6 naturalnych alternatyw dla flomaxu

Jeśli chcesz poznać kilka naturalnych alternatyw Flomaxu, trafiłeś we właściwe miejsce.

Flomax (tamsulosyna) jest lekiem na receptę należącym do kategorii alfa-blokerów. Oznacza to, że antagonizują one alfa-adrenergiczną część układu nerwowego.

Szacuje się, że jedna trzecia mężczyzn w wieku powyżej 50 ma powiększoną prostatę, a u ponad 90% mężczyzn problem ten rozwija się przed osiągnięciem wieku 85.

Około 14 milionów mężczyzn w USA i 30 milionów na świecie ma objawy tego problemu zdrowotnego, który wpływa na jakość ich życia.

Dzięki proaktywnemu podejściu można skutecznie zwalczać to schorzenie.

Jednak chociaż lek Flomax jest przepisywany przez lekarzy częściej niż jakikolwiek inny lek na prostatę, może on powodować szereg działań niepożądanych, w tym zaburzenia erekcji, nietrzymanie moczu, a nawet nagłą utratę przytomności.

Na szczęście istnieje kilka naturalnych alternatyw Flomaxu, które omówimy w tym artykule.

Co to jest Flomax?

Flomax jest lekiem z grupy alfa-blokerów, powszechnie przepisywanym w leczeniu objawów powiększonej prostaty. Alfa-blokery działają poprzez rozluźnienie mięśni wokół cewki moczowej i zwieracza pęcherza moczowego.

Utrzymując je w stanie stałego rozluźnienia, ułatwiają oddawanie moczu (o ile prostata nie jest zbyt powiększona).

Alfa-blokery, takie jak Flomax, zmieniają zachowanie hormonów adrenaliny i noradrenaliny oraz rozluźniają mięśnie, łagodząc objawy. Flomax jest w rzeczywistości uważany za selektywny alfa-bloker, ponieważ jest skierowany konkretnie do dróg moczowych i ma mniejszy wpływ na inne mięśnie w organizmie.

Omawiając Flomax i inne naturalne alternatywy i leki na BPH, ważne jest, aby wyjaśnić jedną rzecz na samym początku.

Leki te ułatwiają mężczyznom oddawanie moczu. Innymi słowy, leczą, zarządzają lub zmniejszają nasilenie objawów, których doświadczasz.

Nie zmniejszają one rozmiaru prostaty i może ona nadal się powiększać.

 

Jakie są skutki uboczne stosowania leku Flomax?

Flomax jest również nazywany tamsulosyną. Ogólnie rzecz biorąc, każdy lek, który przyjmujemy, może powodować działania niepożądane, a Flomax nie jest wyjątkiem. U niektórych osób po zastosowaniu leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane.

Oto niektóre z długiej listy działań niepożądanych związanych ze stosowaniem leku Flomax:

 • Spadek ciśnienia krwi
 • Zaburzenia erekcji
 • Omdlenia
 • Nudności
 • Ból głowy
 • Zatkane zatoki
 • Katar lub duszność nosa
 • Niewyraźne widzenie
 • Zawroty głowy
 • Dreszcze
 • Gorączka
 • Ryzyko zakażeń dróg oddechowych
 • Senność
 • Bolesne oddawanie moczu

Przed rozpoczęciem stosowania leku Flomax należy omówić z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia te potencjalne działania niepożądane. (Chlorowodorek tamsulosyny).

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, należy przyjmować dawkę przepisaną przez lekarza. Unikaj samodzielnego zwiększania lub zmniejszania dawki. Ten i inne leki są przedmiotem badań klinicznych i innych rodzajów badań mających na celu ułatwienie pacjentom radzenia sobie z objawami.

Inne leki blokujące receptory alfa w BPH

Tamsulosyna Flomax nie jest jedynym lekiem blokującym receptory alfa na rynku i nie jest jedynym lekiem, który może leczyć powiększenie gruczołu krokowego. Inne alfa-blokery stosowane w leczeniu BPH obejmują alternatywne selektywne alfa-blokery. Selektywne alfa-blokery, takie jak Flomax, mogą obniżać ciśnienie krwi, ale nie w takim stopniu jak nieselektywne alfa-blokery.

Niektóre alternatywne do Flomaxu selektywne alfa-blokery obejmują:

Doksazosyna (Cardura)

Doksazosyna jest stosowana głównie w leczeniu objawów BPH u mężczyzn. Jest ona jednak również stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Lek ten, sprzedawany pod nazwami handlowymi Cardura i Cardura XL[v], występuje w postaci tabletek. Jest on dostępny w niższej cenie, więc może być bardziej odpowiedni dla mężczyzn z ograniczonym budżetem.

Terazosin (Hytrin)

Terazosin, sprzedawany pod nazwą handlową Hytrin, jest również lekiem blokującym receptory alfa, który leczy objawy nadciśnienia i powiększenia prostaty. Podobnie jak inne leki tego rodzaju, Hytrin rozluźnia naczynia krwionośne i mięśnie prostaty oraz szyi pęcherza moczowego, ułatwiając mężczyźnie oddawanie moczu. Podobnie jak wyżej wymieniony lek, również ten jest tańszą alternatywą dla Flomaxu.

Alfuzosin (Uroxatral)

Alfuzosin, dostępny pod nazwą handlową Uroxatral, jest lekiem z grupy alfa-blokerów przepisywanym w leczeniu objawów powiększonej prostaty. Podobnie jak inni przedstawiciele tej klasy leków, Uroksatral działa poprzez rozluźnienie mięśni prostaty i szyi pęcherza moczowego, co ułatwia oddawanie moczu. Lek został opatentowany w 1978, ale dopuszczony do użytku medycznego w 1988. Stany Zjednoczone zatwierdziły go do leczenia BPH w 2003.

Silodosin (Rapaflo)

Silodosin, dostępny pod nazwą handlową Rapaflo, jest lekiem na receptę należącym do klasy alfa-blokerów stosowanych w leczeniu BPH. Jest on zatwierdzony wyłącznie do stosowania w leczeniu BPH i działa w taki sam sposób jak inne leki z tej klasy. Mężczyźni z chorobami nerek i wątroby nie powinni przyjmować leku Rapaflo.

Tamsulosyna bez marki

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek Flomax do leczenia objawów BPH związanych z układem moczowym w 1997. Dwanaście lat później, w 2009, producent leku, firma Boehringer Ingelheim, utracił wyłączność patentową na tę cząsteczkę leku.

Co to oznacza dla Ciebie? Oznacza to, że obecnie dostępnych jest wiele tanich leków generycznych. Chlorowodorek tamsulosyny można stosować w celu łagodzenia objawów powiększonego gruczołu krokowego i nie musi to być Flomax. Dla wielu mężczyzn z BPH łatwiejsze może być kupienie tamsulosyny w tej postaci niż decydowanie się na Flomax.

Do nieselektywnych antagonistów receptorów α-adrenergicznych należą:

 • Fenoksybenzamina
 • Phentolamina
 • Tolazolina
 • Trazodon

Inne leki na BPH

Chociaż Flomax jest prawdopodobnie najpopularniejszym lekiem na BPH, nie jest jedynym. W rzeczywistości, cała klasa alfa-blokerów nie jest jedyną opcją farmaceutyczną w leczeniu objawów ze strony układu moczowego. Poniżej znajdują się alternatywy dla Flomaxu, które mogą pomóc poprawić jakość życia mężczyzny.

Inhibitory 5-alfa-reduktazy

Inhibitory 5-alfa-reduktazy to klasa leków, które również zostały stworzone specjalnie w celu łagodzenia objawów BPH, ale mogą również przeciwdziałać łysieniu typu męskiego. Leki te działają poprzez zapobieganie przekształcaniu testosteronu w DHT (dihydrotestosteron).

Dlaczego? Ponieważ DHT może pobudzać rozrost prostaty, która wywiera większy nacisk na cewkę moczową, utrudniając w ten sposób mężczyźnie prawidłowe oddawanie moczu.

Doskonałymi przykładami tej klasy leków są finasteryd Proscar i dutasteryd (Avodart). Podobnie jak inne leki, te również mogą wywoływać pewne działania niepożądane, takie jak zaburzenia erekcji (ED), niskie libido, problemy z wytryskiem, między innymi.

Inhibitory fosfodiesterazy-5

Chociaż inhibitory fosfodiesterazy-5 są stosowane głównie w leczeniu zaburzeń erekcji, mogą również pomóc mężczyznom z powiększoną prostatą. W niektórych przypadkach są one stosowane w połączeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu BPH, aby rozwiązać problem zaburzeń erekcji i innych działań niepożądanych.

Prawdopodobnie wiele słyszałeś o tych lekach, a ich nazwy handlowe brzmią znajomo. Przykładami tej klasy leków są sildenafil (Viagra) i tadalafil (Cialis).

Kombinacje leków

Idealnie byłoby, gdyby jeden lek pomagał sam, ale w niektórych przypadkach tak się nie dzieje. W sytuacjach, gdy jeden lek nie wystarcza, lekarz może zalecić stosowanie kombinacji różnych leków. Do często stosowanych kombinacji leków należą:

 • Finasteryd Proscar i doksazosyna (Cardura)
 • Dutasteryd (Avodart) i tamsulosyna (Flomax)
 • Alfa-blokery i leki antymuskarynowe (leki na pęcherz nadreaktywny)

Unikaj łączenia leków na własną rękę. Lekarz jest osobą, która powinna zalecić odpowiednie połączenie i omówić z pacjentem korzyści i ryzyko. W ten sposób można zapobiec zaburzeniom erekcji, które często występują u pacjentów z BPH.

Inne metody leczenia BPH

Oprócz leków, w leczeniu powiększonej prostaty stosuje się również zabiegi chirurgiczne.

Problem z prawie wszystkimi tymi inwazyjnymi procedurami stosowanymi w leczeniu BPH polega na tym, że uszkadzają one prostatę i w związku z tym powodują krótko- lub nawet długoterminowe konsekwencje.

Jedyną różnicą między nimi jest to, że wykorzystują różne technologie, ale nie ma znaczenia, w jaki sposób uszkadza się prostatę – uszkodzenie nastąpiło tak czy inaczej.

Przed poddaniem się operacji należy przeprowadzić szeroko zakrojone badania i skonsultować się z lekarzem w sprawie skutków ubocznych i wpływu na jakość życia.

 

Jakie są naturalne alternatywy dla leku Flomax?

Poza lekami przepisywanymi na receptę, można również wypróbować pewne naturalne alternatywy leku Flomax, które od wieków są stosowane w leczeniu problemów związanych z prostatą, takich jak BPH.

Poniżej przedstawiamy więc niektóre z najlepszych naturalnych środków na powiększoną prostatę.

1) Saw Palmetto Berry Herb

Francuscy naukowcy twierdzą, że to dobrze znane zioło jest jedną z najlepszych naturalnych alternatyw dla Flomaxu. Ponadto obniża 65% biomarkerów przewlekłego zapalenia prostaty. To bardzo dużo, ponieważ lek zmniejszył biomarkery tylko o 46%.

Saw palmetto berry zmniejszyło również 80% genów, które najczęściej ulegają ekspresji w związku z powiększeniem prostaty, podczas gdy lek zmniejszył je tylko o 33%.

Pacjenci z nadekspresją białka MIF spowodowaną tym zaburzeniem wykazali większą odpowiedź w Międzynarodowym Skali Objawów Prostaty (International Prostate Symptom Score), kiedy przyjmowali heksanowy ekstrakt z ziela.

Naukowcy stwierdzili, że ich badanie po raz pierwszy wykazało, że saw palmetto ma wyraźne właściwości przeciwzapalne na poziomie klinicznym dla mężczyzn z powiększeniem prostaty.

2) Beta-sitosterol

W coraz większej liczbie badań klinicznych analizowano rolę beta-sitosterolu we wspieraniu licznych problemów związanych z chorobami prostaty. W wielu badaniach wykazano, że ten sterol roślinny skutecznie łagodzi objawy dny moczanowej i zmniejsza ilość nocnych przebudzeń.

W niemieckim badaniu przez rok podawano czysty beta-sitosterol 200 mężczyznom, z których połowa otrzymała placebo. Stwierdzono, że „znaczna poprawa w zakresie objawów i parametrów przepływu moczu wskazuje na skuteczność beta-sitosterolu w leczeniu BPH”.

Kolejne badania przeprowadzone przez dr Bergesa w 2000 jeszcze bardziej podkreśliły korzyści płynące ze stosowania beta-sitosterolu w leczeniu objawów ze strony układu moczowego.

3) Shatavari

Shatavari to potężne zioło, które obniża poziom estrogenu, zmniejsza stan zapalny i poprawia przepływ moczu.

Zawiera również związki fitoestrogenowe, które konkurują z naturalnym estrogenem, zmniejszając jego potencjał przyczyniania się do wzrostu prostaty. Badania sugerują, że Shatavari działa w kierunku odwrócenia BPH poprzez hamowanie odkładania się białek w świetle prostaty.

4) Pygeum Africanum

Zioło Pygeum jest tak samo skuteczne jak Flomax, twierdzą eksperci różnych raportów medycznych. Mężczyźni stosujący to zioło ponad dwukrotnie częściej zgłaszali poprawę w zakresie objawów ogólnych, takich jak parcie na mocz i częste oddawanie moczu.

Częstość wstawania w środku nocy w celu oddania moczu zmniejszyła się o 19%. Objętość zalegającego moczu zmniejszyła się o 24%, a szczytowy przepływ moczu zwiększył się o 23%. Dlatego te naturalne alternatywy dla Flomaxu mogą pomóc w zmniejszeniu objawów BPH.

5) Punarnava

Punarnava hamuje enzymy 5 alfa-reduktazy, aby zapobiec przekształceniu testosteronu w DHT i zmniejszyć prostatę. Zawiera beta-sitosterol i kwas ursolowy, a także witaminy D i E – wszystkie niezbędne suplementy dla zdrowia prostaty.

Kwas ursolowy ma właściwości przeciwzapalne, które mogą zmniejszyć stan zapalny prostaty i cewki moczowej. Tymczasem wykazano, że beta-sitosterole pomagają złagodzić objawy BPH poprzez zwiększenie przepływu moczu.

6) Owoc Poncirus Trifoliata

Owoc ten jest stosowany w tradycyjnej medycynie orientalnej w różnych dolegliwościach, takich jak obrzęki, zaparcia, alergie i zbyt duża ilość kwasu po jedzeniu.

Owoc ten zawiera flawonoidy i kumaryny, które już udowodniły swoje działanie przeciwko alergiom, wirusom i nowotworom.

W przypadku powiększonej prostaty testosteron jest często powiązany z rozwojem i postępem choroby.

Organizm wytwarza własną 5-alfa-reduktazę, aby zablokować produkcję testosteronu, ale leki alternatywne, inne niż Flomax, stosowane w przypadku powiększenia prostaty, próbują naśladować to samo.

Kiedy koreańscy badacze przetestowali alkoholowy wyciąg z owoców w porównaniu z lekami wydawanymi na receptę, odkryli, że wyciąg z owoców znacznie obniżył poziom testosteronu w porównaniu z innymi grupami. Zapobiegał on postępowi powiększania się prostaty spowodowanemu przez testosteron.

Jakie inne naturalne środki na powiększoną prostatę są dostępne?

Oprócz wyżej wymienionych środków, natura ma jeszcze wiele do zaoferowania, ale jaki jest najlepszy suplement na prostatę? Oto kilka innych naturalnych alternatyw Flomaxu i środków, które mogą okazać się pomocne w zmniejszeniu objawów związanych z powiększeniem gruczołu krokowego:

 • Cernilton – wytwarzany z pyłku żyta
 • Beta-sitosterol – jest substancją roślinną, która łagodzi objawy BPH związane z układem moczowym, w tym siłę strumienia moczu. Związek ten znajduje się w oleju roślinnym, awokado, orzechach i innych źródłach. Obecnie dostępne są również suplementy, które dostarczają beta-sitosterol, aby pomóc w leczeniu problemów z prostatą.
 • Saxifrage – pochodzący ze starożytnej medycyny chińskiej poprawia funkcjonowanie prostaty
 • Babassu – otrzymywany z palmy brazylijskiej
 • Pestki dyni – zawierają beta-sitosterol (należy jednak pamiętać, że choć są pożywne, ilość tych aktywnych składników jest niewielka).

Jeśli nie jesteś pewien, omów te naturalne środki z lekarzem. Pamiętaj, że leczenie BPH wykracza poza problematykę prostaty i pomaga zachować ogólny stan zdrowia w dłuższej perspektywie.

Możesz zmniejszyć ryzyko powikłań, takich jak uszkodzenie nerek i niewydolność nerek. Niewydolność nerek może wystąpić z powodu kamicy nerkowej i wielu innych przyczyn, w tym BPH, ponieważ nieleczona może powodować infekcje, uszkodzenie pęcherza moczowego i nerek.

Total Health

Total Health zawiera składniki o klinicznie udowodnionym działaniu zmniejszającym rozmiar prostaty, zwalczającym objawy BPH i pomagającym przywrócić optymalny stan zdrowia prostaty.

Badania kliniczne i meta-badania wykazują, że składniki aktywne zawarte w Total Health mają pozytywny wpływ na objętość gruczołu krokowego, poprawiają objawy ze strony dolnych dróg moczowych, zwiększają szczytowy przepływ moczu i zmniejszają ryzyko ostrego zatrzymania moczu.

Prostate Power

Nasz inny suplement diety, Prostate Power, zawiera składniki, których działanie w zakresie zmniejszania powiększonej prostaty i spowalniania postępu BPH i chorób prostaty zostało udowodnione klinicznie.

W licznych badaniach klinicznych i meta-badaniach wykazano, że kluczowe składniki aktywne zawarte w Prostate Power zmniejszają objętość prostaty, poprawiają przepływ moczu i zmniejszają ryzyko ostrego zatrzymania moczu.

Dlaczego warto wybrać suplementy Ben’s Natural Health?

Naszym mottem w Ben’s Natural Health jest połączenie holistycznego leczenia z nowoczesną nauką.

Ben’s Natural Health jest pierwszą na świecie firmą produkującą wysokiej jakości, w pełni naturalne, naukowo potwierdzone suplementy kliniczne. Nasze suplementy są skuteczne, naturalne i 100% wolne od skutków ubocznych.

Ponadto, w Ben’s Natural Health mamy cztery zasady dotyczące wszystkich naszych suplementów:

 • Używamy tylko składników najwyższej jakości
 • Stosujemy je tylko wtedy, gdy ich działanie zostało udowodnione w niezależnych, recenzowanych badaniach z podwójnie ślepą próbą
 • W przypadku wszystkich naszych suplementów, znajdujemy sposób na umieszczenie każdego składnika w jednej butelce
 • Zawsze tworzymy je w klinicznie istotnych dawkach o najbardziej biodostępnej formie

I wreszcie, wszystkie nasze suplementy objęte są 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy na wszystkie nieotwarte butelki.

Zmiany w stylu życia

Przyjrzyjmy się, co musisz zmienić w swoim stylu życia, aby ułatwić sobie radzenie z BPH i poprawić jakość życia, zmniejszyć ryzyko zaburzeń erekcji i ogólne samopoczucie. Są to:

 • Ograniczenie spożycia napojów w nocy i staraj się nie pić nic na godzinę lub dwie przed snem, aby zmniejszyć ryzyko konieczności wstawania w środku nocy w celu oddania moczu.
 • Ograniczenie spożycia kawy i alkoholu, ponieważ mogą one zwiększyć produkcję moczu i podrażnić pęcherz.
 • Radzenie sobie ze stresem, aby zmniejszyć ogólne napięcie, a możesz to osiągnąć poprzez ćwiczenia, jogę, medytację.
 • Wykonuj ćwiczenia Kegla dla mężczyzn, by wzmocnić swój pęcherz (zwężaj i rozluźniaj mięśnie miednicy; mięśnie, których używasz, by zatrzymać strumień moczu).
 • Dostosuj swoją dietę tak, by sprzyjała zdrowiu prostaty, jedząc dużo owoców, warzyw, fasoli, pełnych ziaren, orzechów, nasion i ryb bogatych w kwasy tłuszczowe Omega-3 (łosoś, tuńczyk).
 • Nie próbuj „powstrzymywać się”, kiedy masz pilną potrzebę oddania moczu.
 • Staraj się oddawać mocz o regularnych porach, np, co cztery do sześciu godzin, by przyzwyczaić swój pęcherz.
 • Pamiętaj, że otyłość wiąże się z powiększeniem prostaty, więc upewnij się, że się odchudzasz lub utrzymujesz wagę w zdrowym zakresie.
 • Spróbuj podwójnego oddawania moczu (oddaj mocz, a następnie ponownie oddaj mocz kilka chwil później).
 • Trzymaj się ciepło w czasie niskich temperatur zimowych.
 • Nie wysilaj się, by opróżnić pęcherz.

Innymi słowy, przyjęcie zdrowego stylu życia jest korzystne dla ogólnego samopoczucia, w tym dla zdrowej prostaty. Jeśli mówimy o zmianie stylu życia, w przypadku BPH konieczne są regularne wizyty u lekarza. Lekarz będzie dokładnie monitorował stan, aby wykryć ewentualne dalsze powiększanie się gruczołu krokowego i dostosować leczenie.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Najlepiej, jeśli mężczyzna zgłosi się do lekarza zaraz po wystąpieniu objawów ze strony układu moczowego, aby poznać ich przyczynę i dowiedzieć się, jak poczuć się lepiej.

Niestety, większość mężczyzn niechętnie zgłasza się do lekarza z problemami dotyczącymi układu moczowego, dopóki nie staną się one dość frustrujące. Jeśli zauważysz krew w moczu, niemożność oddania moczu, ból lub uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu, musisz natychmiast zgłosić się do lekarza.

Wnioski

Flomax tamsulozyna jest jednym z najpopularniejszych leków w leczeniu powiększonej prostaty, ale nie jedynym.

W tym poście omówiliśmy naturalne alternatywy Flomaxu, jak również naturalne środki zaradcze i modyfikacje stylu życia w leczeniu objawów związanych z BPH.

To tylko ułamek artykułów z czasopism medycznych, które donoszą, że zioła dobrze sprawdzają się w przypadku powiększenia gruczołu krokowego.

Dają nam wszystkim nadzieję, że możemy być nie tylko wolni od objawów powiększenia gruczołu krokowego, ale także wolni od skutków ubocznych leków przepisywanych na tę przypadłość.