Twój partner lub inni członkowie rodziny nie będą mogli przebywać w pomieszczeniu podczas badania ultrasonograficznego. Po badaniu ultrasonograficznym mogą oni być przy Tobie podczas rozmowy z lekarzem na temat wyników i planu leczenia.
USG Dopplera prącia
Mężczyźni mający problemy z erekcją często poddawani są badaniu ultrasonograficznemu metodą Dopplera, które może pokazać sposób przepływu krwi do i z narządów. W badaniu ultrasonograficznym metodą Dopplera fale dźwiękowe odbijają się od krążących czerwonych krwinek. Zmiana wysokości dźwięku sygnalizuje ruch krwi.
Przepływ krwi ma kluczowe znaczenie dla erekcji mężczyzny. Kiedy mężczyzna jest pobudzony seksualnie, tętnice w jego penisie rozszerzają się, a penis wypełnia się krwią. To właśnie ta krew nadaje penisowi jędrność, której potrzebuje podczas seksu. Żyły w penisie zwężają się, zatrzymując krew w środku. Kiedy stymulacja ustaje lub kiedy mężczyzna ma wytrysk, żyły ponownie się rozszerzają i pozwalają krwi na powrót do organizmu.
Wielu mężczyzn z erekcją ma problemy z tym przepływem krwi. Tętnice mogą nie rozszerzać się wystarczająco, aby dopłynęła wystarczająca ilość krwi. Z kolei żyły mogą nie zwężać się wystarczająco, aby uniemożliwić odpływ krwi. Obie sytuacje mogą prowadzić do słabej erekcji.
Badanie rozpoczyna się od wstrzyknięcia leku, który wywołuje erekcję poprzez rozszerzenie tętnic i zwiększenie przepływu krwi. Następnie lekarz przesuwa małe urządzenie zwane przetwornikiem przez skórę penisa. Przetwornik przesyła dane do komputera, dzięki czemu lekarz może stwierdzić, jak szybko krew wpływa i wypływa.
Możliwe działania niepożądane lub powikłania
Niewielki obszar zasinienia (czarno-niebieski) lub krwawienie w miejscu wstrzyknięcia. Zdarza się to częściej, jeśli przyjmowana jest aspiryna lub lek przeciwzakrzepowy.
Uczucie oszołomienia po wstrzyknięciu, które zwykle ustępuje w ciągu kilku minut. Zdarza się to czasami u pacjentów z problemami nerwowymi lub zbyt dużym wypływem z penisa.
Przed USG prącia
Po badaniu USG prącia
W tym czasie lekarz wyjaśni wyniki badania ultrasonograficznego. Porozmawia także z pacjentem o planie leczenia. Cała wizyta powinna trwać około 60 do 90 minut.