Wszystko, co musisz wiedzieć o randkach z chorobą weneryczną

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o randkach z chorobami wenerycznymi

Zespół redakcyjny AskMen dokładnie bada i recenzuje najlepszy sprzęt, usługi i narzędzia przydatne w życiu. AskMen może otrzymać wynagrodzenie, jeśli klikniesz na link w tym artykule i kupisz produkt lub usługę.


Newsflash: Twoje życie randkowe nie jest skończone tylko dlatego, że odkryjesz, że masz STD (chorobę przenoszoną drogą płciową) lub STI (infekcję przenoszoną drogą płciową). W rzeczywistości CDC szacuje, że każdego roku dochodzi do prawie 20 miliona nowych zakażeń przenoszonych drogą płciową – to ponad 2 miliony przypadków trzech chorób przenoszonych drogą płciową (chlamydia, rzeżączka i kiła) w samych Stanach Zjednoczonych.

„Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że są narażeni na choroby przenoszone drogą płciową, ale prawda jest taka, że każdy, kto kiedykolwiek uprawiał seks analny, oralny lub waginalny, jest w grupie ryzyka” – mówi Julia Bennett, dyrektor ds. strategii nauczania w Planned Parenthood Federation of America. „W rzeczywistości około połowa ludzi będzie miała STI w pewnym momencie swojego życia”.

Każdy zasługuje na bezpieczne, zdrowe i przyjemne życie seksualne, a możliwość rozmowy o bezpieczniejszym seksie, testach i ryzyku chorób przenoszonych drogą płciową jest bardzo ważną częścią poczucia własnej mocy. „Rozmowa o tych sprawach może być trudna, ale najważniejsze jest to, że rozmawiamy o tym” – zauważa Bennett.

Poniżej znajdziesz informacje na temat chorób wenerycznych, chorób przenoszonych drogą płciową i wszystkiego, co pomiędzy nimi. Ciesz się darmową edukacją.

Co to są choroby weneryczne i przenoszone drogą płciową?

Choroby weneryczne i przenoszone drogą płciową to choroby/infekcje, które są przekazywane z jednej osoby na drugą poprzez intymny kontakt fizyczny, w tym seks waginalny, oralny i analny. Chociaż istnieje wiele różnych rodzajów STI, najczęstsze z nich, o których prawdopodobnie słyszałeś, to HIV, chlamydia, rzeżączka, opryszczka i kiła.

Niektóre z nich to uleczalne infekcje bakteryjne (rzeżączka, chlamydia i kiła), jeśli tylko skorzystasz z pomocy lekarskiej i przyjmiesz odpowiedni schemat leczenia antybiotykami. „Jeśli masz jedną z tych infekcji, poddaj się leczeniu i ponownie przebadaj się później, jeśli lekarz stwierdzi, że jest to konieczne” – mówi Bennett. Czasami możesz mieć STI, nawet o tym nie wiedząc, jak w przypadku chlamydii, której objawy mogą nie pojawić się przez miesiące lub lata.

Inne STI (jak opryszczka i HIV) to wirusy, które pozostają w organizmie na zawsze. W ich przypadku nie można się wyleczyć, ale można leczyć objawy, a w wielu przypadkach znacznie je ograniczyć lub w ogóle ich nie odczuwać.

W przypadku HIV, retrowirusa, leki stosowane w jego leczeniu nazywane są antyretrowirusami (ARV). Chociaż nie istnieje jeszcze lekarstwo na HIV, leki antyretrowirusowe mogą utrzymać Cię w zdrowiu przez wiele lat i znacznie zmniejszyć Twoje szanse na przeniesienie wirusa HIV na partnera(ów), jeśli zażywasz je konsekwentnie i prawidłowo, zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej HIV.gov.

Po postawieniu diagnozy ważne jest, abyś postępował zgodnie z planem opieki lekarskiej. „Nieleczone choroby przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia i rzeżączka, mogą powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak PID, niepłodność i potencjalnie śmiertelną ciążę pozamaciczną” – czytamy na stronie CDC. Ponadto, bez leczenia jest bardziej prawdopodobne, że przeniesiesz chorobę weneryczną na swojego partnera.

Właściwy sposób powiedzenia partnerowi, że masz chorobę weneryczną/STI

Jeśli obecnie żyjesz z chorobą weneryczną/STI, taką jak opryszczka lub HIV, nie oznacza to, że już nigdy nie umówisz się na randkę. oznacza to jednak, że spoczywa na tobie dodatkowa odpowiedzialność, jeśli chodzi o bycie otwartym i szczerym z nowymi partnerami.

Pierwszym krokiem jest pamiętanie, że posiadanie STD nie czyni cię brudnym ani złym człowiekiem. „Jesteś człowiekiem, któremu przydarzyła się choroba” – mówi Bennett. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby przygotować się do rozmowy, jest poznanie faktów i przystąpienie do niej ze spokojnym, pozytywnym nastawieniem.

„Istnieje wiele mitów, więc poczytanie i przygotowanie się do odpowiedzi na pytania partnera może być bardzo pomocne” – dodaje. Wyraźnie zaznacz, że mówisz mu o tym, bo ci na nim zależy”. Jeśli chodzi o właściwy moment, najlepiej byłoby, gdybyś poinformowała swojego potencjalnego partnera o tym, zanim dojdzie do intymnych spotkań. Zanim poruszysz ten temat, warto przećwiczyć to, co zamierzasz powiedzieć, na głos, przed sobą lub z kimś zaufanym. „To pomoże ci ustalić, co chcesz powiedzieć, abyś czuł się pewniej i bardziej komfortowo” – zauważa Bennett.

Ważne jest, aby być przygotowanym na różne rodzaje reakcji. „Postaw się na miejscu partnera i zastanów się, jak ty byś się czuł, gdyby ktoś ci o tym powiedział” – radzi. „To może być przerażające, ale otwarty dialog może też zbliżyć ludzi”.

Co zrobić, jeśli partner powie ci, że ma chorobę weneryczną/STI?

Po pierwsze: Pamiętaj, by wziąć oddech. Zanim powiesz coś, co zabrzmi nieczule, pamiętaj, że chodzi o osobę, na której ci zależy. Świetnym sposobem na rozpoczęcie może być: „Dziękuję, że mi o tym powiedziałeś, doceniam twoją szczerość” – mówi Bennett. Następnie można zadać kilka pytań o to, jak się żyje z chorobą weneryczną, jakie metody leczenia pomagają i co oboje możecie zrobić, by zapobiec jej przenoszeniu.

Najważniejsze, kiedy rozmawia się o chorobie wenerycznej? „Unikajcie obwiniania się. Może być trudno powiedzieć lub wiedzieć, kiedy masz STI lub od kogo je masz. Bądź otwarty, poddaj się badaniom i w razie potrzeby poddaj się leczeniu” – zauważa. Jeśli nie wiesz, jak rozmawiać z partnerem, jeśli ma STD/STI, sprawdź pouczającą serię na YouTube Planned Parenthood o „rozmowach o bezpieczniejszym seksie, testach i STD”.

Uprawianie seksu, gdy ty lub twój partner ma STD lub STI

Bezpieczny seks jest zawsze ważny, ale staje się jeszcze ważniejszy, gdy ty i/lub twój partner ma STI. Bennett twierdzi, że prezerwatywy i wkładki higieniczne to kluczowe produkty, które mogą znacząco zmniejszyć ryzyko przenoszenia chorób podczas seksu waginalnego, analnego lub oralnego. Nie zapomnij też o lubrykancie. „Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że lubrykant pomaga zapobiegać pękaniu prezerwatyw i zmniejsza ryzyko rozdarcia skóry” – mówi.

Równie ważne jak stosowanie ochrony podczas seksu jest przestrzeganie zaleconego leczenia. Zwłaszcza w przypadku bakteryjnych STI, dokończenie antybiotyków jest koniecznością.

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której dowiesz się, że masz STI/STD będąc już w środku związku, Bennett sugeruje, abyś porozmawiał ze swoim pracownikiem służby zdrowia i sprawdził, czy przyspieszona terapia partnerska (EPT) jest dla Ciebie odpowiednia. EPT to praktyka kliniczna polegająca na leczeniu partnerów seksualnych pacjentów, u których zdiagnozowano chlamydię lub rzeżączkę, poprzez podawanie leków partnerowi bez konieczności badania.

Randki z opryszczką

Jeśli masz opryszczkę narządów płciowych, jesteś jak 1 na 6 Amerykanów. „Opryszczka jest naprawdę powszechna i w dużej mierze jest chorobą skóry, ale w tym kraju jest wokół niej wiele piętna” – wyjaśnia Bennett. Wniosek z tego taki, że można mieć opryszczkę i nadal prowadzić zdrowe życie seksualne – randki z opryszczką są całkowicie w porządku! „Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec zakażeniu, na przykład przyjmowanie leków i uprawianie bezpiecznego seksu” – dodaje.

Randki z HIV

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych z wirusem HIV żyje 1,1 miliona osób. Jednak dzięki postępom w medycynie u wielu osób wirus jest praktycznie niewykrywalny, co eliminuje ryzyko przeniesienia HIV na partnera HIV-ujemnego podczas stosunku płciowego – informuje CDC.

Jednak osobom pozostającym w stałym związku z partnerem zakażonym wirusem HIV lekarz może zalecić stosowanie profilaktyki przedekspozycyjnej (lub leku „PrEP”) w celu zapewnienia dodatkowej ochrony, a także używanie prezerwatyw i innych bezpiecznych praktyk seksualnych.

Randki z chorobami przenoszonymi drogą płciową

Jeśli uważasz, że trudno jest Ci poznać nowych partnerów, gdy masz chorobę weneryczną lub chorobę przenoszoną drogą płciową, pamiętaj, że nie jesteś sam. Istnieją nawet serwisy randkowe i aplikacje, które mogą pomóc w nawiązaniu kontaktu z osobami, które również mają STD/STI. Są to między innymi:

Positivesingles

Strona i aplikacja szczyci się tym, że jest największą społecznością randkową zajmującą się opryszczką i STD. Dzięki 15, 000 codziennie aktywnym członkom, blogom informacyjnym i prawdziwym historiom z życia wziętym, nie chodzi tu tylko o umawianie się na randki – jest to również sieć wsparcia i informacji.
Sprawdź Positivesingles

MPwH

Chociaż ta aplikacja/strona jest nastawiona na pomoc osobom cierpiącym na opryszczkę w znalezieniu partnera do randki w ich okolicy, jest to również świetne miejsce do czatowania i dyskusji na temat radzenia sobie z objawami, życia randkowego i nie tylko. Najważniejsze jest to, że Twoja prywatność jest w 100 procentach chroniona.
Sprawdź MPwH

POZ Personals

Dostarczony Ci przez POZ, drukowaną i internetową markę dla osób żyjących z HIV/AIDS i dotkniętych przez HIV/AIDS, Personals jest najlepszym serwisem randkowym dla osób żyjących z HIV lub AIDS. Rejestracja jest bezpłatna, ale dostępna jest także opcja członkostwa premium.

Podobnie jak w przypadku innych chorób, możliwe jest prowadzenie normalnego życia – i umawianie się na randki! – po zdiagnozowaniu u Ciebie choroby wenerycznej lub przenoszonej drogą płciową. Dopóki przestrzegasz zaleceń lekarza, utrzymujesz otwartą i szczerą komunikację ze swoimi partnerami i podejmujesz środki ostrożności w celu uprawiania bezpiecznego seksu, możesz cieszyć się randkami tak samo jak wcześniej. Wracaj do gry.