4 najważniejsze wskazówki, które zapewnią Ci ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

4 kluczowe wskazówki, które pomogą ci zachować wolność od chorób przenoszonych drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową są wyjątkowym rodzajem infekcji – przynajmniej pod względem tego, jak o nich myślimy.

Choroby przenoszone drogą płciową (często określane jako choroby przenoszone drogą płciową lub STD), mimo że nie różnią się zasadniczo od złapania przeziębienia przez podanie komuś ręki, mają bardzo złą sławę. Ludzie stygmatyzują zarówno choroby, jak i osoby, które je łapią, przenoszą i rozprzestrzeniają, i często kojarzą je z formami seksu, których nie aprobują – takimi jak rozwiązłość, seks-praca czy seks odmieńców – a nie z o wiele bardziej banalną rzeczywistością.

Prawda jest taka, że wiele infekcji przenosi się w bardzo prozaicznych okolicznościach, między ludźmi, którzy nie robią nic szczególnie niezwykłego. Do przenoszenia chorób dochodzi nie tylko między ludźmi z marginesu społecznego, a bycie młodym i zdrowym nie uchroni cię przed zarażeniem się chorobą przenoszoną drogą płciową, jeśli nie będziesz mądrze podchodzić do praktyk bezpieczniejszego seksu.

Jaki jest więc najlepszy sposób na to, by być na bieżąco z informacjami o chorobach wenerycznych, chorobach przenoszonych drogą płciową i wszystkim pomiędzy nimi? Oto cztery wskazówki, o których warto pamiętać:


Co warto wiedzieć o chorobach wenerycznych (i jak uniknąć ich złapania)


1. Rzeczy, które warto wiedzieć o stosowaniu prezerwatyw w zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową

Wysoka skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu przenoszeniu chorób przenoszonych drogą płciową nie jest tylko miejską legendą. Poza abstynencją, używanie pojedynczej, prawidłowo założonej prezerwatywy przez cały czas trwania każdej sesji stosunku jest najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia. Jest jednak wiele rzeczy, których faceci wciąż nie wiedzą o prezerwatywach.

Po pierwsze, nie wszystkie prezerwatywy są równe. Jeśli unikasz ich ze względu na kilka niezbyt przyjemnych doświadczeń, może czas przemyśleć tę strategię.

„Jeśli nie czujesz się dobrze w prezerwatywie, to nie dlatego, że są one okropne” – mówi Kayla Lords, ekspert ds. seksu dla JackandJillAdult.com. Jej zdaniem, być może po prostu nie znalazłeś jeszcze odpowiedniej dla siebie prezerwatywy. „Prezerwatywy są tak różnorodne, że możesz szukać ultracienkich, prezerwatyw dających dodatkowe doznania, prezerwatyw z fakturą i dziesiątków innych, aby znaleźć coś, co sprawi Ci przyjemność” – dodaje. „Nielubienie uczucia, jakie daje prezerwatywa, nie jest już dobrą wymówką. Jest dosłownie zbyt wiele opcji”.

Oczywiście poza rozmiarem, cienkością i innymi czynnikami estetycznymi jest jeszcze kwestia materiału – która może być niezwykle ważna.

„Nie wszystkie materiały prezerwatyw są zgodne z ciałem każdego partnera” – mówi edukator seksualny Janell Ariela, B.A. „Bardzo często zdarza się, że ludzie doświadczają podrażnień, wysypki lub jakiejś reakcji na prezerwatywy. Niektóre prezerwatywy mogą także zawierać lubrykant, który może wywołać reakcję alergiczną. Najlepiej jest sprawdzić z partnerem, jakie prezerwatywy lub materiały, z których są wykonane, najlepiej pasują do jego ciała.”

2. Rzeczy, które warto wiedzieć o zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową w inny sposób

Oczywiście zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową nie zaczyna się i nie kończy na zakładaniu prezerwatywy podczas seksu penetracyjnego.

„Jeśli jesteś aktywny seksualnie, zawsze będzie istniało ryzyko” – mówi Ariela. dlatego edukatorzy seksualni nazywają to „bezpieczniejszym seksem”, a nie „bezpiecznym seksem”, ponieważ nie ma „bezpiecznego” seksu. Możemy jedynie starać się zmniejszyć ryzyko, aby uczynić go bezpieczniejszym dla Ciebie”.

Według Arieli jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie ma nic wspólnego z tym, co faktycznie robisz w łóżku. W rzeczywistości najważniejsze jest to, co robisz w gabinecie lekarskim.

„Jeśli nie zdecydujesz się na abstynencję, kluczowa jest przejrzystość” – mówi. „Regularne badania i możliwość poinformowania partnera o tym, że nie masz infekcji – lub że jesteś jej nosicielem – może być ogromnym czynnikiem wpływającym na bezpieczniejsze praktyki seksualne stosowane przez was oboje, a w rezultacie na potencjalne przenoszenie chorób.

Oczywiście oprócz prezerwatyw istnieje również profilaktyka przedekspozycyjna, czyli PrEP: lek, który możesz przyjmować codziennie, a który pomoże ci uchronić się przed zarażeniem wirusem HIV. Należy pamiętać, że nawet jeśli przepisano ci coś takiego jak PrEP, nie jesteś odporny na zarażenie się różnymi innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

„Profilaktyka przedekspozycyjna nie chroni przed innymi STI” – zauważa Ariela. „Ważne jest, aby zapoznać się ze skutkami ubocznymi PrEP i innych metod opartych na lekach i być szczerym ze swoim lekarzem lub pielęgniarką, aby dowiedzieć się, czy będą one dobrze działać w twoim organizmie.”

Ponieważ jest to stosunkowo nowy lek, możesz nie być w stanie łatwo go dostać. „Istnieją instytucje medyczne, które nie mają wiedzy na temat PrEP i nie wydadzą Ci pozwolenia na jego stosowanie, ponieważ nie mają takiej wiedzy” – dodaje.

3. Zachowania wysokiego ryzyka, od których powinieneś trzymać się z daleka

Daleko nam do obrazu obskurnego domu publicznego jako miejsca, w którym najczęściej dochodzi do zakażeń przenoszonych drogą płciową.

„Często ufamy danej osobie na podstawie jej wyglądu, tego, jak długo ją znamy i wielu innych powodów” – mówi Ariela. „Takie […] myślenie zazwyczaj kojarzy się [an image of trustworthiness] z brakiem chorób przenoszonych drogą płciową, co prowadzi do niestosowania prezerwatyw.

Według Arieli innym zachowaniem podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o choroby przenoszone drogą płciową, jest picie alkoholu lub zażywanie narkotyków. „Nadużywanie środków odurzających może ograniczać zdolność podejmowania rozsądnych decyzji, co zazwyczaj zwiększa gotowość do podejmowania ryzykownych zachowań” – mówi. Z kolei Lords twierdzi, że wywieranie presji na partnera, by zgodził się na seks bez zabezpieczenia, to nie tylko głupie posunięcie – to także świetny sposób na przenoszenie chorób przenoszonych drogą płciową.

„Drażnienie ciała partnera 'tylko czubkiem’ nie jest fajne” – wyjaśnia. jeśli partner poprosił cię o założenie prezerwatywy, a ty każesz mu czekać lub robisz coś w stylu 'kochanie, kochanie, już dobrze, to tylko czubek’, to naruszasz zgodę i potencjalnie narażasz was oboje na niebezpieczeństwo”. Pełna penetracja nie jest jedynym sposobem przenoszenia STI z jednego partnera na drugiego.”

Innym ważnym czynnikiem jest twoje podejście do seksu oralnego. Myślisz, że nie będziesz zarażać się chorobami przenoszonymi drogą płciową, jeśli będziesz uprawiać seks oralny? Cóż, pomyśl jeszcze raz.

„Niektórzy mężczyźni nie łączą seksu oralnego z chorobami przenoszonymi drogą płciową” – zauważa Ariela. „Istnieje takie myślenie, że jeśli będą uprawiać seks oralny i nie będą mieć stosunku, to nic im nie będzie”.

Mackenzie Riel z TooTimid.com zgadza się, że seks bez zabezpieczenia może być sposobem, w którym mężczyźni opuszczają gardę, jeśli chodzi o bezpieczniejszy seks. „Seks oralny jest również inną powszechną formą przenoszenia STI” – mówi. „Niektóre choroby przenoszone drogą oralną [and] mogą być przenoszone przez seks oralny, poprzez usta na narządy płciowe. Może się to zdarzyć, jeśli dana osoba uprawia seks oralny z partnerem, który ma STI w swoich narządach płciowych.”

Jeśli to nie jest wystarczająco niepokojące, „wiele form STI jest nawet bardziej bolesnych, gdy doświadcza się ich doustnie” – dodaje Riel. Oznacza to, że jeśli nie jesteś pewien statusu STI swojego partnera (lub swojego), mądrym wyborem jest albo całkowite zrezygnowanie z seksu oralnego, albo uprawianie go z prezerwatywą lub zaporą dentystyczną, w zależności od sytuacji.

I wreszcie, jeśli nie byłeś pewien… nie, ludzkie ciało nie jest jedynym miejscem, w którym możesz złapać STI. Przedmioty, które możesz włączyć do zabawy seksualnej, mogą być nosicielami chorób, które łatwo można przenieść na jedną z osób zaangażowanych w ich używanie. „Używanie zabawek erotycznych, których twój partner nie wyczyścił” – mówi Riel – to także potencjalny sposób na zarażenie się chorobą. „Używając zabawek seksualnych podczas seksu, zawsze powinieneś używać ich jako pierwszy lub upewnić się, że zostały dokładnie wyczyszczone, ponieważ mogą one łatwo przechowywać szkodliwe bakterie.”

4. Co robić, jeśli obawiasz się, że masz chorobę przenoszoną drogą płciową

Jeśli uprawiasz seks bez zabezpieczenia i obawiasz się, że mogłeś się czymś zarazić, może to być przerażające doświadczenie. Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest przebadanie się, aby upewnić się co do swojego statusu STI – w przychodni zdrowia, szpitalu lub gabinecie lekarskim.

„Umów się na wizytę i przebadaj się tak szybko, jak to możliwe” – mówi Riel. „To może być przerażające i przytłaczające doświadczenie dla każdego, ale najważniejsze jest postawienie właściwej diagnozy, aby w razie czego można było rozpocząć leczenie. Jeśli nie możesz tego zrobić natychmiast, postaraj się jak najlepiej oczyścić miejsce, w którym mogło dojść do zakażenia. Miejsce to może być wrażliwe lub swędzące, więc czyść je ostrożnie i delikatnie.”

Jeśli myśl o zrobieniu tego wydaje Ci się przytłaczająca, korzystne może być zwrócenie się do kogoś, komu możesz zaufać, ponieważ będzie on w stanie pomóc Ci w tym procesie.

„Znajdź wsparcie, by się przebadać” – mówi Ariela. „Gdy znajdziemy system wsparcia, może to nas zmotywować do wykonania testu. Jeśli komuś brakuje wsparcia, istnieje wiele klinik lub ośrodków, które mogą je zaoferować i najprawdopodobniej dysponują lepszymi informacjami i wskazówkami.”

Po otrzymaniu wyników nie trzymaj ich w tajemnicy – zwłaszcza jeśli wskazują na chorobę przenoszoną drogą płciową. Oznacza to poinformowanie niedawnych partnerów, którzy mogli zarazić się od Ciebie (lub od których Ty mogłaś się zarazić), a także przyszłych partnerów.

„Podziel się wynikami badań ze swoimi partnerami” – mówi Lords. „Podobnie jak należy rozmawiać z partnerem o tym, co się lubi, a czego się nie lubi, oraz o tym, jakie metody zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową i/lub ciąży zamierzasz stosować, należy również rozmawiać o swoim statusie w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową. Wszystko to jest częścią upewnienia się, że oboje możecie wyrazić entuzjastyczną i świadomą zgodę na seks, którego zamierzacie wspólnie doświadczyć. Można też skorzystać z zestawów do testów domowych, co oznacza, że nie ma już wymówki, by nie znać swojego statusu STI.”

Dzięki postępowi w medycynie istnieją metody leczenia wielu STIs, a nawet poważne z nich nie są już wyrokiem śmierci, którym były kiedyś. Ponadto, społeczności internetowe i portale randkowe przeznaczone specjalnie dla osób z chorobami przenoszonymi drogą płciową mogą pomóc w ich napiętnowaniu i sprawić, że życie z chorobą przenoszoną drogą płciową będzie mniej nieprzyjemne niż kiedyś.

Pod koniec dnia, zobowiązanie do dokonywania wyborów dotyczących zdrowia seksualnego i chęć regularnego poddawania się badaniom (i nie zapominajmy o przejrzystości wyników tych badań), znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo zarażenia się nieprzyjemną infekcją.

Baw się dobrze, ale bądź też mądry.