Jak radzić sobie z chorobą przenoszoną drogą płciową, która pojawia się na twarzy?

Nikt aktywnie nie stara się zarazić chorobą weneryczną (lub, jak się je obecnie częściej określa, chorobą przenoszoną drogą płciową). Choć prawdopodobnie masz ogólne pojęcie o tym, jak nie zarazić się jedną z nich, znajomość niuansów sposobu zarażania się każdym typem STI oraz odpowiednich metod zapobiegania/leczenia jest kluczem do tego, by nie tylko nie zarazić się jedną z nich, ale też nie rozprzestrzeniać jej na kolejnego partnera.

Weźmy na przykład kiłę. Był czas, kiedy ta choroba była na dobrej drodze do jej wyeliminowania. Potem, na początku lat 2000XX wieku, ponownie zaczęła się ujawniać, zwiększając liczbę mężczyzn zarażonych kiłą w USA z 2,9 na 100,000 osób w 2005 do 5,3 na 100,000 w 2013, aż do 8,7 na 100,000 osób w 2016, według danych CDC.

Jasne, rozmowa z partnerem o chorobach przenoszonych drogą płciową nie jest przyjemna, ale zarażenie się jedną z nich też nie jest… zwłaszcza gdy pojawi się ona na twojej twarzy. Aby później zachować twarz, musisz wiedzieć, na jakie choroby przenoszone drogą płciową jesteś narażona, jak wykryć objawy, aby móc podjąć odpowiednie leczenie, a co najważniejsze, jak się one rozprzestrzeniają, abyś mogła tego uniknąć. Poniżej znajdziesz wszystkie te ważne szczegóły.


Różne choroby przenoszone drogą płciową i jak sobie z nimi radzić


Kiła

Zacznijmy od choroby przenoszonej drogą płciową, która od niedawna szturmem zdobywa Stany Zjednoczone. Kiła jest infekcją bakteryjną, która rozprzestrzenia się po całym organizmie i jeśli nie jest leczona, może wpłynąć na wszystkie układy narządów. Tak, wszystkie.

„Kiła pierwotna jest [STI] wywoływana przez bakterię krętka Treponema pallidum” – wyjaśnia dermatolog Tsippora Shainhouse, MD, FAAD. Gdy osoba cierpi na kiłę, wkrótce tworzy się wrzód. „Pojawia się on 10-90 dni (średnio 21 dni) po ekspozycji, trwa 2-6 tygodni, po czym ustępuje samoistnie” – dodaje. „Problem polega na tym, że jeśli nie był leczony antybiotykami (najskuteczniejsze są zastrzyki z penicyliny), to tak naprawdę nie zniknął – i w ciągu 3-6 tygodni od ustąpienia owrzodzenia może dojść do wtórnej kiły.”

Jeśli choroba pozostanie nieleczona, Shainhouse mówi, że może się ujawnić po latach jako tzw. kiła trzeciorzędowa, atakując ważne dla życia organy, takie jak serce czy mózg.

Jak się rozprzestrzenia

Kontakt z wrzodem kiłowym powoduje rozprzestrzenianie się choroby. „Kiła jest przenoszona z człowieka na człowieka przez bezpośredni kontakt z wrzodem kiłowym podczas seksu waginalnego, analnego lub oralnego i może przedostać się przez skórę lub błony śluzowe” – mówi Shainhouse. „Stąd miejsca występowania wrzodów kiłowych to pochwa, szyjka macicy, penis, odbyt, odbytnica, wargi, ręce i wnętrze jamy ustnej”

Jak kiła objawia się na twarzy

„Zarówno objawy kiły pierwotnej, jak i wtórnej mogą występować na twarzy” – wyjaśnia dr Samuel Malloy, lekarz ogólny w Dr. Felix. „Objawy kiły pierwotnej najczęściej pojawiają się na twarzy, jeśli uprawiałeś seks oralny z osobą zakażoną kiłą. Dzieje się tak dlatego, że owrzodzenia pojawiają się zwykle w miejscu zakażenia. Jednak objawy kiły wtórnej mogą pojawić się na twarzy w wyniku innych form kontaktu seksualnego i kiły wrodzonej, ponieważ kiła przedostała się do organizmu, a wysypka jest odpowiedzią organizmu na zakażenie.”

Jak zapobiegać

Jak zapewne się domyślasz, prezerwatywy są kluczem do utrzymania kiły w ryzach. „Używaj prezerwatywy podczas seksu waginalnego lub analnego” – mówi Malloy. „Kiła występuje coraz częściej wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, dlatego ważne jest stosowanie prezerwatywy – nawet jeśli nie ma ryzyka ciąży. Można również używać zapory dentystycznej, aby zabezpieczyć się przed zarażeniem kiłą drogą doustną.”

Jak leczyć

„Kiłę można zazwyczaj leczyć antybiotykami przepisanymi przez lekarza” – zauważa Malloy, przy czym typowym sposobem postępowania jest podanie dawki penicyliny. „Jednak nie wszystkie objawy kiły są odwracalne” – kontynuuje Malloy. „Bóle i wysypki mogą powodować blizny, a objawy kiły trzeciorzędowej mogą być nieodwracalne.”

Opryszczka narządów płciowych

„Opryszczka narządów płciowych jest infekcją wirusową wywoływaną przez wirus Herpes Simplex Virus, typ 1 lub typ 2” – wyjaśnia Malloy. „HSV 1 to wirus odpowiedzialny zazwyczaj za opryszczkę jamy ustnej, ale może on powodować owrzodzenia w okolicach narządów płciowych. HSV 2 to wirus zazwyczaj odpowiedzialny za opryszczkę narządów płciowych, ale może również powodować owrzodzenia na twarzy.”

Jak się rozprzestrzenia

„Opryszczka narządów płciowych rozprzestrzenia się poprzez kontakt z innymi osobami, które również są zakażone opryszczką” – mówi Malloy. „Kontakt ten następuje zazwyczaj w wyniku oralnej, analnej lub waginalnej aktywności seksualnej, ale może też nastąpić w wyniku pocałunku” Jeśli zarażenie się tą chorobą przenoszoną drogą płciową tylko przez wymianę plwociny sprawiło, że stresujesz się przed zaproponowaniem swojej randce łyka swojego drinka, nie obawiaj się. „Opryszczka narządów płciowych nie rozprzestrzenia się przez wspólne korzystanie ze szklanek do picia, ręczników itp., ponieważ wirus nie może długo przetrwać poza organizmem” – dodaje.

Jak się objawia na twarzy

„Umiejscowienie opryszczki jest zwykle związane z miejscem zakażenia” – wyjaśnia Malloy. „Jednak po zakażeniu wirusem opryszczki zwykle pojawia się kilka ognisk choroby. Ogniska te mogą powodować powstawanie owrzodzeń w różnych miejscach, a Ty możesz rozprzestrzeniać infekcję na różne części ciała poprzez dotykanie owrzodzeń, a następnie innych miejsc.” W przypadku pojawienia się ognisk infekcji najlepiej jest myć ręce po kontakcie z owrzodzeniami, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia na inne części ciała.

Jak leczyć

Jeśli jeszcze nie wiesz, opryszczka jest chorobą przenoszoną drogą płciową, która pozostaje z Tobą na zawsze – choć może pozostawać w stanie uśpienia, a jej skutki mogą się stale zmieniać. Istnieją jednak sposoby leczenia objawów, a także sposoby zapobiegania przyszłym wybuchom choroby.

„Przy pierwszych objawach mogą zostać przepisane tabletki przeciwwirusowe, aby zapobiec postępowi infekcji” – mówi Malloy. „Możesz także otrzymać krem łagodzący ból. W przypadku regularnego pojawiania się ognisk choroby lekarz może przepisać lek Aciclovir lub Valaciclovir, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych ognisk” Są też rzeczy, które możesz zrobić, aby poczuć się bardziej komfortowo podczas wybuchu epidemii, od noszenia luźnych ubrań po przykładanie lodu do dotkniętego obszaru.

Jak zapobiegać

Chociaż opryszczka może się rozprzestrzeniać tylko wtedy, gdy są widoczne owrzodzenia, należy pamiętać, że gdy zaczną pączkować, bardzo łatwo się rozprzestrzeniają – nawet zanim staną się bardzo widoczne. „Wirus jest bardzo zaraźliwy, od pierwszego mrowienia nowego owrzodzenia aż do całkowitego zagojenia” – ostrzega Malloy. „Jeśli twój partner ma jakieś owrzodzenia, powinieneś unikać kontaktu z dotkniętym nimi miejscem do czasu ustąpienia objawów, albo używać prezerwatywy i/lub zapory dentystycznej, aby zapobiec kontaktowi z dotkniętym miejscem. Jeśli te metody nie zakryją rany, istnieje ryzyko, że Ty również możesz zarazić się wirusem.”

Chlamydia

Statystyki dotyczące chlamydii są oszałamiające – szacuje się, że choroba ta dotyka dwa miliony Amerykanów. Jednym z powodów, dla których chlamydia tak łatwo się rozprzestrzenia, jest fakt, że ta infekcja bakteryjna często przebiega bezobjawowo. Chlamydia częściej występuje u kobiet, ale 70-80 procent zdiagnozowanych kobiet nie wykazuje żadnych objawów.

„Chlamydia jest zakażeniem bakterią znaną jako chlamydia trachomatis (jeśli chcesz być naukowy)” – mówi dr James Wantuck z PlushCare. „Najczęściej zakaża narządy płciowe kobiet i mężczyzn i jest przenoszona drogą płciową” Rozprzestrzenia się poprzez atak na błony śluzowe, które pokrywają narządy wewnętrzne, które nie są chronione przez skórę, w tym pochwę, odbyt, szyjkę macicy i cewkę moczową.

Jak się rozprzestrzenia

Ze względu na błony, na które atakuje ta choroba, rozprzestrzenia się ona dzięki transferowi płynów, który ma miejsce podczas stosunku. „Chlamydia nie rozprzestrzenia się przez kontakt skóra do skóry, ale przez kontakt z płynami płciowymi zakażonej osoby” – wyjaśnia Malloy. „Płyny seksualne to nasienie lub płyny pochwowe, a chlamydia może rozprzestrzeniać się podczas seksu analnego, pochwowego lub oralnego.”

Jak to się objawia na twarzy

Niezbyt fajny fakt: Chlamydia może powodować różowe oko. „Chlamydia może mieć wpływ na oczy, co zwykle ma miejsce, gdy do oka dostaną się płyny seksualne, albo w wyniku wytrysku, albo gdy masz jakieś płyny na ręce i dotkniesz oka” – zauważa Malloy. „Może to spowodować zapalenie spojówek, znane również jako różowe oko. Jeśli zaraziłeś się chlamydią poprzez seks oralny, możesz doświadczyć objawów chlamydii w jamie ustnej i wokół niej.”

Jak leczyć

„Chlamydię leczy się antybiotykami, takimi jak azytromycyna lub doksycyklina” – mówi Malloy. Jest to zdecydowanie jeden z tych przypadków, w których musisz upewnić się, że skończysz cały okres przyjmowania leku i będziesz postępować zgodnie z zaleceniami. „Jeśli dostajesz antybiotyki, ważne jest, abyś dokładnie przestrzegał zaleceń lekarza, aby zapobiec antybiotykooporności” – dodaje.

Jak zapobiegać

Najtrudniejszą częścią zapobiegania chlamydii jest fakt, że jest to choroba bezobjawowa. Jeśli tylko sumiennie przestrzegasz zasad bezpiecznego seksu, nic ci nie grozi. „Chlamydii można zapobiegać, stosując podczas seksu wkładki higieniczne lub prezerwatywy oraz unikając kontaktu z zakażonymi płynami płciowymi” – mówi Malloy.


Produkty zalecane w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową na twarzy


Choć przed dodaniem do rutyny leczenia jakiegokolwiek leku lub kremu powinieneś skonsultować się z lekarzem, w Internecie dostępnych jest kilka produktów, które mogą zmienić poziom twojego bólu. Od oczyszczenia oczu po uzdrowienie skóry – wypróbuj te polecane produkty:

Krople łagodzące podrażnienia różowego oka

Ponieważ niektóre choroby przenoszone drogą płciową pojawiają się nie tylko na twarzy, ale także w oczach (auć!), możesz mieć objawy, które imitują różowe oko. Z pewnością będziesz potrzebować recepty, ale te krople mogą sprawić, że ból i przebarwienia staną się bardziej znośne. Nie zawierają chemikaliów, kilka użyć tych złych chłopców zwalczy zaczerwienienie, opuchliznę, swędzenie i wiele innych.

Krem usuwający brodawki

Niektóre fizyczne nierówności, które pojawiają się w wyniku chorób przenoszonych drogą płciową, przypominają brodawki, na które mogłeś cierpieć w dzieciństwie. Ten krem w maści sprawia, że są one mniej bolesne, mniejsze i łatwiejsze do pokonania. Zanim przesadzisz z ilością, skonsultuj się z dermatologiem lub lekarzem, ale warto mieć go pod ręką na wypadek wystąpienia wyprysków.

Balsam po goleniu

(Niezbyt) zabawny fakt: Nawet jeśli masz reakcję wywołaną przez STI, włosy na twarzy nadal będą rosły. A to oznacza, że będziesz musiał się golić. Może to spowodować dużo bardziej intensywne pieczenie po goleniu, dlatego ten balsam to Twój najlepszy kumpel. Stosuj go regularnie, gdy się odświeżasz, aby zmniejszyć uczucie kłucia i dyskomfortu.