Potencja

HPV to skrót od angielskiego terminu human papillomavirus (wirus brodawczaka ludzkiego). Jest to najczęstsza infekcja przenoszona drogą płciową. Istnieje ponad 200 typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Około 40 rodzajów może zainfekować Twoje narządy płciowe – srom, pochwę, szyjkę macicy, odbyt, odbyt, penisa i mosznę – a także jamę ustną i gardło. Te rodzaje HPV rozprzestrzeniają się podczas kontaktów seksualnych. (Inne typy HPV powodują brodawki, takie jak brodawki rąk i brodawki podeszwowe na stopach, ale nie są one przenoszone drogą płciową)

Zakażenia HPV narządów płciowych są bardzo, bardzo powszechne. W rzeczywistości większość osób uprawiających seks zaraża się wirusem HPV w pewnym momencie swojego życia. Większość osób zakażonych wirusem HPV nie ma żadnych objawów i czuje się zupełnie dobrze, więc zazwyczaj nawet nie wie, że jest zakażona.

Przyczyny zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego

Większość zakażeń HPV rozprzestrzenia się przez kontakt skóra do skóry. Wirus dostaje się do organizmu przez skaleczenie lub otarcie skóry. Może do tego dojść podczas seksu analnego i waginalnego oraz w wyniku dotykania seksualnego. Wirus HPV może również pozostawać na zabawkach erotycznych, nawet po ich wyczyszczeniu.

Wirus HPV może być przenoszony również podczas seksu oralnego. W ten sposób często dochodzi do zakażeń powodujących związane z HPV nowotwory gardła, krtani, podniebienia miękkiego, migdałków i języka.

Zwiększona liczba partnerów seksualnych
Niezabezpieczony seks waginalny, oralny, lub analny seks
Osłabiony układ odpornościowy
Posiadanie partnera seksualnego, który ma HPV
Posiadanie innych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak rzeżączka, chlamydia, i herpes simplex
Przewlekłe stany zapalne
Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych przez długi okres czasu
Używanie tytoniu wyrobów tytoniowych
Uprawianie seksu analnego

Zgłoś się do lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek niewyjaśnione guzki lub narośla w okolicy narządów płciowych lub w ich pobliżu.

 

Last modified: 26 marca, 2022