Czy zadajesz właściwe pytania, aby zapewnić sobie dobrą intymność?
„Dziękuję, że pozwoliłeś mi być szczerym.”
„To był dla mnie bardzo wnikliwy proces.”
„To było fascynujące badanie. Dziękuję za zadawanie tak prowokacyjnych pytań!”
Przez kilka miesięcy w 2021 prowadziłam internetową ankietę „Seks i wrażliwość”. Zawierała ona 9 otwartych pytań dotyczących osobistych tematów związanych z intymnością, dzięki czemu uczestnicy mogli własnymi słowami opisać swoje uczucia, doświadczenia i zmagania. Obecnie pracuję nad analizą tematów z wyników.
Po zebraniu również danych demograficznych (np. tożsamość płciowa, orientacja seksualna itp.) zakończyłam ankietę, pozostawiając uczestnikom miejsce na wpisanie ewentualnych końcowych refleksji:
„Jeśli masz jakieś dodatkowe uwagi, którymi chciałbyś się podzielić na temat swoich doświadczeń z tą ankietą, zrób to tutaj.”
Spośród 269 respondentów, więcej niż 75 napisało coś w odpowiedzi na to ostatnie pytanie. W większości odpowiedzi dziękowano mi za napisanie pytań do ankiety i dziękowano za doświadczenie, jakim jest możliwość zastanowienia się nad tak osobistymi pytaniami.
Byłam zachwycona! Naprawdę doceniłem to, że każda osoba poświęciła mi od 5 do 20 minut swojego czasu na wypełnienie ankiety i miałem nadzieję, że to doświadczenie będzie dla nich wartościowe. Nie byłem jednak pewien, dopóki nie przeczytałem tak wielu odpowiedzi, jak ta poniżej:
„Pytania skłoniły mnie do głębszego zastanowienia się nad moją seksualnością.”
„Dziękuję za udostępnienie nam tej ankiety, abyśmy mogli, że tak powiem, przyłożyć pióro do papieru.”
„Dziękuję! To ważne, aby móc wyrazić te myśli, nawet jeśli nie ma natychmiastowej informacji zwrotnej.”
„Dziękuję, że to zrobiłeś. Poczułem się wzmocniony nawet przez samo szczere odpowiadanie na te pytania. To samo w sobie przyczynia się do oświecenia, co jest zawsze dobrą rzeczą! wielu z nas nie ma możliwości porozmawiania w przemyślany (i anonimowy) sposób o tak głęboko osobistych i ważnych tematach jak ten. Ta krótka odpowiedź wyraziła ten sentyment w sposób najbardziej przejmujący:
„Dziękuję, że pytasz”
Dlaczego zamieszczam ten wpis na blogu z okazji Nowego Roku? Ponieważ często pytania, których się nie zadaje, są najważniejszymi pytaniami, nad którymi warto się zastanowić. Mogą one dać nam spostrzeżenia, które zmienią nasz sposób komunikacji i relacji. A początek nowego roku to dobry moment, by zatrzymać się i zadać nowe pytania. Na przykład:
„Bardzo podobała mi się ta ankieta. Ujęcie moich uczuć i zmagań w słowa było dla mnie pomocnym ćwiczeniem, które pozwoliło mi być jasną i zwięzłą następnym razem, gdy będę w intymnej relacji z partnerem.”
„Spowodowało to, że zaczęłam myśleć i skupiać się na tym, jaka jest prawda o mnie i jak najlepiej ją przekazać.”
„Dziękuję za to! To było takie miłe ćwiczenie i refleksja, która pozwoliła mi zobaczyć, w jakim punkcie jestem seksualnie i gdzie mógłbym chcieć coś zmienić.”
„Dziękuję za to!!! To były świetne pytania, nad którymi ja i mój partner mogliśmy pracować.”
I jak podzieliła się jedna z uczestniczek:
„Myślę, że bardziej otwarta i szczera komunikacja na temat seksu sprawia, że świat staje się lepszy. Seks, na tym czy innym poziomie, jest częścią naszego życia, ale wciąż jest wiele dyskomfortu, kiedy się o nim mówi, więc pochwalam każdego, kto chce o tym więcej rozmawiać!”
Poniżej znajduje się 9 pytań ankiety, na wypadek gdybyś chciał je wykorzystać jako zadanie do prowadzenia dziennika lub do nowych rozmów z partnerem.
Wszystkiego najlepszego 2022…i bądź dla siebie miły.
Pytania do ankiety „Seks i podatność”
1. Czy jest coś seksualnego, co sprawia Ci przyjemność, a co uważasz za niezwykłe lub inne niż to, w jaki sposób inni doświadczają przyjemności? Jeśli tak, co to jest? (Jeśli nie, ale mimo to chcesz w jakiś sposób odpowiedzieć, proszę, zrób to!)
2. Czy jest coś związanego z seksem lub intymnością, w czym czujesz się niepewnie? Jeśli tak, to co budzi w Tobie największą niepewność i dlaczego tak uważasz?
3. Czy masz jakiekolwiek trudności z wyrażaniem swoich emocji związanych z tematami seksualnymi lub aktywnością seksualną? Jeśli tak, co sprawia Ci trudność i dlaczego tak sądzisz?
4. Czy kiedykolwiek czułeś/aś wstyd na tle seksualnym? Jeśli tak, jakie były okoliczności? Czy teraz nadal go odczuwasz? (Jeśli nie, to jak go przezwyciężyłeś?)
5. Czy jest coś, czego unikasz w sferze seksualnej? Jeśli tak, czego i dlaczego?
6. Czy jest coś, czego obawiasz się, że partner seksualny pomyśli lub dowie się o tobie? Jeśli tak, czego?
7. Jak często czujesz się w pełni obecny podczas spotkania seksualnego? Zawsze, Najczęściej, Czasami, Rzadko, Nigdy? Jeśli najczęściej, czasami, rzadko lub nigdy, co Cię rozprasza?
8. Gdybyś mógł pstryknąć palcami i zmienić jedną rzecz w swoim funkcjonowaniu seksualnym lub ekspresji seksualnej, co by to było?
9. Co doceniasz lub kochasz w swojej seksualności, funkcjonowaniu seksualnym lub ekspresji seksualnej?