Dlaczego tak wiele elementów przyrody opiera się na seksie w celu reprodukcji?

Dlaczego seks jest tak popularny wśród roślin i zwierząt i dlaczego rozmnażanie bezpłciowe, czyli klonowanie, nie jest bardziej powszechną strategią reprodukcyjną?

Naukowcy przetestowali ostatnio teorię opracowaną w latach 1970 przez Johna Maynarda Smitha, sugerującą, że seks jest bardziej kosztowną strategią reprodukcyjną niż rozmnażanie bezpłciowe. Wykazał on matematycznie, że samice bezpłciowe mają więcej wnuków niż samice płciowe. W przypadku samic płciowych około połowy ich potomstwa muszą stanowić synowie, a synowie ci fizycznie nie mogą rodzić wnuków. Samice aseksualne nie rodzą synów, więc mają dwa razy więcej córek niż samice seksualne. Maynard Smith nazwał ten koszt seksu „podwójnym kosztem samców” Z tego powodu linie bezpłciowe powinny z każdym pokoleniem zwiększać swoją częstotliwość i konkurować z liniami płciowymi, doprowadzając do ich wyginięcia.

W najnowszych badaniach naukowcy badali ślimaka Potamopyrgus antipodarum, który ma dwa rodzaje samic: jedna jest bezpłciowa, a druga płciowa i rodzi zarówno synów, jak i córki. Samice bezpłciowe współistnieją z samicami płciowymi w jeziorach i strumieniach w Nowej Zelandii. Kiedy naukowcy zebrali ślimaki z jeziora, w którym współistnieją bezpłciowe i płciowe samice, i pozwolili im rozmnażać się w dużych zbiornikach na świeżym powietrzu, odkryli, że bezpłciowe samice zwiększyły swoją częstotliwość występowania z rodziców na potomstwo, a wzrost ten był zgodny z dwukrotnym kosztem seksu.

„Nasze odkrycia oznaczają, że teoria Maynarda Smitha ma zastosowanie do tego złożonego systemu naturalnego, a samice płciowe ponoszą co najmniej dwukrotny koszt seksu” – powiedziała dr Amanda Gibson, główna autorka badania Evolution Letters. „Badanie to dostarcza pierwszego bezpośredniego oszacowania kosztu seksu, a jego wyniki potwierdzają fundamentalną teorię Maynarda Smitha w biologii ewolucyjnej. Nasze eksperymentalne potwierdzenie dwukrotnego kosztu seksu uzasadnia również kontynuację poszukiwań sił selektywnych, które sprzyjają seksowi, ponieważ seks jest rzeczywiście kosztowny u P. antipodarum.”

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez Wiley. Uwaga: Treść może zostać zmieniona pod względem stylu i długości.