10 liderów pozytywnych seksualnie, których powinieneś znać

To Miesiąc Historii Kobiet, a 8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet. Aby to uczcić, zapoznaj się z dziesięcioma supergwiazdami, które były (i nadal są) kluczowe dla ruchu pozytywnego nastawienia do seksu. Uwzględniliśmy też wielu współczesnych specjalistów i działaczy zajmujących się seksualnością, ponieważ historia rozwija się w teraźniejszości, a oni zasługują na swoje kwiaty w czasie rzeczywistym.

*Uwaga na temat pozytywności seksualnej: Pozytywność seksualna oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. Dla mnie seks-pozytywność wiąże się z możliwością uprawiania seksu w dowolny, odpowiadający nam sposób. Wiąże się z postawą i podejściem do seksu, które minimalizuje oceny moralne i honoruje osobiste możliwości i preferencje – z uznaniem, że nie każdy ma dostęp do tych samych możliwości i opcji.

Marsha P. Johnston (ona/on) była działaczką na rzecz praw osób LGBTQ, której przypisuje się kluczową rolę w zamieszkach w Stonewall i która w związku z tym jest uważana za ważnego założyciela ruchów wyzwolenia queer, w tym obchodów dumy.

Johnson, wraz z Sylvią Riverą, pracował na rzecz wsparcia tych, którzy nie byli reprezentowani przez inne organizacje LGBTQ – młodzieży zmagającej się z bezdomnością, młodzieży trans, osób przebywających w więzieniach i innych osób zepchniętych na margines przez celowe wykluczenie. Organizowały się, aby zapewnić żywność, schronienie i inne wsparcie w Nowym Jorku i poza nim.

Bez wyzwolenia queer nie ma wyzwolenia seksualnego, a zatem praca Johnsona pomogła utorować drogę dla ruchów pozytywnych seksualnie na całym świecie.

Dr Jocelyn Elders (ona/on) jest amerykańską lekarką, administratorką zdrowia publicznego, profesorką i orędowniczką edukacji w zakresie zdrowia seksualnego.

Mianowana na stanowisko Chirurga Generalnego USA w 1993, dr Elders wypowiadała się na rzecz wszechstronnej edukacji seksualnej, dostępu do aborcji, narodowej opieki zdrowotnej, edukacji w zakresie HIV/AIDS i innych tematów, które są niezbędne dla zdrowia publicznego, ale często postrzegane są jako kontrowersyjne.

Jako lekarz opierający się na dowodach naukowych, dr Elders przyznała, że masturbacja jest częścią ludzkiej seksualności i że warto rozważyć włączenie jej do edukacji seksualnej. Ta pozornie kontrowersyjna postawa w połączeniu z jej poparciem dla prezerwatyw (które, jak zauważyła, są mniej podatne na złamanie niż przysięgi abstynencji) doprowadziła do kontrowersji, której kulminacją była jej rezygnacja z funkcji Naczelnego Chirurga po zaledwie 15 miesiącach.

Dr. Elders powróciła do medycyny i życia akademickiego jako pracownik naukowy i profesor endokrynologii dziecięcej w Szpitalu Dziecięcym w Arkansas.

W 1996 opublikowała swoją autobiografię, Joycelyn Elders, M.D.: From Sharecropper’s Daughter to Surgeon General of the United States of America.

Każdego roku w maju obchodzimy Masturbacyjny Maj na cześć byłego Chirurga Generalnego, którego praca utorowała drogę dla pozytywnego nastawienia do seksu w szkołach, szpitalach i społecznościach w całych Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Miałam przyjemność przeprowadzić wywiad z dr Elders kilka lat temu i jej pozytywna postawa wobec seksu oraz zaangażowanie we wspieranie młodzieży prześwitywały w jej wypowiedziach 80, tak jak jestem pewna, że prześwitywały przez całe jej wcześniejsze życie. Wyprzedzała swoje czasy, gdy była 90 Surgeonem Generalnym, a wpływ jej pozytywnej seksualnie pracy w dziedzinie zdrowia publicznego będzie żył przez następne pokolenia.

 

Betty Dodson (ona/on) była amerykańską edukatorką seksualną i artystką, której warsztaty BodySex zachęcały do osobistej eksploracji, miłości do siebie, poszukiwania przyjemności i wyzbycia się wstydu.

Jej warsztaty z prowadzeniem nagości pomogły tysiącom kobiet przezwyciężyć lęk przed przyjemnością, zmienić obraz ciała i wznieść się na nowe wyżyny rozkoszy. A jej książki, w tym Sex For One, które czytałam, kiedy studiowałam ludzką seksualność, nadal stoją na półkach w sypialniach i klinikach w pobliżu i daleko.

Pamiętam, że siedziałam obok Betty, kiedy odbierała swój doktorat honoris causa w San Francisco i była ona kipiącą pozytywną energią z właściwą dozą odwagi – idealną osobowością do dzielenia się seks-pozytywnością z ludźmi z różnych środowisk.

Dr Beverly Whipple (ona/on) jest badaczką seksu, edukatorką, doradczynią i autorką wielu publikacji, w tym The G Spot and Other Discoveries About Human Sexuality, która jest teraz dostępna w 23 językach.

Badania dr Whipple pomogły nam zrozumieć o wiele więcej na temat fizjologicznych reakcji seksualnych – od bezdotykowych orgazmów i seksu po operacji, po bolesny seks i reakcje mózgu podczas podniecenia – jej badania utorowały drogę do nowego rozumienia przyjemności.

Oprócz tego, że dr Whipple jest potężnym badaczem, jest też wspierającym sojusznikiem. Kiedy byłam początkująca w tej dziedzinie i pisałam swoją pierwszą książkę, odpowiedziała na mojego maila z uwagami, które pomogły mi w moich badaniach i pisaniu. Pozostaję dozgonnie wdzięczna za jej wsparcie dla nieznanego, początkującego seksuologa.

Robin Wilson Beattie (ona/on) jest edukatorką w zakresie niepełnosprawności i seksualności, mówczynią i pisarką, od której wciąż uczę się wiele na temat ableizmu, pozytywności seksualnej i nie tylko. Pomaga osobom indywidualnym, organizacjom, grupom, szkołom, uniwersytetom i społeczeństwu nauczyć się, jak #AccessBetter zdrowie seksualne i reprodukcyjne w ich środowiskach.

Jej praca obejmuje przemówienia, szkolenia i pisanie na różne tematy, w tym:

  • Niepełnosprawność i seksualność
  • Skrzyżowanie pracy seksualnej i niepełnosprawności
  • Dostępne i włączające zdrowie reprodukcyjne i seksualne
  • Zdrowie seksualne i reprodukcyjne
  • Jak Twitter wpłynął na działalność na rzecz osób niepełnosprawnych na całym świecie
  • Kompetencja kulturowa i włączanie

Loretta J. Ross (ona/on) jest liderem w dziedzinie sprawiedliwości reprodukcyjnej. A bez sprawiedliwości nie ma pozytywnego nastawienia do seksu.

Pozytywność seksualna wymaga uznania, że nie każdy ma taką samą definicję i takie same możliwości, jeśli chodzi o uprawianie seksu i czerpanie przyjemności. Nie wszyscy mamy takie same możliwości wyboru, a nasza wolność seksualna różni się w zależności od wieku, płci, rasy, pochodzenia etnicznego, dochodów, zdolności i innych czynników. Pozytywność seksualna obejmuje wolność wyboru, ale musimy też brać pod uwagę, w jaki sposób opresyjne struktury ograniczają tę wolność dla niektórych ludzi bardziej niż dla innych.

Jako aktywistka, intelektualistka publiczna, profesorka i autorka, Loretta J. Ross jest autorką wielu książek na temat sprawiedliwości reprodukcyjnej, w tym Reproductive Justice: An Introduction, , która jest niezbędną lekturą dla każdego, kto zgłębia dziedzinę seksualności.

Jej nadchodząca książka, Calling In the Calling Out Culture ukaże się jeszcze w tym roku i odzwierciedla jej przekonanie, że calling-in może prowadzić do bogatych możliwości uczenia się.

 

Jet Setting Jasmine (N. Jasmine Johnson, LCSW, ona/her) jest licencjonowanym terapeutą klinicznym, gerontologiem, animatorem dorosłych, edukatorem i współwłaścicielem Royal Fetish Films.

Jasmine jest nie tylko cudowną istotą ludzką, ale w swojej pracy łączy wiele światów: naucza o pornografii, rodzicielstwie pozytywnym seksualnie, zdrowiu psychicznym, pracy seksualnej, przyjemności, BDSM i wielu innych rzeczach, a wszystko to z wdziękiem, rozwagą i praktycznością.

Jeśli jeszcze nie śledzisz jej poczynań, to wiele tracisz (śledź tutaj!). Jasmine jest bogactwem wiedzy zarówno dla osób indywidualnych, jak i profesjonalistów, a z jej pracy dowiesz się tak wiele o pozytywnym nastawieniu do seksu.

Justine Ang Fonte (she/they) od 11 lat zakłóca edukację zdrowotną jako edukatorka seksualna walcząca o bardziej pozytywny świat dla seksu i trzyma nogę na pedale seks-pozytywności nawet w obliczu oporu.

Jej warsztaty koncentrują się na sprawczości, empatii i równości z punktu widzenia intersekcjonalnego i wierzy, że wszechstronna edukacja zdrowotna ma obowiązek skupiać się na sprawiedliwości społecznej, ponieważ zdrowie jest prawem człowieka.

Justine jest seks-pozytywną liderką w społeczności edukacyjnej, która zmienia życie na najważniejszym poziomie – w klasach szkolnych w całym kraju.

 

Melissa Pintor Carnagey (she/they) jest założycielką Sex Positive Families, błyskotliwej społeczności zapewniającej edukację i zasoby, które pomagają rodzinom wychowywać dzieci w zdrowiu seksualnym, stosując podejście wolne od wstydu, wszechstronne i nastawione na przyjemność.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące wychowywania zdrowych dzieci, Melissa i jej zespół prawdopodobnie odpowiedzieli na nie na swoim blogu, na Instagramie lub za pośrednictwem jednego z ich obszernych zasobów internetowych, które obejmują linki, przewodniki do pobrania, filmy i podcasty. Porady i spostrzeżenia Melissy są zawsze praktyczne, przystępne i sformułowane w taki sposób, aby można je było łatwo zastosować w życiu.

Seks-pozytywność często wiąże się z przełamywaniem międzypokoleniowych przyzwyczajeń i Melissa właśnie to robi jako liderka ruchu rodzin pozytywnych seksualnie, której działania docierają do wszystkich zakątków świata.

Mona Eltahawy (ona/on) jest reporterką, ocalałą, feministką i autorką książki „Headscarves and Hymens: Why the Middle East Needs a Sexual Revolution.”

Jej praca jako mówcy o sprawach muzułmańskich i globalnym feminizmie była przedstawiana przez prawie wszystkie główne serwisy informacyjne na całym świecie. Magazyn Newsweek uznał ją za jedną z „150 Nieustraszonych Kobiet 2012”, magazyn Time umieścił ją w swoim wydaniu „Ludzie Roku”, a Unia Europejska przyznała jej Nagrodę im. Samira Kassira za Wolność Prasy

Swoim seks-pozytywnym aktywizmem dzieli się za pośrednictwem biuletynu informacyjnego FEMINIST GIANT, który opisuje jako „globalny feministyczny opór wobec patriarchalnego kur*stwa”.

To tylko wierzchołek seks-pozytywnej góry lodowej, więc jeśli masz jakieś rekomendacje i zasoby, którymi chciałbyś się podzielić, daj nam znać!