Ćwiczenia fizyczne wpływają na poprawę erekcji i funkcji seksualnych u mężczyzn

Mężczyźni, którzy więcej ćwiczą, mają lepszą erekcję i funkcje seksualne, niezależnie od rasy – wynika z najnowszego badania opublikowanego w Journal of Sexual Medicine.

Chociaż wcześniejsze badania podkreślały związek między lepszymi funkcjami erekcji a ćwiczeniami, afroamerykańscy mężczyźni nie byli w nich w wystarczającym stopniu reprezentowani.

„To badanie jest pierwszym, które łączy korzyści płynące z ćwiczeń fizycznych w odniesieniu do poprawy erekcji i funkcji seksualnych w zróżnicowanej rasowo grupie pacjentów” – powiedziała dr Adriana Vidal, starsza autorka badania i badaczka z Cedars-Sinai Samuel Oschin Comprehensive Cancer Institute i Department of Surgery.

Prawie 300 uczestników badania podało swój poziom aktywności, który badacze następnie sklasyfikowali jako siedzący, mało aktywny, umiarkowanie aktywny lub bardzo aktywny. Badani podawali również swoje funkcje seksualne, w tym zdolność do erekcji, orgazmów, jakość i częstotliwość erekcji oraz ogólne funkcje seksualne.

Wyniki wykazały, że mężczyźni, którzy częściej ćwiczyli, w sumie 18 równoważników metabolicznych (METS) tygodniowo, mieli wyższe wyniki w zakresie funkcji seksualnych, niezależnie od rasy. MET godziny odzwierciedlają zarówno całkowity czas ćwiczeń, jak i ich intensywność. Całkowitą liczbę 18 METS można uzyskać poprzez połączenie ćwiczeń o różnej intensywności, ale odpowiada ona dwóm godzinom intensywnych ćwiczeń, takich jak bieganie lub pływanie, 3,5 godziny umiarkowanych ćwiczeń lub sześciu godzinom lekkich ćwiczeń.

Z kolei mężczyźni o dowolnym pochodzeniu etnicznym, którzy ćwiczyli mniej, zgłaszali niższy poziom funkcji seksualnych. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na obniżenie funkcji seksualnych były: cukrzyca, starszy wiek, palenie tytoniu w przeszłości lub obecnie oraz choroba wieńcowa.

Stephen Freedland, MD, współautor badania i dyrektor Center for Integrated Research in Cancer and Lifestyle w Cedars-Sinai Samuel Oschin Comprehensive Cancer Institute, ostrzega, że ćwiczenia powinny być dostosowane do każdej osoby.

„Jeśli chodzi o ćwiczenia, nie ma jednego uniwersalnego podejścia” – powiedział Freedland, który jest również współdyrektorem programu genetyki i prewencji nowotworów. „Jesteśmy jednak pewni, że pewien stopień ćwiczeń, nawet mniej intensywnych, jest lepszy niż brak ćwiczeń”.

Źródło artykułu:

Materiały dostarczone przez Cedars-Sinai Medical Center. Uwaga: Treść może zostać dostosowana pod względem stylu i długości.