13 najczęściej zadawanych pytań dotyczących zapalenia gruczołu krokowego

Gruczoł krokowy znajduje się poniżej pęcherza moczowego i otacza tę strukturę układu moczowego. Dlatego właśnie powiększona prostata często wywołuje objawy ze strony układu moczowego. Ale co z zapaleniem prostaty? Zapalenie prostaty powoduje podobne problemy z oddawaniem moczu i na pierwszy rzut oka może być trudne do odróżnienia. Jednak w przeciwieństwie do łagodnego przerostu gruczołu krokowego, zapalenie gruczołu krokowego u niektórych pacjentów wywołuje znaczne objawy bólowe. U innych przebiega całkowicie bezobjawowo. W tym artykule odpowiemy na trzynaście często zadawanych pytań dotyczących zapalenia gruczołu krokowego.

Co to jest zapalenie gruczołu krokowego?

Gruczoł krokowy jest połączony z dolnymi drogami moczowymi poprzez szereg przewodów wyprowadzających. Zwiększa on objętość nasienia poprzez produkcję płynu gruczołu krokowego. Jednak takie połączenie z drogami moczowymi sprawia, że gruczoł ten jest podatny na zakażenia bakteryjne.

To właśnie nazywamy bakteryjnym zapaleniem gruczołu krokowego, które dzieli się na przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego i ostre zapalenie gruczołu krokowego. W obu przypadkach mamy do czynienia z zapaleniem gruczołu krokowego, zwykle spowodowanym zakażeniem bakteryjnym.

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest nieco bardziej złożone, a czasami nie ma uchwytnej przyczyny. Można znaleźć pacjenta, u którego w prostacie nie ma żadnych bakterii. Mimo to występują u niego te same oznaki i objawy. Jest to tak zwane przewlekłe niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego. Wspólną cechą wszystkich tych przypadków jest aktywny proces zapalny w gruczole.

Chociaż zapalenie gruczołu krokowego charakteryzuje się obrzękiem gruczołu, nie u wszystkich pacjentów dochodzi do powiększenia prostaty. Z tego względu istotne jest odróżnienie zapalenia gruczołu krokowego od raka prostaty i łagodnego przerostu gruczołu krokowego (BPH).

Jak odczuwa się ból przy zapaleniu prostaty?

Różni pacjenci doświadczają różnych objawów. Niektórzy z nich w ogóle nic nie czują. Mimo to u nich występuje aktywny stan zapalny gruczołu krokowego. W rzeczywistości choroba objawia się w różny sposób u poszczególnych osób.

Objawy zapalenia gruczołu krokowego możemy jednak podzielić na dwie szerokie kategorie:

 • Ostre zapalenie gruczołu krokowego, które charakteryzuje się silniejszym bólem i objawami ze strony układu moczowego. Ból może być odczuwany między odbytem a jądrami (krocze). W niektórych przypadkach promieniuje on do jąder lub penisa i może boleć podczas wytrysku. Pacjenci często opisują także piekący ból podczas oddawania moczu. Jest to zwykle rodzaj bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego, a objawy ze strony układu moczowego mogą być mylone z powiększeniem prostaty.
 • Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego i przewlekły zespół bólowy miednicy mniejszej to szersza kategoria z wieloma podkategoriami. W tych przypadkach ból zwykle nie jest tak silny, ale utrzymuje się przez bardzo długi czas. Ma on bardzo duży wpływ na jakość życia pacjenta. Ból jest podobny do tego opisanego powyżej, ale u pacjenta występują ciągłe zaostrzenia. Podczas zaostrzeń ból może być bardzo silny i wpływać także na wypróżnienia.

Co powoduje zaostrzenie zapalenia gruczołu krokowego?

Jak wspomniano powyżej, przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego powoduje okresowe zaostrzenia z ciężkimi objawami. Po nich następują okresy przejściowej remisji, w których pacjenci mogą odczuwać zmniejszenie objawów lub brak objawów.

W ostrym zapaleniu gruczołu krokowego objawy bólowe utrzymują się do czasu rozpoczęcia leczenia antybiotykami. Podobnie dzieje się w przypadku przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego. Jednak bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy u pacjenta nastąpi zaostrzenie. Prawdopodobnie każdy pacjent będzie musiał sam znaleźć czynniki wyzwalające.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, do czynników wywołujących zaostrzenie należą najczęściej:

 • Zapalne pokarmy, zwłaszcza kwaśne i pikantne
 • Wysoki poziom stresu i niepokoju
 • Nieprzestrzeganie lub przerwanie antybiotykoterapii zaleconej przez lekarza
 • Zaparcia, które czasami są przyczyną zapalenia gruczołu krokowego, również nasilają objawy
 • Niektóre badania sugerują również, że narażenie na zimno i inne zmiany środowiskowe może wywołać objawy.

Co ciekawe, częstotliwość i intensywność zaostrzeń można zmniejszyć u pacjentów z chorobami reumatologicznymi. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że stosują oni już niesteroidowe leki przeciwzapalne i inne środki kontrolujące stan zapalny.

Czy Twoje objawy mogą być spowodowane czymś innym niż zapalenie gruczołu krokowego?

Przed postawieniem diagnozy bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego należy rozważyć inne dolegliwości. Niektóre z nich są bezpośrednio związane z gruczołem krokowym. Inne mają związek z sąsiednimi narządami, takimi jak pęcherz moczowy.

Jest to tak zwana diagnostyka różnicowa, która obejmuje:

 • Łagodny przerost gruczołu krokowego, rak gruczołu krokowego i inne formy powiększenia gruczołu krokowego.
 • Choroba zapalna jelit i inne przewlekłe zespoły bólowe
 • Rak jądra
 • Kamica nerkowa
 • Zakażenie dróg moczowych i męskie zapalenie cewki moczowej

Zespół przewlekłego bólu miednicy mniejszej jest złożoną jednostką chorobową, która obejmuje przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego. Czasami przyczyną tych objawów może być nawet problem immunologiczny. Pacjenci ci często potrzebują kilku badań i wypróbowania różnych metod leczenia, zanim znajdą znaczącą ulgę.

Jak uniknąć ponownego zachorowania na zapalenie prostaty?

Odpowiedź zależy od rodzaju zapalenia prostaty, które u Ciebie rozpoznano. Na przykład, w przypadku ostrego zapalenia gruczołu krokowego główną przyczyną nawrotu choroby jest nieodpowiednie leczenie antybiotykami.

Jeśli nie będzie Pan przestrzegał zaleceń dotyczących leczenia, prawdopodobnie dojdzie do nawrotu choroby. To samo dzieje się, gdy przerywasz leczenie, ponieważ czujesz się lepiej i uważasz, że już go nie potrzebujesz.

W przewlekłym zapaleniu gruczołu krokowego nieprzestrzeganie zasad antybiotykoterapii jest również jedną z głównych przyczyn nawrotów. Inną możliwością jest stosowanie przez pacjentów innych leków, które wchodzą w interakcje z antybiotykoterapią. Badania sugerują, że kamienie w gruczole krokowym przyczyniają się do oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i nawrotów choroby.

Podsumowując, jeśli nie chce Pan, aby zakażenie gruczołu krokowego dawało dalsze objawy, powinien Pan przestrzegać zasad leczenia. Pamiętaj, aby wspomnieć, czy obecnie przyjmujesz leki w celu leczenia jakiejkolwiek choroby przewlekłej. Nie należy modyfikować terapii, chyba że zaleci to lekarz urolog.

Jakie pytania powinienem zadać mojemu lekarzowi?

Możesz dużo czytać o zapaleniu gruczołu krokowego, ale nie wszystko, co przeczytasz, dotyczy Ciebie. Byłby to złożony temat, zwłaszcza gdyby rozpoznano u Pana/Pani przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego.

Dlatego najlepszym źródłem spersonalizowanych informacji o Pana/Pani stanie zdrowia powinien być Pana/Pani lekarz. Poniżej znajduje się lista pytań, które możesz zadać podczas następnej wizyty:

 • Czy coś w szczególności powoduje lub pogarsza moje objawy?
 • Czy mam jakieś nakładające się problemy zdrowotne powodujące lub pogarszające moje objawy?
 • Czy muszę wykonać dodatkowe badania?
 • Jakie są moje możliwości leczenia? Czy są jakieś alternatywne metody leczenia, które możemy wypróbować?
 • Jak długo muszę stosować się do zaleceń dotyczących zapalenia gruczołu krokowego? Czy powinienem wprowadzić jakieś zmiany po zaobserwowaniu poprawy w zakresie bólu lub objawów ze strony układu moczowego?
 • Czy są jakieś materiały drukowane, z których mogę skorzystać, aby uzyskać informacje?
 • Czy mam zapalenie gruczołu krokowego i powiększoną prostatę, czy jest to tylko zapalenie gruczołu krokowego?

Jeżeli obawiasz się raka prostaty, nie bój się o tym porozmawiać. Możesz zapytać, czy w przyszłości będziesz potrzebował badań przesiewowych w kierunku raka prostaty.

U kogo częściej występuje zapalenie gruczołu krokowego?

W przeciwieństwie do raka prostaty, bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego częściej występuje u ludzi młodych niż u seniorów. Możesz być w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia ostrego zapalenia gruczołu krokowego, jeśli:

 • Rozpoznany wewnątrzprostaty refluks kanałowy
 • Jeśli regularnie uprawiasz seks analny bez zabezpieczenia
 • Zbędny napletek i phimosis
 • Jeśli masz powtarzające się zakażenia dróg moczowych
 • Jeśli niedawno założono Ci cewnik moczowy, zwłaszcza jeśli był tam przez długi czas

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest bardziej złożoną jednostką, a czynniki ryzyka różnią się. Jednak w tych przypadkach prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu jest nadal większe (8):

 • Jeśli jesteś młodym mężczyzną
 • Jeśli spożywasz większe ilości alkoholu, kofeiny i pikantnych potraw
 • Depresja jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia cięższych objawów przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego
 • Przewiduje się również, że objawy będą tym cięższe, im więcej kursów leczenia potrzebowałeś

Co ciekawe, zapalenie gruczołu krokowego jest znacznie częstsze, niż nam się wydaje. Według badań istnieje coś, co nazywa się bezobjawowym zapaleniem gruczołu krokowego, które występuje nawet u 19% mężczyzn. Tak więc mężczyźni mogą mieć zapalenie prostaty w dowolnym momencie swojego życia, nawet jeśli nie u wszystkich z nich występują objawy (9).

Jak rozpoznaje się zapalenie prostaty?

Ostre zapalenie prostaty i przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty podejrzewa się na podstawie objawów zapalenia prostaty, takich jak ból w miednicy, bolesne oddawanie moczu, słaby strumień moczu, bolesne wytryski i inne.

W przypadku stwierdzenia tych objawów u młodych pacjentów pierwszym podejrzeniem jest zapalenie gruczołu krokowego, natomiast u seniorów należy wykluczyć powiększenie prostaty.

Jest to zakażenie bakteryjne. Dlatego pierwszym krokiem do postawienia diagnozy jest zwykle wykonanie badania moczu i posiewu moczu.

Pomogłyby one lekarzom zidentyfikować bakterię, która powoduje problemy. Lekarze mogą zlecić bardziej szczegółowe testy, które pomogą im odróżnić zapalenie cewki moczowej od zapalenia gruczołu krokowego (4).

Czy zapalenie gruczołu krokowego może ustąpić samoistnie?

Jeśli masz zakażoną prostatę, lekarze zalecą leczenie antybiotykami. W przeciwnym razie choroba może nie ustąpić całkowicie.

Ponadto, jeśli pozostawisz zapalenie gruczołu krokowego bez leczenia, licząc na to, że samo przejdzie, możesz zachorować na przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Gdy ostre zapalenie prostaty przechodzi w przewlekłe, choroba jest znacznie trudniejsza do wyleczenia.

Jak wygląda seks z zapaleniem prostaty?

Bakteryjne zapalenie prostaty może również powodować zaburzenia funkcji seksualnych. Do typowych objawów tej dolegliwości należy ból przy wytrysku, a niektórzy pacjenci mogą nawet zgłaszać zaburzenia erekcji. Doświadczenia mogą być różne, w zależności od rodzaju zapalenia gruczołu krokowego, które u Ciebie zdiagnozowano.

Ostre zapalenie gruczołu krokowego charakteryzuje się bardziej intensywnym bólem, który prawdopodobnie utrudni Ci osiągnięcie pełnej erekcji. Może być szczególnie bolesne podczas wytrysku.

To nieprzyjemne uczucie prawdopodobnie uniemożliwi Panu/Pani osiągnięcie orgazmu w przyszłości. Może więc być przyczyną dalszych problemów seksualnych.

Badania dotyczące przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego sugerują, że pacjenci ci doświadczają różnych objawów dysfunkcji seksualnych.

Oprócz bólu podczas wytrysku, mogą oni odczuwać ból podczas stosunku. Wielu z nich zgłasza również znaczny spadek pożądania seksualnego (libido). Problemem u tych pacjentów jest także przedwczesny wytrysk. Wszystko to może sprawić, że ich doświadczenia seksualne będą trudne i dość kłopotliwe.

Co się stanie, jeśli zapalenie gruczołu krokowego pozostanie nieleczone?

Jak wspomniano powyżej, bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego nie ustępuje samoistnie. Niektóre typy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego mogą lepiej reagować na zmianę stylu życia niż na leki. Dowiesz się o tym jednak po wypróbowaniu różnych metod, aż znajdziesz tę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

W każdym razie, jeśli pozostawisz zapalenie gruczołu krokowego bez leczenia, konsekwencje będą większe niż tylko możliwość nawrotu choroby. Powikłaniem choroby może być również powstanie ropnia gruczołu krokowego.

Jest to po prostu zamknięty zbiornik ropny, który powiększa się, jeśli zakażenie nie zostanie wyleczone. Ostatecznie ropień gruczołu krokowego może pęknąć i spowodować zdarzenie zagrażające życiu.

Istnieją różne opinie i dowody potwierdzające każdą z nich. Na przykład w badaniu z udziałem 34 mężczyzn z bakteryjnym zapaleniem gruczołu krokowego opisano efekty abstynencji w porównaniu z masturbacją co najmniej dwa razy w tygodniu.

Autorzy podali, że u 11% pacjentów z częstszymi wytryskami objawy ustąpiły całkowicie. 33% zgłosiło znaczną poprawę, a u pozostałych 33% poprawa była umiarkowana. Jedynie 22% nie odniosło korzyści.

Wyniki te wydają się zalecać ejakulację i regularną aktywność seksualną jako czynności, do których warto zachęcać w celu poprawy objawów zapalenia gruczołu krokowego.

W innym badaniu skorelowano częstość ejakulacji z objawami ze strony układu moczowego, takimi jak te występujące w zapaleniu gruczołu krokowego i powiększonej prostacie. Autorzy nie stwierdzili związku między tymi zmiennymi.

Innymi słowy, zgodnie z wynikami ich badania, nie ma znaczenia, jak często masz wytrysk; ryzyko wystąpienia objawów zapalenia gruczołu krokowego pozostaje takie samo.

Nie ma zgody co do tego tematu, a dowody jak dotąd nie są jednoznaczne. Nie ma jednak powodu, aby rezygnować z uprawiania seksu, jeśli masz zapalenie gruczołu krokowego. Dla niektórych pacjentów może to być niewygodne, ale nie jest to przeciwwskazane.

Czy zapalenie gruczołu krokowego może wpływać na wypróżnienia?

Tak, zwłaszcza przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego może prowadzić do powolnego wypróżniania (zaparcia). Same w sobie zaparcia mogą również zwiększać ból prostaty po wysiłku. Dlatego, jeśli zdiagnozowano u Ciebie tę chorobę, dobrze jest pobudzić tranzyt jelitowy. Można to zrobić w sposób naturalny, stosując pokarmy o wysokiej zawartości błonnika, probiotyki i suplementy błonnika.

Wnioski

Zapalenie gruczołu krokowego powoduje objawy ze strony układu moczowego podobne do bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego. Dzieli się je na ostre i przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego.

Każdy typ zapalenia gruczołu krokowego ma inne cechy, objawy, przyczyny, czynniki ryzyka i leczenie. Istnieje również jednostka chorobowa zwana zespołem przewlekłego bólu miednicy, która charakteryzuje się utrzymującym się bólem z zaostrzeniami, wpływającymi na jakość życia pacjentów. Takie zakażenia gruczołu krokowego powinny być niezwłocznie leczone.

Wciąż musimy dowiedzieć się więcej o tej dolegliwości, zwłaszcza o jej przewlekłej odmianie, jaką jest zapalenie gruczołu krokowego. Jednak nasza obecna wiedza medyczna pozwala nam leczyć tę chorobę i znacznie poprawić jakość życia pacjentów.