Potencja

Oto, jak będzie wyglądał seks w roku 2022

Jeśli w styczniu ubiegłego roku na liście 2021 przewidywań znalazłeś “cały świat zostanie poważnie dotknięty globalną pandemią”, gratulujemy trafności przewidywań. Dla reszty z nas wiedza o tym, co przyniesie przyszłość, jest nauką bardziej nieścisłą.

Ale to nigdy nie powstrzyma ekspertów od prób prognozowania, i chociaż seks może wydawać się niektórym bardziej frywolnym tematem niż epidemiologia, każdy, kto kiedykolwiek złapał infekcję przenoszoną drogą płciową lub miał do czynienia z jakąś dysfunkcją seksualną, powie ci, że zdrowie seksualne to nie jest śmieszna sprawa.

Aby dać nam wyobrażenie o tym, jak 2021 może wyglądać zdrowie seksualne, eksperci firmy Astroglide, jednego z największych na świecie producentów środków nawilżających, zajrzeli niejako pod kołdrę. Oto, co przewidzieli:


5 przewidywań dotyczących zdrowia seksualnego i dobrego samopoczucia na 2021


1. Rozmowy o seksie nie będą już takim tabu

Większość współczesnej historii Ameryki Północnej charakteryzowało wyraźne poczucie tabu wokół seksu. Dyskusje o seksie są cenzurowane na duże i małe sposoby, od FCC po niezręczne przemilczenia i szybkie zmiany tematów w rozmowach.

Według dr Jess O’Reilly, seksuologa-rezydenta firmy Astroglide, w niedalekiej przyszłości może się to zmienić.

“Mam nadzieję, że dyskusje na temat testów COVID unormują rozmowy związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem, a to powinno obejmować rozmowy na temat testów STI i redukcji szkód” – mówi. “Nawet jednostki zdrowia publicznego otwarcie dyskutują o seksie w stylu kinky (od glory holes w Kanadzie do seksu z założonymi maskami w USA), a nagłówki gazet odzwierciedlają tę bardziej otwartą dyskusję. Miejmy nadzieję, że doprowadzi to do bardziej szczegółowych i znaczących rozmów na temat wszystkich rodzajów seksu – kinky, waniliowego i wszystkiego pomiędzy.”

2. Seks będzie coraz bardziej zaawansowany technologicznie

Tak staromodna jak zwykła rozmowa może być, nie powinno być zaskoczeniem, że seks podąża za światowym trendem w kierunku zaawansowanej technologii.

“Nie tylko nasze spotkania przeniosły się do sieci, ale także seks i związki stały się bardziej cyfrowe” – mówi O’Reilly. “Pomysłowość pokazała, że możliwości są nieograniczone – od randek online po orgie online”.

Chociaż w wielu przypadkach zaawansowane technologicznie produkty seksualne wciąż pozostają na marginesie, firmy takie jak plusOne są obecnie sprzedawane przez Walmart, a coroczne targi technologiczne CES zdecydowały się zaprezentować zabawki seksualne w 2021 i w przyszłości. Przyszłość technologii seksualnych rysuje się w jasnych barwach.

3. Albo “Przyjaciele z korzyściami” staną się popularni…

To zależy od tego, jak powszechne będzie przenoszenie koronawirusów w 2022. Chociaż postępy w badaniach nad szczepionkami mogą doprowadzić do swobodniejszych interakcji w 2022 niż w 2021, wpływ pandemii na nasze życie społeczne będzie prawdopodobnie nadal odczuwalny. Jeśli szczepionki nie okażą się całkowicie skuteczne, środki przypominające kwarantannę mogą obowiązywać z przerwami przez większą część roku.

W takim przypadku nie będzie mowy o przygodach na jedną noc, co może prowadzić do większej liczby sytuacji typu “przyjaciele z korzyściami”.

“Jednym ze sposobów, w jaki ludzie zaspokajają swoje potrzeby seksualne, minimalizując jednocześnie ryzyko, jest posiadanie regularnego kumpla do towarzystwa na kwarantannie” – mówi dr Justin Lehmiller, badacz seksu z firmy Astroglide.

“W ciągu najbliższego roku możemy więc spodziewać się, że ludzie będą mieli mniej przygód na jedną noc, a więcej przyjaciół z korzyściami.”

4. …lub STI Rates Will Probably Spike

Z drugiej strony, możliwe jest, że postępy w szczepionkach sprawią, że koronawirusy staną się przeszłością w 2021. Jeśli tak się stanie, spodziewany wzrost aktywności seksualnej oznacza, że powinniśmy przygotować się na gwałtowny wzrost liczby zakażeń przenoszonych drogą płciową.

“Kiedy zacznie się 2021 i zobaczymy pojawienie się jednej lub wielu szczepionek przeciwko koronawirusowi, ludzie powoli powrócą do normalnego życia” – mówi dr Joshua Gonzalez, doradca ds. zdrowia seksualnego w firmie Astroglide. “Podejrzewam, że może to spowodować znaczny wzrost aktywności seksualnej (zwłaszcza, że do tego czasu wszyscy przejdą kwarantannę trwającą ponad rok).”

Podczas gdy upojne uczucie powrotu do normalności może sprawić, że wiele osób poczuje, że nadszedł czas na seksualną wolność, choroby przenoszone drogą płciową nadal będą występować, nawet jeśli COVID nie będzie już obecny.

“Większa aktywność seksualna często przekłada się na wzrost częstości występowania zakażeń przenoszonych drogą płciową” – dodaje Gonzalez. “Jeśli i kiedy powrócisz do normalnego życia seksualnego, pamiętaj o tym, by uprawiać bezpieczny seks i regularnie się badać.”

5. Nasze wyobrażenia o tym, czym jest seks, poszerzą się

Niezależnie od tego, czy uprawiasz seks z kolegą z kwarantanny, czy z wieloma obcymi ludźmi, może on nie wyglądać tak samo, jak seks, w którym kiedyś uczestniczyłeś.

Chodzi o coś więcej niż tylko podstawową penetrację, a ludzie coraz częściej zaczynają zdawać sobie z tego sprawę, częściowo ze względu na sposób, w jaki pandemia COVID-19 wpłynęła na życie ludzi.

“Ponieważ nie możemy wychodzić z domu i kontaktować się ze światem w taki sposób, jak kiedyś, i nie wiemy, kiedy lub czy w ogóle wszystko wróci do normy, ludzie są nieco bardziej kreatywni, jeśli chodzi o sposoby zaspokajania swoich potrzeb seksualnych” – mówi Lehmiller. “Na przykład, w ciągu najbliższego roku ludzie będą w większym stopniu korzystać z technologii w swoim życiu seksualnym, na przykład z sextingu, cyberseksu i zabawek erotycznych, których można używać na odległość.”

Dobry seks to przede wszystkim połączenie dwóch osób w erotyczny sposób, niezależnie od tego, czy chodzi o części ciała, zabawki, akcesoria, czy o coś więcej. Nie potrzeba do tego kryształowej kuli, ale raczej odrobiny wyobraźni.

Last modified: 26 marca, 2022