchronić prostatę przed BPH, należy zwiększyć poziom aktywności fizycznej i skoncentrować się na regularnych ćwiczeniach.

Unikaj czynności, które wymagają dużo siedzenia, takich jak jazda na rowerze. Należy wybierać zajęcia i ćwiczenia, które zmuszają do większego ruchu.

Zwiększona aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu masy ciała w zdrowym zakresie, a także sprzyjać zdrowiu gruczołu krokowego. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko rozwoju BPH.

3. Unikanie lub zmniejszenie spożycia alkoholu

Mężczyźni z BPH lub ci, którzy chcą zmniejszyć ryzyko rozwoju tego problemu, powinni unikać picia alkoholu lub zmniejszyć jego spożycie.

Alkohol może ograniczać zdolność mięśnia prostaty do rozluźniania się, a tym samym podrażniać pęcherz moczowy. W rezultacie objawy BPH pogarszają się.

Wysokie spożycie alkoholu może również prowadzić do niedrożności dróg moczowych i spowodować ich całkowite zablokowanie. Ponieważ alkohol jest szkodliwy dla ogólnego stanu zdrowia i powoduje problemy z prostatą, mądrym wyborem jest jego unikanie. Jeśli chcesz pić alkohol, ogranicz jego spożycie do minimum.

4. Zmodyfikuj swoją dietę

Spożywane przez Ciebie pokarmy mają duży wpływ na zdrowie gruczołu krokowego. Aby opanować BPH lub mu zapobiec, możesz zmodyfikować swoją dietę. Aby uchronić gruczoł krokowy przed BPH, można unikać lub ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, nabiału i sodu. Do pokarmów, których spożywanie chroni prostatę przed BPH, należą:

 • Jagody – bogate w przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki, które w przeciwnym razie mogłyby spowodować uszkodzenia i choroby.
 • Łosoś – zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3, które zapobiegają i zmniejszają stany zapalne w organizmie.
 • Owoce cytrusowe – bogate w witaminę C, która wykazuje działanie ochronne na gruczoł krokowy
 • Orzechy – bogate w cynk, orzechy są istotne dla zdrowia prostaty i niezbędne do produkcji nasienia i testosteronu.
 • Warzywa krzyżowe – zawierają sulforafan, który wspomaga zdrowie prostaty.

5. Wypróbuj suplementy

Oprócz zdrowej diety możesz wypróbować suplementy diety zawierające witaminy, minerały i wyciągi z roślin wspomagających zdrowie prostaty.

Szukaj suplementów, które dostarczają witaminy i minerały, takie jak cynk, beta-sitosterol, pirogron, saw palmetto i wyciąg z pyłku żyta. W wielu suplementach diety wspomagających zdrowie prostaty można znaleźć także pokrzywę, pestki dyni i czerwoną koniczynę.

Jak chronić prostatę przed rakiem prostaty

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych typów raka w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Chociaż objawy raka gruczołu krokowego mogą być poważne, chorobie tej często można zapobiec.

Poniżej przedstawiono sposoby ochrony gruczołu krokowego przed rakiem:

1. Zmniejsz wagę

Coraz więcej dowodów potwierdza, że nadwaga wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na raka gruczołu krokowego, zwłaszcza na agresywnego raka gruczołu krokowego. Nadwaga i otyłość są związane z rakiem gruczołu krokowego za pośrednictwem kilku mechanizmów.

Wiążą się one z niższym poziomem aktywności fizycznej oraz wyższym stężeniem insuliny i insulinopodobnego czynnika wzrostu, które hamują apoptozę i sprzyjają karcynogenezie.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty, należy skupić się na utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Mężczyźni z nadwagą lub otyłością mogą być zmuszeni do odchudzania się, natomiast ci, którzy mają zdrową wagę, powinni utrzymywać ją w normie.

2. Więcej ruchu

Mężczyźni, którzy regularnie ćwiczą, mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka prostaty. Najlepsze efekty przynosi energiczna aktywność fizyczna, dlatego warto uprawiać trening kardio. Znajdź aktywność, którą lubisz i staraj się uprawiać ją regularnie. Ćwiczenia fizyczne mogą również pomóc Ci schudnąć.

3. Jedz więcej ryb

Tłuste ryby są bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, które wiążą się z mniejszą zapadalnością na raka prostaty i lepszą przeżywalnością wśród mężczyzn, którzy zachorowali na tę chorobę.

Dokładny mechanizm, dzięki któremu kwasy Omega-3 są powiązane z zapobieganiem rakowi prostaty, nie jest jasny, ale może to być spowodowane działaniem przeciwzapalnym. Wzbogać swoją dietę o łososia, makrelę i inne tłuste ryby.

4. Rzuć palenie

Palenie jest istotnym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka gruczołu krokowego. Nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby, ale także wiąże się z poważniejszymi konsekwencjami.

Nie jest jasne, w jaki sposób palenie tytoniu przyczynia się do rozwoju raka gruczołu krokowego; w grę mogą wchodzić różne mechanizmy. Palacze wdychają rakotwórcze zanieczyszczenia, które są następnie w pewnym stopniu wydalane z moczem.

Jednak, aby związki te mogły zostać wydalone z moczem, muszą najpierw przejść przez prostatę, ponieważ gruczoł ten otacza cewkę moczową. Ponadto palenie tytoniu nasila stan zapalny. Aby uchronić prostatę przed rakiem, warto rozważyć rzucenie palenia. Choć wydaje się to trudne, jest to misja możliwa do zrealizowania.

POWIĄZANE: Jak rzucić palenie: Najważniejsze wskazówki.

5. Dodaj cytrusy do swojej diety

Świeże owoce, a zwłaszcza owoce cytrusowe, są istotnym elementem diety zmniejszającym ryzyko zachorowania na raka prostaty. Owoce te zmniejszają ryzyko zachorowania na raka, ale konieczne są dalsze badania w celu odkrycia mechanizmów leżących u ich podstaw. Może w tym uczestniczyć wysoki poziom witaminy C, która działa jako przeciwutleniacz.

ZWIĄZANE: Dieta przy raku prostaty: 10 Żywność, którą należy spożywać i której należy unikać.

6. Jedz czerwone owoce i warzywa

Zawierają one duże ilości przeciwutleniacza likopenu, który ogranicza wzrost i rozwój komórek raka prostaty. Im bardziej czerwony jest owoc lub warzywo, tym więcej zawiera likopenu.

7. Zmniejsz spożycie tłuszczów

Tłuszcze nasycone i tłuszcze zwierzęce są powiązane z rakiem prostaty. Dlatego warto zmniejszyć spożycie tłuszczów i upewnić się, że nie przegotowujesz mięsa, jeśli zdecydujesz się je zjeść. Najlepiej byłoby, gdybyś skupił się na zdrowych tłuszczach i ograniczył spożycie mięsa.

8. Pij kawę i zieloną herbatę

Picie kawy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty, to samo dotyczy zielonej herbaty. Oba napoje zawierają substancje chemiczne o właściwościach przeciwnowotworowych.

Należy pamiętać, że kawa może pogarszać niektóre choroby prostaty, dlatego najlepiej zachować umiarkowane jej spożycie.

9. Zmniejsz narażenie na związki estrogenne

BPA zawarty w plastikowych butelkach jest dobrym przykładem związku estrogennego, który może wpływać na równowagę hormonalną i zwiększać ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Aby chronić siebie i swoją prostatę, unikaj plastikowych butelek, narażenia na kontakt z metalami ciężkimi i stosowania produktów zawierających ostre środki chemiczne.

10. Stosowanie suplementów

Niektóre suplementy mogą wspomagać zdrowie gruczołu krokowego, a tym samym zmniejszać ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego. Do najlepszych suplementów chroniących przed rakiem prostaty należą między innymi likopen, sulforafan, granat, witamina D i witamina E.

Jak chronić prostatę przed zapaleniem gruczołu krokowego

W rzeczywistości pacjenci często otrzymują inwazyjne diagnozy i poddają się niewygodnym badaniom diagnostycznym, których tak naprawdę nie potrzebują.

Zapalenie gruczołu krokowego jest dobrym przykładem tego problemu. Zdrowy styl życia ma znacznie lepszy wpływ na zdrowie gruczołu krokowego niż inwazyjne procedury, które maskują objawy, a nie chronią gruczołu krokowego i poprawiają jego zdrowie i funkcjonowanie.

Aby uchronić prostatę przed zapaleniem gruczołu krokowego, należy:

1. Zachowywać odpowiednią higienę

Wiele przypadków zapalenia gruczołu krokowego jest wywoływanych przez powszechnie występujące szczepy bakterii. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, bardzo ważne jest utrzymywanie okolic narządów płciowych w czystości. Dlatego należy przestrzegać zasad higieny i regularnie myć okolice narządów płciowych.

2. Unikaj długotrwałego siedzenia

Zbyt długie siedzenie może uciskać gruczoł krokowy i powodować stan zapalny. Bądź bardziej aktywny i staraj się często wstawać.

Jeśli pracujesz przy biurku, najlepiej będzie, jeśli ustawisz sobie przypomnienie, aby wstawać i ruszać się co 30 minutę.

3. Nawadniaj się

Bakterie, które dostaną się do dróg moczowych, mogą powodować infekcje. Jeśli nie pijesz dużej ilości płynów, bakterie te zaczynają się namnażać i wywoływać nieprzyjemne objawy.

Dlatego właśnie musisz być nawodniony przez cały dzień. Najlepszym rozwiązaniem jest woda. Pomoże ona wypłukać bakterie z pęcherza i wesprze ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Picie dużej ilości wody sprzyja również utracie wagi, co jest również konieczne dla ochrony przed zapaleniem gruczołu krokowego.

4. Ćwiczenie

Kilka godzin ćwiczeń tygodniowo może zmniejszyć ryzyko przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego, ale należy unikać czynności wymagających długotrwałego siedzenia.

5. Ograniczenie spożycia pikantnych potraw

W wielu przypadkach pikantne potrawy mogą pogorszyć objawy zapalenia gruczołu krokowego. Dlatego możesz chcieć spożywać łagodniejsze potrawy.

Jeśli uwielbiasz ostre potrawy, nie przesadzaj z ich ilością i staraj się ograniczyć ich spożywanie do jednego lub dwóch razy w tygodniu.

6. Ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu

Alkohol ma niekorzystny wpływ na gruczoł krokowy, natomiast kofeina może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego. Jednocześnie kofeina może przyczynić się do zapalenia gruczołu krokowego poprzez podrażnienie pęcherza i dróg moczowych. Najważniejsze jest więc ograniczenie spożycia tych napojów.

7. Jedz więcej owoców i warzyw

Są one bogate w składniki odżywcze, które zwalczają stany zapalne i wspomagają organizm, w tym prostatę. Zdrowe odżywianie wspomaga zdrowie prostaty i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemnych problemów.

8. Uprawiaj bezpieczny seks

Zakażenia przenoszone drogą płciową mogą przyczynić się do zapalenia gruczołu krokowego. Z tego powodu należy uprawiać bezpieczny seks, aby zapobiec przedostawaniu się bakterii do cewki moczowej.

9. Radzenie sobie ze stresem

Niekontrolowany stres zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie gruczołu krokowego. Stres nie jest czymś, co należy ignorować.

Medytacja i inne techniki relaksacyjne mogą pomóc Ci odpowiednio radzić sobie ze stresem i uchronić Cię przed zapaleniem gruczołu krokowego.

Wnioski

Choroby prostaty są powszechne, ale możesz zrobić wiele, aby naturalnie chronić ten gruczoł.

Zdrowy styl życia ma kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala zwalczać główne przyczyny problemów z prostatą. Jeśli nieprzyjemne objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj jednak, że zalecane przez lekarza leczenie nie zastąpi zdrowego stylu życia.